Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Kspic, in momentul de fata detin un Vectra B si un Astra J de 1.7. Cealalta Astra J a ajuns in familie dar foarte departe. Nu mai stiu nimic de ea. O "MASINA DE SERVICIU" la km aia nu are voie sa se strice. O sa caut maine actele din service ca din pacate cand am dezinstalat OpCom-ul s-au dus si fisierele de Fault Codes de la masina mea.

Ca vorbim de fiabilitatea Opel. Motor blocat.


Maine iti mai pun poze cu alta Insignia cu o bataie la motor urata de tot. Si inca 3 Insignia saptamana viitoare.
Pentru inceput am nevoie de 2 motoare A20DTH fara anexe. Apoi de inca 3. Cine stie, contact pe PM.
Kspic a scris:Foarte multi dintre cei de pe clubopel sunt aici doar pentru a rezolva diverse probleme. Am spus de foarte multe ori, astra j a avut probleme minore comparativ cu ceilalti producatori. Prefer un zgomot inofensiv si un cheder prost decat o masina cu probleme la motor.
Eu nu laud opel ci ii iau apararea. Toate masinile au probleme dar marea parte arunca cu pietre in opel doar pentru niste zgomote remediate.

Poate ma ajuti si pe mine cu motoarele alea. Ca tu vezi numai probleme minore la Opel(chedere, zgomote inofensive). Si iti dau si o Astra J ieftin. Te si lamuresti de unde vin gazele. Ca mie mi-e scarba de ea deja.
P.S. Si Insignia numarul 2 cu bataia.

Skip ads

  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Eu ma retrag de la aceasta discutie si in scurt timp de pe clubopel ( + dat jos "clubopel.com" de pe masina )

Am vazut astra g-uri facute muci si intretinute dupa ureche si la final un : " proaste masinile astea domne "
O masina te tine dupa cum o ingrijesti.

Toti producatorii au probleme si pe toate cluburile se discuta probleme tehnice dar mai mare mizerie ca aici n-am vazut.
Clubopel in care la orice discutie huo astra j si huo insignia. Voi spuneti ca masina x e proasta si ca la masina x a crapat y dar nimeni nu spune din vina cui a crapat y. Vina opel sau vina celui care conduce masina ?
Cand crapa un opel toti sar pe producator nu pe cel care o conduce.
Mai era unu " paguba la casa omului " pe discutia vs dacia de aici care a rupt nu stiu ce element la usa. Proasta dacia.

Oricum de cand am citit afirmatia lui bg92 : vw are dreptul sa aiba probleme pentru ca are o gama vasta de masini, trebuia sa ma retrag.

Distractie placuta.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Kspic a scris:O masina te tine dupa cum o ingrijesti.


Kspic, ce sa ii faca o domnisoara la o masina aproape noua sa o strice asa? Ce utilizare necorespunzatoare poate duce la caderea calculatorului de ABS, a modulului de AFL, a mecanismului de la usa rezervor si la pierderea de gaze de la evacuare?
Nu aruncam cu noroi in Opel dar daca nu faci activitate de service normal ca vezi numai chedere si zgomote inofensive si zici ca la altii cad motoare si Opel-ul e fata mare.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Tovarase, daca tu intelegi numai ce vrei este problema ta ; ideea era in felul urmator : atata timp cat detii o gama cat mai vasta de motorizari, atat tsi-uri de generatie noua, motoare CR bluemotion, cutii automate, etc etc probabilitatea este mult mai mare sa intalnesti probleme. Tie nu ti se pare ceva normal? Problemele se rezolva pe garantie si se corecteaza cu timpul, ca la orice marca auto. Si in continuare am spus : cu un minim de documentare poti evita motorizarile cu probleme ! Dar omul nornal ca intelege doar ce ii convine..
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Il urmez pe Kspic, consider ca nu se merita sa am pe masina stikerul unui club Opel anti Opel, l-am dat jos, ce am avut de spus am spus, succes.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:
Kspic, ce sa ii faca o domnisoara la o masina aproape noua sa o strice asa? Ce utilizare necorespunzatoare poate duce la caderea calculatorului de ABS, a modulului de AFL, a mecanismului de la usa rezervor si la pierderea de gaze de la evacuare?
.....


Cunosc o domnisoara de 19 ani care la coborararea unei borduri a rupt scutul unui ML de s-au mirat si mecanicii din reprezentanta.
Iar pe bordura aceea parcasera inainte un logan, o octavia si un polo fara avarii.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cunosc si eu un domn de 45 de ani, bun prieten de-al meu, posesor de A20 DTJ care saptamana trecuta m-a sunat. Stiind ca activez pe clubopel si el nu prea le are cu internetul, m-a rugat frumos sa ma uit prin forum si sa ii spun si lui daca si la altii s-a gasit pilitura in filtru de ulei si cam care ar fi cauza?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pascaru_val, domnisoara respectiva avea un Fiat 500 cu care a facut vreo 60.000 de km(nu stiu exact cifra dar parca atatia erau) si de ceva vreme un ML nou pe care il calareste toata ziua. Si conduce mai bine decat 90% din barbatii pe care ii cunosc.
Faptul ca suntem fani Opel nu trebuie sa ne faca sa parasim echidistanta. E corect sa prezentam si masinile Opel cu motoare cazute. Gasesti Insignia si Astra cu Motorshaden cate vrei. Chiar e aiurea sa spunem ca VW e nasol. Sau ca la BMW pute si mai rau rahatul ca au avut N47 cu probleme cand ei au avut mereu motoare mult mai bune ca noi.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Curios din fire am dat si eu Motorshaden pe google,
primele rezultate sunt:
passat, golf, bmw E92 si vw t5
Cool
LE: vad ca Motorschaden este corect.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pascaru_val, posibil sa fie mult mai multe ale altor marci. Nu am stat niciodata sa caut. M-am uitat doar de Opel ca ma interesa sa le cumpar. Si am gasit multe Opel-uri cu probleme. Mie putin imi pasa ca e VW sau Opel mai fiabila. Ca nu imi da niciuna de mancare. Eu iubesc si voi iubi mereu aceasta marca din pricina unui Vectra B care a fost prima mea masina moderna si care si dupa atatia ani de cand il am cred ca m-ar duce si la capatul lumii in deplin confort.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Care iti place mai mult d.p.d.v. estetic?
Astra J (facelift 2012) 66%
Golf 7 33%
136 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR