Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Mafi0tul

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salutare! Mi s-a aprins de vreo luna martorul in bord cu motorasul galben,am pus-o pe tester si îmi dãdea eroarea p 0302 Cylinder 2 missfire detected,am început cu ce era mai ușor si anume bujiile ,le-am schimbat si când s-a uitat mai atent la bobina,in dreptul bujiei care vine pe cilindrul 2,bobina avea o gaurica in cilindrul de plastic exact unde se intalneste plasticul cu cauciucul,a vrut sa dea jos cauciucul,dar era copt plasticul acolo unde era gaurit de bobina si s-a rupt,l-a lipit cu silicon sau mastic ceva si peste a dat cu o banda izoliera de la 3m sau ceva,am lãsat mașina o ora jumate acolo sa se inchege rahatul ãla ,i-am dat cheie si nu mai apare nici o eroare,mașina merge super bine,acum întrebarea mea este dacã nu cumva e vreun pericol sa merg cu cilindrul ãla de plastic al bobinei 'bandajat' așa ,sa nu ia foc sau altele,bine mã gândesc k erau mai multe șanse sa ia foc când era gaurit si fãcea arc electric,aștept pãreri !
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
teoretic daca contactul electric e OK nu ar trebui sa se incalzeasca nimic...
de obicei se incalzeste unde nu e contact electric perfect...
  • Mafi0tul

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ms.....alte pareri?
  • Puiu_2009

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2017 B20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Singurul risc apare cand va fi atmosfera umeda si consta in reaparitia defectului,mersul in trei cilindri pana acasa,dupa care va trebui sa cumperi o bobina de inductie noua. Riscul de incediu sau alte pagube este infim, asa ca foloseste linistit masina.
  • Adrian Cosma

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
eu am mers cu un x18xe in 2-3 pistoane de la bacau la constanta. unul avea bujia rupta in doua la propriu, si celalat dadea rateuri. nu tragea era varza... si mirosea a benzina in interior.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR