Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
da, ai dreptate m-am uitat doar la nr. de mesaje nu si la data inscrierii... eu am zis-o mai spre gluma, nu trebuie sa o iei prea serios Smile
Skip ads

  • rave

  • Mesaje scrise: 503
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut. N-am mai deschis un topic pentru ca e tot o problema cu scartaitul si la mine Razz
Pe spate, dupa ce se incalzesc franele se aude un scartait intrerupt de la tamburi. Ferodourile nu sunt nici noi nici prea uzate si chiar azi am cumparat tamburi noi si i-am montat. Sunt sigur ca e de la sistemul de franare scartaitul, nu de la rulmenti sau mai stiu eu ce. De asemenea pe o parte frana de mana prinde mai bine decat pe cealalta frana de mana (nu se simte la franare insa) si nu se poate regla individual, fiind un singur cablu.
Aveti vreo idee ce as putea face? Sabotii ma indoiesc ca sunt de vina pentru ca au fost schimbati acum cateva luni si scartaitul a continuat dupa o scurta perioada.
Multumesc Very Happy
  • simeontimplaru

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Y1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Y17DT am si eu cu ABS si este cu frina disc pe spate
  • teodor

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ravenation a scris:Salut. N-am mai deschis un topic pentru ca e tot o problema cu scartaitul si la mine Razz
Pe spate, dupa ce se incalzesc franele se aude un scartait intrerupt de la tamburi. Ferodourile nu sunt nici noi nici prea uzate si chiar azi am cumparat tamburi noi si i-am montat. Sunt sigur ca e de la sistemul de franare scartaitul, nu de la rulmenti sau mai stiu eu ce. De asemenea pe o parte frana de mana prinde mai bine decat pe cealalta frana de mana (nu se simte la franare insa) si nu se poate regla individual, fiind un singur cablu.
Aveti vreo idee ce as putea face? Sabotii ma indoiesc ca sunt de vina pentru ca au fost schimbati acum cateva luni si scartaitul a continuat dupa o scurta perioada.
Multumesc Very Happy



am avut aceiasi problema si vinovatul a fost ,,placute frana rigide(tari)''le-am schimbat si acum totul e OK
Skip ads

  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Problema asta a fost si la mine , din cauza uzuri destul de mare la discuri se intampla asa : placutele au un dispozitiv de avertizare cand sunt pe duca , dintr-o tablitza atasata de ea , chiar daca placutele mai au carne pe ele din cauza uzurii discul face o buza interor / exterior care aceasta buza adinge tablitza de avertizare a placutei !

Verificati daca aceasta atinge buza discului , este vizibila din partea de sus cum te uiti la ea ( placuta ) si invartiti usor de disc si vedeti daca atinge !

Numai bine !
  • rave

  • Mesaje scrise: 503
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu am pe spate frane pe tamburi. Ferodourile au fost schimbate in toamna, acum 7-8000 km deci chiar daca nu-mi dau eu seama dupa ochi, nu ar trebui sa fie indeajuns de uzate incat sa atinga cu marginea sau mai stiu eu ce. Cand invart tamburul pe partea dreapta se simte ca agata usor intr-un loc cand e rece, iar pe stanga se aude ca freaca cam pe toata suprafata. Cand am pus tamburii vechi inapoi (pt ca nu are rost sa-i uzez pe cei noi) i-am inversat (stanga cu dreapta); tot scartaie dar acum se simte ca freaca cat de cat uniform pe ambele parti Very Happy
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea, scriu si eu in acest topic ptr ca am o problema cu scartaitu si nu ii dau de cap.
Placute fata si spate, si discuri fata, schimbate acum 5000km. Tot cam de atunci a inceput sa se auda un scartait din ce in ce mai tare din zona fata. Se aude mai mereu, si daca franez si daca nu franez, si se aude din ce in ce mai des daca accelerez si de asta ma gandesc ca ar fi placutele. Ieri am pus masina pe capre, am bagat 1-a si placutele ating discurile astfel incat se invarte doar cate o roata pe rand. Am verificat si temperatura dupa un drum mai lung dar nu e nici o jeanta incinsa excesiv. Sunt convins ca scartaitu provine din faptul ca placutele ating in permanenta discul. Ceva sfaturi? Ca ma termina scartaitul asta in mers.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Masina franeaza bine?
Sa inteleg ca dupa franare placutele nu se retrag suficient de pe discuri?
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Masina franeaza excelent, si exact ai inteles bine , placutele nu se retrag de pe discuri suficient si raman lipite de aceastea. Cu masina ridicata pe capre cand bag 1-a nu se invart ambele roti. Ce sa ii fac ca acum sunt in concediu si am de condus 600km inapoi?
  • lica 18

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut
ma bag si eu cu aceeasi problema.de vreo 3000km i-mi scirtie pe fata(dreapta cred),atunci cind frinez.mentionez ca atuncci cind frinez usor nu se aude.am verificat placutele si sunt un pic mai putin de jumatate.am facut cu ele cam 20000 km.or fi placute dure si a ajuns la ceva particule din metal,de scirtie asa?discurile sunt ok(zic eu)au o buza dar fff putin.ce i-mi puteti spune.
P.S.de verificat nu am verificat-o atita timp cit am vazut ca tine frina f byne.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@bazare, in cazul tau ceva nu e in ordine la mecanismul de revenire... 600 km in situatia asta iti vor uza placutele si poate si discurile. Nu e nimeni cu un atelier service in zona in care esti?
Ai completat cu lichid de frana DOT inferior, de curand?

@lica 18, am patit si eu tot asa... ai placutele dintr-un material prea dur. Stiu ca face ca trenu-n gara dar te obisnuiesti vrand nevrand pana o sa fi mai atent la urmatorul schimb de placute, de care iei.
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Este normal sa se invarta cate o roata pe rand cand este masina ridicata pe capre in viteza intai, cu asta se ocupa sistemul diferential, mecanismele din cutia de viteze. Dar sa nu intram in amanunte ca suntem off-topic.
Problema cu retragerea placutelor de frana dupa franare in locul in care trebuie sa stea in mod normal se rezolva simlu, in maximum jumatate de ora. Daca te pricepi cat de cat, dai placutele jos si cureti bine locurile din etriere sus si jos, acolo unde intra "urechile" metalice ale placutelor de frana. Acolo se aduna intotdeauna mizerie si placutele nu mai pot culisa in voie si se deplaseaza intepenit. Daca nu, la un service se rezolva rapid si simplu, banuiesc fara mare cheltuiala.
Si ar mai fi o treaba: placutele astea de frana ecologice si un pic mai dure sunt mai "scartaiete" de fel, dar la tine sunt convins ca s-au murdarit locasurile din etriere!
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
astazi plec de la Rastolita (Mures) spre Constanta si nu cred ca gasesc undeva deschis duminica in Tg Mures. O sa merg asa cu scartaitul asta enervant si ma duc la un service luni dimineatza sa imi curete etrierii de mizerie. Daca o rezolv sau nu ramane de vazut. O sa revin cu info aici. Numai bine!
  • lica 18

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:@bazare, in cazul tau ceva nu e in ordine la mecanismul de revenire... 600 km in situatia asta iti vor uza placutele si poate si discurile. Nu e nimeni cu un atelier service in zona in care esti?
Ai completat cu lichid de frana DOT inferior, de curand?

@lica 18, am patit si eu tot asa... ai placutele dintr-un material prea dur. Stiu ca face ca trenu-n gara dar te obisnuiesti vrand nevrand pana o sa fi mai atent la urmatorul schimb de placute, de care iei.



ovidiutm-multumesc de informatie.nu cred ca o sa am rabdare sa se termine placutele.o sa incerc sa le skimb cu trw.drumuri bune fara evenimente neplacute
  • ciryboss

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salutare,

am si eu aceasta problema cu scartaitul la un opel astra h caravan Z17DTH. Problema este ca la ~10min dupa ce plec cu ea (cand e rece) incepe sa scartaie. Are un scartait asa deranjand, daca opresc pe loc nu mai face iar uneori se mai opreste dar apoi incepe. Nu am putut asocia cu nimic acest zgomot, gen frane, frane in curbe, calc sau nu ambreaju face la drum drept indiferent de ce fac. Imi putesti spune cam ce ar fi? Dupa sunet pare a rulment uzat fara vasilina..dar nu ma prea pricep..
Placutele de frane sunt schimbate de aproximativ 2 ani (maxim 2 ani) distributia de 3 ani si cred ca nu ar fi de aici dar trebuie sa fie ceva care atunci cand se incalzeste un pic incepe sa scartaie...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR