Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
De ce te ustura? se reconditioneaza tot cu aceeasi bani (800-1000 lei ) . Si motoarele de la vag 1.9 Tdi 90 cp / 1.9 101 cp / 1.9 131 cp cum sunt ? Indestructibile iti spun eu ; majoritatea care sunt la noi in tara sunt sarite de 500.000 km fara sa stie romanul si merg fara probleme. Am avut ocazia sa merg cu multe 1.9 tdi la 4-500.000 km fara probleme ; mergeau ceas. Si astea mai si trag, nu ca cele de opel ; daca nu stiti numai vorbiti aiurea...numai criticati alte marci care sunt incomparabile cu opel ; probabil voi fi criticat de altii ca spun ca opelul e mult sub vw, dar avand in vedere ca am avut in posesie si vw si opel si mai multe masini de ce as fi ipocrit sa spun ca MAMA CE BUNA E MASINA CARE O CONDUC EU, NU SE COMPARA CU NICIUNA ! ?. Opelul este o masina ieftina la piese si care iti ofera un oarecare confort decent. Nu stiu ce anume puteti voi compara cu vw..directia si frana sunt mult mai usoare la vw( ceea ce le face mult mai placute la condus), tinuta de drum mai buna, dotari mai multe in general, gama de motorizari impresionanta la vw, asa ca hai sa nu ne mai mintim singuri ; chiar daca am opel nu vad de ce as arunca cu rosii in cei care au vw..aaa, ca am auzit eu de la vecinul lu bunica ca nevasta lui a avut probleme si a bagat bani in masina si e dezamagita...sa fim seriosi....
Strict la obiect : comparatia asta nu isi are rostul ; opelul incepe sa ramana mult in urma fata de vw. Daca ar fi sa aleg intre cele doua, as alege a 3a varianta : Seat Leon 5F ! Eleganta, sportivitate si rafinament..
Skip ads

  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
E parerea ta si o respect. Fiecare a intalnit diverse masini cu bube sau a citit despre diverse masini cu bube.
Dar reconditionatul turbosuflantei ? Never.

Ultimul seat leon e foarte frumos. E un golf 6 cu toate bubele rezolvate dar totusi mai sunt cateva aspecte care il " strica ". Unii s-au plans de insonorizare, altii de motoare iar altii au mancat " shaorma cu detoate " de acele masini. Oricum parerea mea e ca seatul leon fr e peste golf 7 ( aspect )
Opel s-au facut de ras cu nimicuri in timp ce alti producatori cu probleme la motoare. Cel putin motoarele vw din 2006/2007 erau destul de praf fata de cele de la opel. Ma repet cu faimosul BXE.


Intre astra j si seat leon fr .... mai stau putin pe ganduri pentru ca leon-ul mi se pare mai interesant.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
bgd92 a scris:De ce te ustura? se reconditioneaza tot cu aceeasi bani (800-1000 lei ) . Si motoarele de la vag 1.9 Tdi 90 cp / 1.9 101 cp / 1.9 131 cp cum sunt ? Indestructibile iti spun eu ; majoritatea care sunt la noi in tara sunt sarite de 500.000 km fara sa stie romanul si merg fara probleme. Am avut ocazia sa merg cu multe 1.9 tdi la 4-500.000 km fara probleme ; mergeau ceas. Si astea mai si trag, nu ca cele de opel ; daca nu stiti numai vorbiti aiurea...numai criticati alte marci care sunt incomparabile cu opel ; probabil voi fi criticat de altii ca spun ca opelul e mult sub vw, dar avand in vedere ca am avut in posesie si vw si opel si mai multe masini de ce as fi ipocrit sa spun ca MAMA CE BUNA E MASINA CARE O CONDUC EU, NU SE COMPARA CU NICIUNA ! ?. Opelul este o masina ieftina la piese si care iti ofera un oarecare confort decent. Nu stiu ce anume puteti voi compara cu vw..directia si frana sunt mult mai usoare la vw( ceea ce le face mult mai placute la condus), tinuta de drum mai buna, dotari mai multe in general, gama de motorizari impresionanta la vw, asa ca hai sa nu ne mai mintim singuri ; chiar daca am opel nu vad de ce as arunca cu rosii in cei care au vw..aaa, ca am auzit eu de la vecinul lu bunica ca nevasta lui a avut probleme si a bagat bani in masina si e dezamagita...sa fim seriosi....
Strict la obiect : comparatia asta nu isi are rostul ; opelul incepe sa ramana mult in urma fata de vw. Daca ar fi sa aleg intre cele doua, as alege a 3a varianta : Seat Leon 5F ! Eleganta, sportivitate si rafinament..


Aia cu 500k km si merg fara pb pot sa spun si eu despre Opel, Cat despre vw am exemplu de passat 1.9 tdi <2004 cu pb pe partea de ambreiaj, fara sa aiba chip(masina unui amic de vreo 6 ani), eu cu chip de 3 ani nu am pb. Am mers in g4 si plasticele mi s-au parut mai proaste decat la g-ul meu asa ca lasa-ma cu vw-ul tau.
Nu zic ca sunt mai bune sau mai proaste per total dar in nici un caz diferenta nu e cea pe care o insinuezi tu.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Leonul sau skoda este masina ideala avand in vedere costul de achizitie si de intretinere ; sti cum e..daca s-au plans aia care au logan 1 cu un tub de bass in portbagaj e clar...eu m-am tot jucat printr-un leon 5F si am ramas placut impresionanat ; repet, cu un minim de documentare poti evita masinile fara probleme la motor / cutie / turbina / volant ;
@mad2max : te cred, poti spune ce vrei, cum si eu pot spune si multi care nu au masini sau nu au habar despre ce vorbesc pot spune ; asta e problema pe forumuri, ca oricine poate spune ce vrea ; daca eu spun acum ca astra j-ul este cea mai buna sau cea mai proasta masina posibil voi influenta pe cineva si nu am de ce ; cum tu spui ca plasticele din golf sunt mai proaste calitativ, e parerea ta, o respect, dar nu sunt de acord cu ea ; atata timp cat s-au facut teste riguroase despre calitatea materialelor folosite la VW insa te pot contrazice ; golf 7 este cel mai calitativ dintre gama VW ( leon , skoda , golf ) , insa are un aspect clasic si este scump la achizitie ; leonul are un aer sportiv si aceleasi motorizari ca si VW, interiorul personal imi place mai mult, dar asta este chestie de gusturi si probabil tine si de varsta; skoda este masina familistului convins, spatioasa si care ofera o calitate foarte buna in comparatie cu pretul cerut ; personal, cred ca astra j-ul nu are termen de comparatie nici in comparatia cu Golf 6 ; singurul lucru care te face sa il cumperi este ca "e frumoasa " ; asa este nu contest, dar avand in vedere cu ce defecte vine la pachet, eu m-as gandi de doua ori inainte; masina noua oricum nu voi mai cumpara niciodata, dar asta e problema mea ; dupa cum am zis, cea mai intelepata decizie mi se pare Leon 5F FR ;

p.s : aia cu 500k km nu pot spune la fel despre opel ; cutia de la opel te scoate din sarite inca de cand ai iesit pe poarta reprezentantei...pe cand cea de la VW te unge pe suflet ; la fel si directia, trenul de rulare, frana, stabilitatea, calitatea materialelor, etc etc etc..motorizarile la VW au fost mereu mai puternice si cu performante mai bune si mult mai diversificate ; asta este un mare + ; in revistele de specialitate gasesti zeci de astfel de versururi din care sa te lamuresti ; nu ce parere are ghita despre J si vasile despre golf..fiecare este liber sa aleaga ce ii place ; daca am fi toti la fel unde ar mai fi distractia ?
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pana la urma totul e relativ, cutia DSG o fi mai buna ca tot ce are opelul dar sunt atat de multe picate incat nu cred ca mai merita efortul, vezi vwforum, turbinele la VW sunt boala de mult timp, la Opel sunt destul de rare cazurile, injectoarele nu mai spun, vw e no.1....
Cu stabilitatea ma faci sa rad, vb de parca opel e praf ceea ce nu e cazul.... ia uita-te aici http://www.youtube.com/watch?v=CVPy_T2xrpk si spune-mi si mie diferenta, dupa cum vezi e un test facut de nemti in care astra h iese primul sau ma insel eu?
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
bgd92 fara suparare dar cred ca ai ceva sus la capsor. Da, j-ul a avut diverse probleme MINORE ! Nu la partea de motor ci niste zgomote pe care le auzeai doar daca erai foarte atent, daca aveai muzica oprita si daca luai gropile mai tare. Au mai fost cateva chedere proaste calitativ care au fost inlocuite prin rechemari in service.
Motoare opel sunt foarte sanatoase.

Uite aici probleme... si vorbim de masini premium. :


N-am spus ca opel face masini flawless. Va place sa va ... pe voi cu tot felul de afirmatii negative legate de opel si e destul de deranjant.
Legat de aspect, se compara ultima insignia cu passat b8 ? Laughing
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Consider ca acest topic referitor la Opel vs x masina este total neconcludent, sa emiti pareri in conditia in care nu ai condus acea masina,se da nastere la o discutie non constructiva, cati din cei de pe acest topic si nu numai au condus un Golf 7 sau o Astra J ca sa poata da o parere pro sau contra uneia dintre cele 2 masini, sa judeci o masina dupa testul facut de o firma iarasi nu este un lucru concludent, se stie destul de bine cum sunt facute acele teste, in favoarea celui ce plateste mai bine.Faptul ca pe acest forum apar oameni nemultumiti de Astra J este un lucru firesc, aici apar doar cei ce sunt nemultumiti de problemele aparute, nu o sa gasim colegi care apar si sa spuna cat este de multumiti de masinile lor.Se vorbeste de cat de nefiabila este Astra J, in urma cu ceva ani erau discutii despre cat ne nefiabila era Astra G in comparatie cu predecesoarea.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cer scuze pentru grerseala gramaticala de mai sus cu" este "
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Kspic a scris:Dar da si cand pica la o japoneza turbosuflanta Smile)) te ustura si in... .
Eu la ISUZU ( y17dt ) am turbosuflanta cu 220k km si e foarte sanatoasa in timp ce motoarele VAG din aceeasi perioada ajung cu greu la 200k km cu turbosuflanta originala.


Cu scuzele de rigoare,deoarece sunt off topic,da-mi voie sa te contrazic,dupa cum vezi si din semnatura detin si un "VAG",care are turbina originala,necuratata vreodata,doar 220k si merge beton,ai sa spui ca este un caz fericit,nu pot decat sa ma bucur,insa mai sunt...cazuri,si pot afirma ca am "tras" de masina intrucat a fost masina de serviciu care am cumparat-o dupa terminarea leasingului...,asa ca... Question
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Visse a scris:cati din cei de pe acest topic si nu numai au condus un Golf 7


eu. 21500 km acu. de la 0.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
cel mai bine va documentati pe siteurile de afara, unde oamenii chiar fac km ( ~50-70k km anual ) si au niste pareri pertinente, nu ca la noi in Romanica unde lu alde Ghita nu-i place sigla/ volanul sau isi ia dizal doar pt ca el stie ca are un consum mic..
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Grupul Vag in ansamblu (cu cateva exceptii) cred ca e peste Opel, nu intru in detalii ca deja suntem off topic.
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Eu cred ca parerea celor care au avut probleme, cu masinile achizitionate de noi din RO,sunt de zece ori mai pertinente decat ale unuia din strainatate ,care a avut avantajul unei infrastructuri mai bune decat celor autohtone.
Spunei acest lucru colegului Parvu Daniel si ai sa vezi ce raspuns vei primi,sau poate nu ai citit posturile anterioare?
Sau colegilor care au scris in topicul dedicat problemelor de la Astra J.
Daca ai fi in locul lor, cum ai proceda?
Respect!
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Nu pot sa ma pun in situatia lor. Cred ca fiecare dintre noi am avut probleme mai mici sau mai mari cu masinile ; la noi sunt prea multe pareri aiurea..spre exemplu unora le plac multitudinea de butoane de pe J sau Insignia care nu pot decat sa te incurce..majoritatea producatorilor se bazeaza pe ergonomie ( ceea ce mi se pare normal ) ; altii critica motorizarile de la vag, care unele sunt cu probleme, dar este ceva normal cand ai o gama impresionanta..unii au gasit si ei o buba la bmw care a fost recunoscuta si remediata si cauta motiv sa laude opelul...multi nu pot intelege multe asa ca degeaba isi racesc altii gura..
De asta sustin ceea ce am spus mai sus ; documentati-va din testele riguros facute si forumurile din strainatate unde se pune accent pe probleme, fiabilitate , etc, nu chichitze...
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
gyzmo a scris:
Kspic a scris:Dar da si cand pica la o japoneza turbosuflanta Smile)) te ustura si in... .
Eu la ISUZU ( y17dt ) am turbosuflanta cu 220k km si e foarte sanatoasa in timp ce motoarele VAG din aceeasi perioada ajung cu greu la 200k km cu turbosuflanta originala.


Cu scuzele de rigoare,deoarece sunt off topic,da-mi voie sa te contrazic,dupa cum vezi si din semnatura detin si un "VAG",care are turbina originala,necuratata vreodata,doar 220k si merge beton,ai sa spui ca este un caz fericit,nu pot decat sa ma bucur,insa mai sunt...cazuri,si pot afirma ca am "tras" de masina intrucat a fost masina de serviciu care am cumparat-o dupa terminarea leasingului...,asa ca... Question


Nu stiam ca am masina din 2008. Eu vorbeam de masinile grupului vag 98-2002. Acel " noroc " l-am facut cu o intretinere foarte buna.
Masini din generatia ta, astra h 1.7 cdti au 2 colegi de clubopel buzau si ambele au undeva la 300-350k km cu turbosuflantele originale.

Visse facea referire la cei care comenteaza la greu legat de golf 7 si astra j . 99% din cei care spun ca golf 7 e mai bun ca astra j sau invers nu au masinile din discutie iar 90% nici macar nu au pus mana pe ele.

Fara suparare dar probleme lui Parvu Daniel nu mi se par " adevarate ". La o intalnire de clubopel, am aflat ca un coleg a discutat cu Parvu Daniel de mai multe ori si i s-a spus ca detine un A20DTH si ca este multumit de el. Aici vad ca spune ca are 1.7 .
Nimeni n-are marea parte a problemelor spuse de Parvu Daniel. Eu nu pot sa inteleg cum ii vin acele gaze arse prin gurile de ventilatie daca masina trage aer pentru cabina de la parbriz . Bun admitem prin absurd ca intra gaze arse prin gurile de ventilatie, dar aerul circula prin acele guri si cu ventilatia oprita deci tot trebuie sa intre acele gaze arse fie ca folosesti sau nu ventilatia. Si daca s-a ajuns la asta in jurul masinii trebuie sa duhneasca a gaze arse. In plus este o masina luata sh, o "MASINA DE SERVICI" cu care nu se stie cum s-a mers. In general masinile de firma sunt masini alergate si chinuite.
E primul calculator de AFL de care am auzit ca a picat.

Eu nu compar grupul vag cu grupul gm ci compar masinile.

Foarte multi dintre cei de pe clubopel sunt aici doar pentru a rezolva diverse probleme. Am spus de foarte multe ori, astra j a avut probleme minore comparativ cu ceilalti producatori. Prefer un zgomot inofensiv si un cheder prost decat o masina cu probleme la motor.
E ca si cum ai compara 2 elei. Primul cu un 2 la matematica si 10 la istorie si altul cu 2 de 2 la istorie si 9 la matematica . Si dupa spui ahahahaha ala cu 2 de 2 e mai prost.



bgd92 a scris: altii critica motorizarile de la vag, care unele sunt cu probleme, dar este ceva normal cand ai o gama impresionanta..unii au gasit si ei o buba la bmw care a fost recunoscuta si remediata si cauta motiv sa laude opelul...multi nu pot intelege multe asa ca degeaba isi racesc altii gura..
De asta sustin ceea ce am spus mai sus ; documentati-va din testele riguros facute si forumurile din strainatate unde se pune accent pe probleme, fiabilitate , etc, nu chichitze...


Eu din ceea ce citesc inteleg ca VAG are tot dreptul sa aiba probleme cu motoarele puse pe skoda, seat, audi... dar opel trebuie sa fie flawless pentru a fi macar acceptat.

Opel Astra J a avur probleme ? DA
Au fost remediate ? DAAAAAAA Iar probleme opel din 98 pana in prezent la toate componentele masinii nu egaleaza problemele cu care s-au intalnit posesorii VW doar la motoare.
Ca la bmw, caii de bmw sunt cai de bmw iar problemele nu sunt probleme domne' sunt niste iluzii cauzate de ciuperci sau ierburi. BMW-urile de ultima generatie au avut mult mai multe probleme dar cea postata de mine e una destul de urata.
Iar motoarele cu lanturile de distrubutie rupte, au fost reparate de proprietari pentru ca BMW nu suporta acea reparatie. Detalii aici : http://www.bmwclub.ro/forum...0d/page__st__2700

Deci 3000 lei distributia + vibrochenul in jur de 5000 de lei si mai adaugi manopera. Masina din 2008 in care esti obligat sa bagi atatia bani.
Alta masina faimoasa : http://www.youtube.com/watch?v=3dt8GXZ3x74

Pot da exemple la infinit dar sunt offtopic.
Eu nu laud opel ci ii iau apararea. Toate masinile au probleme dar marea parte arunca cu pietre in opel doar pentru niste zgomote remediate.
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Problemele* . Imi cer scuze pentru acea greseala dar era destul de tarziu cand am postat iar eu eram destul de obosit.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
liviu2004 a scris:
Visse a scris:cati din cei de pe acest topic si nu numai au condus un Golf 7


eu. 21500 km acu. de la 0.

Daca tu ai condus si Golf 7 si Astra j in opinia mea, concluziile tale pot fi relevante la acest topic, restul e cancan.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
ce ti se pare asa de non concludente la ceea ce spun altii ? daca ne-am urcat in ele, le-am pipait, am fost pasageri, le-am admirat, nu putem avea o opinie pertinenta? sau ma pot afirma doar daca am condus si am detinut 200.000 km fiecare masina in parte ?
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ai inteles gresit, spun doar ca atunci cand afirmi ca o masina este mai buna sau mai fiabila decat alta, sa o faci doar bazandu-te pe ce ai simtit tu, nu din povestirile altora, sau testele facute de anumite publicatii care pot fi facute asa cu sunt facute.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
COnsider ca testele facute sunt mult mai relevante decat parerile mele ; pe mine poate ma influneteaza placut altceva, in timp ce ar trbui sa fie normal acel lucru ; sau poate imi pica cu tronc aspectul interior, cu toate ca la un test atent calitatea poate fi de partea concurentei ; la asta ma refer ; la fel si cu motoarele si fiabilitatea ; afara se fac km multi si poti trage niste concluzii ; aici la noi, sti cum sunt soferi..si traficul..si infrastructura...nu poti trage niste concluzii clare..poate unul uzeaza ambreiajul la un G7 in 40.000 km in mers 100% urban in Bucuresti bara la bara si pe altul il tine 200k km la Astra J care merge doar pe autostrada; cei care se plang de masini nu poti sti in ce conditii le folosesc, cum au grija de ele, etc etc; la nemti macar sti o treaba : sunt servisate la timp la reprezentanta, drumuri bune, km multi -> verdictul ; dar bine, asta e parerea mea Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Care iti place mai mult d.p.d.v. estetic?
Astra J (facelift 2012) 66%
Golf 7 33%
136 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR