Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Vreau sa activez acest martor din bord. Ceasurile din bord le-am demontat complet pentru a monta un led smd pentru martor cruise control si am observat ca locul pentru martor centura este gol. Drept pentru care am infipt un bec in el si am cautat cum pot sa-l activez. Am cautat in EPC codurile de centuri, am cautat pe net centurile si am gasit doar pentru partea dreapta, la pasager. L-am cumparat foarte ieftin desi e piesa e noua, nefolosita vreodata. Apoi am cautat in TIS schema si am inteles ca am facut o greseala. Martorul este doar pentru scaunul de la sofer, nu si pentru pasager. Drept pentru care situatia e asa: imi lipseste centura soferului cu senzor, am centura de pasager cu senzor. Cand vine pachetul studiez problema, poate pot muta senzorul. Am mai gasit centura de sofer, sh la 50 eur la polonezi. vedem. Ceea ce este avantajos: masina este deja cablata pana la mufa scaunului, am vazut din pozele facute de mine la montaj scaune incalzite.

Ce sper sa fac in continuare: centura cu senzor montat, bec in bord si sper sa mearga din prima. Daca nu, poate o activare a functiei in BCM va fi necesara. Ar trebui sa fie usor de realizat aceasta modificare. Idei, sfaturi, daca ati mai facut si voi, scrieti aici, mersi.




Ultima modificare facuta de liviu2004 la Sam 09 Mar, 2013 9:46 pm
Skip ads

  • emilmarin

  • Mesaje scrise: 171
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y 1,7 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
sub scaun in mufa unde ar trebuii sa intre senzorul centura sunt doua fire, daca faci strap intre ele ar trebuii sa se aprinda martorul si sa urle buzzerul
daca nu, inseamna ca nu ai un buzzer care mai e legat si la vehicle speed
la mine e la fel, imi lipseste acest buzzer care trebuie montat in spatele torpedoului
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Sunt in negocieri pentru cumparare unei centuri noi la sofer cu senzor. Ar fi bine macar becul din bord sa se aprinda. Nu as vrea sa fac teste cu mufa scoasa la scaun, o sa am erori de airbag apoi. Ai idee unde se conecteaza acel buzzer?
  • emilmarin

  • Mesaje scrise: 171
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y 1,7 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
la astra g, in spatele torpedoului, e o mufa cu 6 pini din care doar 5 sunt conectati
Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Am gasit si centura cu senzor, noua, cod GM 9201088, o am de cateva luni dar a fost cam frig afara si nu am instalat-o. A costat 59 de lire plus 15 lire transportul.

In seara asta am scos scaunul si am inlocuit centura. Nu e foarte complicat, am urmarit si TIS-ul sa vad unde intra mufa aditionala. De altfel nu ai cum sa gresesti, mufa nu are loc in alta parte. Am mai si verificat daca am cablajul pana in mufa scaunului, se vede in poza o mufa cu 2 pini.

Bineinteles, toata lucrarea s-a facut cu alimentarea bateriei scoasa, sa nu am surprize cu airbagurile. Cateva poze si un mic film, cam neclar din pacate. La proba in mers, nu a functionat nici un buzzer, deci nu exista functia asta sau se pare ca e in functie de tara. Tema de casa cum sa setez tara corecta.




  • emilmarin

  • Mesaje scrise: 171
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y 1,7 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut
Ma bucur ca ai reusit cu centura
Ai conectat-o si pe cea din dreapta? daca nu, ce faci cu ea? nu o vinzi? se potriveste si la astra g?
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nu am conectat-o si pe cea din dreapta pentru ca nu exista vreo functie pentru ea. Nici in scheme, nici cablaj nu exista pana la scaun. Nu prea am ce face cu ea dar nici nu se potrivesc codurile pentru Astra G, am verificat in EPC4. Pe cea din dreapta am dat 35 de lire si 20 lire transport. Cam paguba. Very Happy
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Liviu da-mi voie sa te felicit pentru initiativa ta,nota 10.

De cand tot spun sa fac si eu una doua pe la masina mea dar na .... nu stiu cand am sa ma apuc.

Si buzzerul functioneaza sau trebuie activat ?
Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos!

In carte spune ca buzzerul functioneaza in functie de tara si daca se depaseste o anumita viteza specifica. Acum caut pe net cum si ce tara, din cate imi aduc eu aminte, nu prea puteam seta nimic cu opcom.
  • emilmarin

  • Mesaje scrise: 171
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y 1,7 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Sigur paguba daca nu o foloseti
O poti lega si pe acesta, in tis iti arata cum sa faci, iti trbuiesc doua fire de la un scaun la altul
As fi luat eu pretenionarea ta , cea de reapta dar cam scumpa pt mine
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Eu electric pot sa leg si scaunul din dreapta, dar ce fac cand conduc singur? Va ramane becul aprins atat timp cat centura din dreapta nu e pusa. In mod cert la Corsa in TIS nu arata legaturile la scaunul pasagerului, tu zici de Astra?
  • emilmarin

  • Mesaje scrise: 171
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y 1,7 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu trebuie sa setezi nimic, simplu, iti lipseste buzzerul din mufa
Tara pt care sunt avertizarile luminoase si acustice este japonia
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pai pentru acest lucru iti mai trebuie si acel senzor din scaun care se activeaza sub greutatea pasagerilor.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Senzorul de prezenta este dar numai pentru activarea airbagului pasagerului. Parca nu mi-as baga firele prin senzor, are si un traductor de semnal. Very Happy

Unde trebuie sa vina acel buzzer? Ceva detalii se poate? Sa caut prin TIS la Astra?


Ultima modificare facuta de liviu2004 la Sam 09 Mar, 2013 10:13 pm
  • emilmarin

  • Mesaje scrise: 171
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y 1,7 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Asa e cu cel din dreapta, acel scaun are in el un senzor de greutate
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am inteles, hai ca raspundem in acelasi timp. Laughing

Nu in nici intr-un caz sa nu le treci pe acolo Wink .

Se pare ca Emil a studiat profund schema, inca nu ma pot pronunta, dar ar fi fain sa le ai pe amandoua active, ma refer la avertizare lipsa centura.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Da, TIS mentioneaza Japonia pentru senzorul soferului. Senzorul se leaga direct in BCM, care activeaza becul din bord. Senzorul de prezenta la pasager este alimentat cu + si - si cu o singura iesire catre ECU airbag. Nu am idee ce fel de semnal se trimite catre ECU, dar in mod cert nu voi conecta ceva acolo.

La Astra am gasit acel buzzer, este pentru Arabia Saudita, acolo faci inchisoare si iti iau masina de tot daca nu ai centura pusa. La Corsa cel mai probabil se foloseste buzzerul din bord, cel pentru lumini uitate aprinse. Nici la Astra G nu apare acel senzor de centura pentru scaunul pasagerului, se face doar diferenta intre volan pe dreapta sau pe stanga.
  • emilmarin

  • Mesaje scrise: 171
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y 1,7 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ce corsa ai? sa ma mai uit si eu in tis
la mine am legat ambele scaune dar imi lipsesc pretensionarile care au micro contactul in ele, cele pe care le-ai cumparat tu
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Corsa C, 2002, Z14XE, 4AT. Eu iti dau centura de la pasager, da conform TIS, n-ai ce face cu ea. Si nici nu poti scoate senzorul, am cercetat si eu putin inainte sa cumpar centura corecta.
  • emilmarin

  • Mesaje scrise: 171
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y 1,7 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
de ce nu se poate scoate microcontactul? acolo nu e senzor
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR