Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • herby

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Sal...ai rezolvat masina pana la urma?, ca si eu sunt curios sa-mi fac relantiul stabil ca nu am reusit pana acum. Sad
Skip ads

  • KERYBOSS

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sal tuturor,am revenit in legatura cu problemele mele legate de masina.A ramas de a proba un alt injector dar din pacate nu am reusit pt ca cel ce mi-l promisese il avea dar nu era pt tipul meu de masina.Mi-am luat inima in dinti si m-am dus la opel service,iar cei de acolo m-au programat pt ca la tipul meu de masina nu aveau testerul si l-au cerut de la o reprezentata mai veche,deci astept sa ma contacteze ei pt a duce masina.Am sa revin cu rezultatul celor de la opel service
  • KERYBOSS

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor! in sfirsit am reusit sa gasesc cauza problemelor mele la masina.sonda lamda a fost vinovata tuturor prob mele,ea ne lucrind in parametri corezpunzatori.Am ajuns la un electro mecanic recomandat de un amic si el mi-a gasit cauza,interesant era ca la tester nu imi arata nici o eroare si totul era ok,dar mec a masurat lamda si a vazut-o ca nu lucra in parametri.Cei de la opel nu mi-au mai dat nici un semn de viata ,ei nu avind testerul pt masina mea disponibil aici in orasul meu.Legat de relanti am vazut ca mec a scos din spatele TB dar cred ca mai jos un furtun si a bagat o sirma acolo si a zis ca era infundat si asta este o cauza frecventa la acest tip de motor,dupa aceasta masina statea bine la releanti si nici nu imi mai moare motorul cind frinez mai brusc!
  • astraopel

  • Mesaje scrise: 275
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Bravo,in sfarsit esti primul care a rezolvat problema si s-a DERANJAT sa ne spuna si noua cu lux de amanunte cum.
Bine ai venit printre noi ,de cei ca tine avem nevoie.
Orice problema are o rezolvare chiar daca nimic nu te ajuta sa crezi asta.
Sonda lambda tre sa fluctueze in anumite praguri cu o anumita frecventa ca sa fie ok.Asta se putea vedea pe tester dar stiu multi (asazisi mecanici)care nu stiu nici ce scrie acolo pe laptop dar sa mai si interpreteze(translateze pe intelesul clientului).
Are un punct la reputatie mecanicul ala al tau fiindca a stiut ca acea duza influenteaza relantiul.
Skip ads

  • herby

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Sal...ma bucur ca ai reusit cu relantiul si ai si postat rezolvarea, am o rugaminte daca se poate sa faci o poza cu furtunul sau ce era infundat, ca nu am inteles ce era infundat exact, mi-am facut o idee ca ar fi furtunul ce vine din admisie si intra in senzorul Map(poate gresesc ), daca poti te rog fa o poza,as fi foarte recunoscator...ca si la mine tot face figuri relantiul si nu iam dat de cap...multumesc.
  • coltzzpub

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salutare
Am si eu cam aceeasi problema la masina mea Opel astra f 95 c14nz. Are momente cand se tureaza de aiurea in special la rece si cand si cand mai moare motorul la frana de motor. Mi s-a aprins senzorul de eroaresi am schimbat sonda si nimic. In primul rand am o intrebare mai prosteasca dar deh (nu stiu si nu am gasit): ce inseamna TB si in al doilea rand pe unde este furtunul de care se vorbea mai sus. Ideea e ca la mine si consuma cam mult media la 9-10 si pe exterior sub 7-8 nu scade.
multumesc mult
  • astraopel

  • Mesaje scrise: 275
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
T.B.=throttle body=http://en.wikipedia.org/wiki/Throttle.
Daca nu intelegi engleza pe scurt e "un fel de carbelitor" mai modern.

P.s. am ridicat nivelul intelectual al forumului Smile !
  • coltzzpub

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Si de furtunasul minunat nu stie nimeni? Crying or Very sad

PS: multumesc mult "astraopel" ptr luminare
  • KERYBOSS

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
sal tuturor! am o intrebare cu mufa scoasa de la senzorul MAP masina merge rotund este posibil sa fie defect? cu el masina nu merge rotund! Dupa accelerare daca las pedala dintr-o data masina intra puternic in frina de motor (se frineaza mai violent) este bine..?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR