Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
popescu iulian a scris:[Adica tu vrei sa spui ca exista Astra G cu motor de 1,7 de 75 CP cu discuri pe spate?... si asta din fabrica?... hai ca pe asta n-o mai stiam... Rog si altcineva sa ma contrazica... Eu n-am vazut pana acum Y17DT cu discuri pe spate... si ma refer la masinile care vin din fabrica cu asa ceva, nu ca si-a pus unul discuri pe spate din placere Poate mai aud ca exista si Y17DT cu 5 prezoane ]


Dar tu chiar esti Toma necredinciosul, si pe deasupra iti mai sare si mushtarul. Daca tu nu ai discuri pe spate la masina asta nu inseamna ca nici restul nu au. Si ti-am explicat destul de clar ce e cu discurile pe spate si de unde vin. Astept scuze moshu. Si da Eu am discuri din fabrica ca multi altii.


Am impresia ca tie iti cam sare mushtaru'... mie inca nu mi-a sarit, dar poate sa-mi sara ...
In primul rand daca te uitai in semnatura vedeai ca eu am Y20DTH, deci am discuri pe spate din fabrica...
In al doilea rand am cerut si parerea altcuiva ca pe a ta am auzit-o

Iar daca ma iei cu "Astept scuze moshu..." atunci asteapta...

P.S. astept in continuare si parerera altora
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Masina din semnatura are franele spate pe discuri neventilate.
Din fabricatie. Chiar anul trecut le-am schimbat pt. ca aveau niste santuri cam mari.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Confirm si eu ca y17dti are frane cu discuri pe spate, dar unele nu toate.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Mda, sa-mi fie rusine ca n-am stiut asta pana acum Embarassed dar verificand conform site-ului http://www.autobaza.pl/ab/en/web/productaa0100 nu-mi dau seama de criteriul de selectie (adica exista masini fabricate peste tot care au asa ceva)... Cred ca mai degraba o anumita forma de echipare are asa ceva, nu depinde de tara in care au fost asamblate...

In sfarsit... am mai aflat o noua chestie... Rolling Eyes
Skip ads

  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
vladutzz este un tutorial pe tema asta unde am explicat mai pe larg de la ce cred eu ca vine problema ta: placutele nu mai culiseaza cum trebuie pe suportul de etrier. solutie: trebuie curatate canturile din acel suport pe unde culiseaza placutele de frana vezi aici https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=6298
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
verifica placutele de frana de pe interiorul rotilor, la mine de la ele scartaiau, si cum ai pozat si tu, pe exterior mai aveau cam ca la tine dar pe interior erau uzate

gabib77 - astra mea are discuri pe spate
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vladutzz ai o trimitere buna cu pdf cu tot.....dar foloseste solutii pentru curatare/deblocare nu zgiria si da pe cauciuc cu solventi. Si cumpara si tu placute moi ca alea pe care le ai parca ar fi de titan, fie-ti mila de discuri ca alea costa.
  • vladutzz

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
vca multumesc pt raspunsuri. inca 2-3 zile pana o bag in service am sa merg asha...asta`i treaba. sper sa nu fie nik rav in 100km care o sa`i mai fac pana maine/poimaine Crying or Very sad
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Si sa te fereasca D-zeu de masini pentru piata estica....(noi)
Si masina nationala stie cineva cum arata pentru republici bananiere???
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
gabib77 a scris:Mda, sa-mi fie rusine ca n-am stiut asta pana acum Embarassed dar verificand conform site-ului http://www.autobaza.pl/ab/en/web/productaa0100 nu-mi dau seama de criteriul de selectie (adica exista masini fabricate peste tot care au asa ceva)... Cred ca mai degraba o anumita forma de echipare are asa ceva, nu depinde de tara in care au fost asamblate...

In sfarsit... am mai aflat o noua chestie... Rolling Eyes


Nu este dotare pentru o anumita echipare(gen selection, njoy, etc) ci pur si simplu astrele asamblate pentru germania sunt toate cu discuri pe spate. Ai sa mai gasesti masini aduse din germania cu tambur dar sa stii ca alea au fost vandute in benelux si dupa aia revandute in germania la autohouse. Stiu asta de la unul care se ocupa de 10 ani de adus masini din afara. Si inca ceva: pt germania 4 airbags - standard la toate astrele.
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
vladutzz daca te duci la service stai langa masina si tine-te de capul lor sa curete canturile din suportii de etrier pe unde culiseaza placutele de frana, (operatia asta n-o prea fac in service-uri pt. ca e migaloasa).
  • maceta

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
gabib77 a scris:
popescu iulian a scris:gabib77 : N-ai cum sa vezi stanga spate pentru ca motorul de 1,7 are tamburi pe spate...

Mai cauta nitel si ai sa vezi ca au placute cu disc neventilat pe spate cele din GERMANIA. Ce e din Olanda, belgia si mai ale Romania au intradevar saboti.


Adica tu vrei sa spui ca exista Astra G cu motor de 1,7 de 75 CP cu discuri pe spate?... si asta din fabrica?... hai ca pe asta n-o mai stiam... Rog si altcineva sa ma contrazica... Eu n-am vazut pana acum Y17DT cu discuri pe spate... si ma refer la masinile care vin din fabrica cu asa ceva, nu ca si-a pus unul discuri pe spate din placere Very Happy Poate mai aud ca exista si Y17DT cu 5 prezoane Very Happy



sa stii ca dicsuri pe spate la Y17DT este o optiune din fabrica.
no comment
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
ktapet a scris:vladutzz daca te duci la service stai langa masina si tine-te de capul lor sa curete canturile din suportii de etrier pe unde culiseaza placutele de frana, (operatia asta n-o prea fac in service-uri pt. ca e migaloasa).


si as mai adauga eu: discuri si placute noi, nu de alta dar la primavara o sa mai desfaci iar sa schimbi placutele. Pacat de placute noi pe discurile alea uzate... da ele mai merg dar e siguranta ta in joc... si grijile!
  • fan_florea

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
gabib77 a scris:
popescu iulian a scris:gabib77 : N-ai cum sa vezi stanga spate pentru ca motorul de 1,7 are tamburi pe spate...

Mai cauta nitel si ai sa vezi ca au placute cu disc neventilat pe spate cele din GERMANIA. Ce e din Olanda, belgia si mai ale Romania au intradevar saboti.


Adica tu vrei sa spui ca exista Astra G cu motor de 1,7 de 75 CP cu discuri pe spate?... si asta din fabrica?... hai ca pe asta n-o mai stiam... Rog si altcineva sa ma contrazica... Eu n-am vazut pana acum Y17DT cu discuri pe spate... si ma refer la masinile care vin din fabrica cu asa ceva, nu ca si-a pus unul discuri pe spate din placere Very Happy Poate mai aud ca exista si Y17DT cu 5 prezoane Very Happy

eu sunt mai nou pe aici dar intanplarea face ca eu am o astra g y17dt cu discuri pe spate .Si asa cum a zis si popescu lucian sunt neventilate
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
parerea mea e ca nu conteaza daca e de pe spate sau nu poza, daca ai si pe spate discuri schimbale si pe alea iar daca e pe tambur n-ar fi rau sa verifici si acolo.

Eventual schimba fata si mergi noaptea cand e mai liniste ca se aude orice zgomot la masina.
  • arroyo

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
gabib77 a scris:
popescu iulian a scris:gabib77 : N-ai cum sa vezi stanga spate pentru ca motorul de 1,7 are tamburi pe spate...

Mai cauta nitel si ai sa vezi ca au placute cu disc neventilat pe spate cele din GERMANIA. Ce e din Olanda, belgia si mai ale Romania au intradevar saboti.


Adica tu vrei sa spui ca exista Astra G cu motor de 1,7 de 75 CP cu discuri pe spate?... si asta din fabrica?... hai ca pe asta n-o mai stiam... Rog si altcineva sa ma contrazica... Eu n-am vazut pana acum Y17DT cu discuri pe spate... si ma refer la masinile care vin din fabrica cu asa ceva, nu ca si-a pus unul discuri pe spate din placere Very Happy Poate mai aud ca exista si Y17DT cu 5 prezoane Very Happy



Ultima modificare facuta de arroyo la Lun 29 Oct, 2007 11:06 pm
  • arroyo

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
si eu am discuri pe spate din fabrica ....stiam ca tamburii s-au pus la modele fabricate pana in 2000 care vin si cu jantele din fabrica pe 14.........e vb de motorul 1,7 dti..Smile
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
arroyo a scris:
Eu zica sa te mai informezi si ai sa vezi ca sunt o gramada de astre cu motot de ,7 975 cp0 cu discuri pe spate , eu sincer mai multe am intalnit cu discuri decat cu ramburi...eu unul am cu discuri pe


Parerea mea e sa incerci sa scrii si tu mai romaneste ca sa inteleaga omul ce vrei sa spui... Modele de Astre ",7 975" cu 0 cai putere si cu "ramburi" nu am vazut, dar daca tu zici ca ai vazut o gramada, nu te contrazic Laughing

Iar daca tot intri intr-o discutie, ar fi cazul sa te uiti cand s-a discutat (ma refer la an, luna zi etc.)... mai e putin si se implineste 1 an de cand am discutat despre asta...

Nu are rost sa dai "edit" la mesaj, l-am prin eu in citat pe primu' Very Happy
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Gabi, intelege-l ca-i mai nou si a vrut sa se adune mai repede mesajele sa se faca "*" Rolling Eyes ce rau sunt... Smile
  • arroyo

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:Gabi, intelege-l ca-i mai nou si a vrut sa se adune mai repede mesajele sa se faca "*" Rolling Eyes ce rau sunt... Smile

ovidiutm....sunt mai vechi ca tine....Smile si nu ma incalzeste cu nimic ****
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR