Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • astraopel

  • Mesaje scrise: 275
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salutare.Revin cu o problema care s-a mai discutat dar nu s-a spus nimic concret.Inteleg ca sant si ceva electronisti priceputi pe aici si mai ales inventivi.
Am o astra f si as vrea sa schimb becurile de la semnalizare st.dr. cu led-uri .Avantajele sant multiple dar nu despre asta vreau sa discut.Stie cineva concret cum si daca se poate face asta...exclus varianta cu rezistoare de putere in paralel cu led-ul care este o tiganie ieftina.
Se poate modifica cumva doar releul fara a modifica altceva(cablajul catre lampi sau cntactele in maneta)?
Este o asa mare inginerie sa se faca conversia asta?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
De unde ai venit cu povestile complicate?
Cumperi bec cu led care se gaseste in comert si le montezi.Semnalizarea va avea pauza mai scurta.Dar nu-i bai.Daca vrei pui pe spate bec cu 2 faze care are consum mai mare si se rezolva problema.
Poti sa te uiti la mine la poze.Am Vectra B, dar nu vad care ar fi diferenta.
  • astraopel

  • Mesaje scrise: 275
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Cangri ,apreciez efortul tau,insa ceea ce cautam eu este cu totul diferit.In primul rand daca voi pune pe spate consumatori dublii voi supraincarca reteaua electrica ceea ce nu ma intereseaza,iar ca sa pun direct leduri va fi clipirea prea rapida.Am citit pe alte forumuri cum ca ar exista un "releu"cu microcontroller Atmel care ar face exact ce ma intereseaza +ca se poate varia frecventa clipiciului si intensitatea luminoasa.Mai presus de atit cica se poate face sa clipoceasca in mai multe feluri gen strobo ...etc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR