Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • mihaixxx89

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua dragi. Am deschis acest subiect deoarece am mare nevoie de informatii si deoarece sunt disperat. Am achizitionat in data de 15.01.2013 un Opel Astra (Y17DT) din 2001 , inmatriculata in tara in anul 2009. Taxa de poluare a fost platita dupa care fostul propietar a recuperat-o in instanta (ceea ce nu stiam in data cumpararii). Am facut aproape toate actele, mai am RAR-ul maine , numai ca am aflat ca mai trebuie o ADEVERINTA DE LA TREZORERIE CARE DOVEDESTE CA TAXA DE POLUARE A FOST PLATITA SI NU A FOST RESTITUITA deoarece daca a fost deja restituita TREBUIE platita de noul propietar....asta inseamna 1600 de euro... Stie cineva ce as putea face in acest caz ca nu am degand deloc sa platesc taxa aceasta enorma. Se mai poate actiona in instanta ? Va rog mult daca aveti detalii sau sfaturi sa postati aici.... Va multumesc anticipat...
PS: mai pun un link de la ziarul Click cu aceasta tema , sper sa nu se considere publicitate
http://www.click.ro/news/bu..._1327067341.html#
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Daca citeai cu atentie ce scria in ziarul Click, gaseai acolo raspunsul.

"Legislaþia nu stabileºte astfel de cazuri ºi fiecare îºi dã cu pãrerea ºi face dupã cum îl taie capul.
Concret cum trebuie sã procedãm nu apare nicãieri. Aºteptãm normele metodologice, care trebuie sã aparã în 15 zile de la promulgarea legii 9/2012.
Oamenii sã aºtepte pânã atunci,"

Legea e data, normele de aplicare a legii apar dupa 15 zile. Un functionar public nu poate aplica o lege fara a avea normele de aplicare.
Pe partea cealalta, daca fostul proprietar a recuperat taxa auto tu o sa trebuiasca sa o platesti din nou. Dupa asta poti sa dai statul iar in judecata si ceri recuperarea taxei. Chiar acum au spus la ProTv ca si actuala varianta este ilegala (nu au dat detalii despre ilegalitate).
  • adrianrizescu

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Daca ai o hartie cu fostul proprietar in care scrie ca taxa a fost platita si nerecuperata il poti actiona in instanta , daca nu esti bun de plata
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR