Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • ifconfig

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Onesti
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Salutari!

In urma unei intamplari nu tocmai fericite, ieri in curtea socrilor mei (au casa in constructie) am reusit sa-mi agat toba mijlocie intr-o teava iesita din pamant cam 3 cm(situatia face ca, curtea lor fiind un pic in panta, masina putin ridicata din spate, am atins teava aia nenorocita");

Toate bune si frumoase, insa un zgomot suparator "ca de toba sparta" ma face astazi sa ridic masina pe elevator si sa constate mecanicul ca "carcasa turbinei este sparta"; Nu-mi vine sa cred si verific si eu si constat ca are perfect dreptate;

Carcasa turbinei, la iesirea spre catalizator s-a fisurat, exact corpul de la iesirea gazelor de evacuare;

Vreau sa va rog sa ma ajutati (macar moral Smile) cu un sfat, cu o idee despre cum as putea remedia defectul; -- stiu ca cel mai simplu este inlocuirea intregii turbine insa nu-mi permit achizitia unei turbine noi si caut solutii alternative (sa cumpar doar partea respectiva, sa incerc sa o sudez, insa nu stiu din ce matrial este poate ma ajutati voi, sau poate gasesc sa cumpar doar capacul crapat)

Poze nu am reusit insa sa ii fac pentru a va face o idee, dar vreau sa duc maine masina la ai mei acasa, sa demontez turbina si sa revin cu poze;

Ciao!


Ultima modificare facuta de ifconfig la Lun 04 Dec, 2006 11:35 pm
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
dezmembrari? poate ai noroc si gasesti o turbina, sau o carcasa SH...
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
dupa aspect mie imi parea de fonta sau otel;cred ca se poate suda;demontati-o si mergeti la o fabrica la un sudor priceput si cu posibilitati tehnice suficiente
  • ifconfig

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Onesti
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Sper sa gesesc la cineva o carcasa de la o turbina "moarta"(tourbinhousing-cred ca asa se numeste partea care s-a fisurat/rupt la turbina mea), poate la vre-un membru al clubului care a inlocuit-o etc etc;
Turbina Mitsubishi (cu cate a fost echipata y17dt) este alcatuita din 3 corpuri si cu oarece sansa poate gasesc la vreun binevoitor carcasa care este fisurata la mine;

Nu cred ca sudura este o soluite pentru ca materialul isi va pierde din proprietati iar respectiva zona este supusa regulat la oscilatii f. mari de temparatura;

Am atasat o poza pentru o imagine mai clara a problemei mele;


...poze cu iesirea turbinei sparta:

  • ifconfig

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Onesti
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema cu a mea carcasa de turbina crapata; am dus-o la UTON Onesti (societate superspacializata in prelucrare prin aschiere/sudare/etc etc); au reusit sa o sudeze cu electrozi cu un continut mai bogat in carbon, cu preincalzire, dupa ce au testat continutul de carbon a metalului din care a fost turnata) reusind o sudura super;
Astazi l-am ajutat pe tatal meu (mecanic responsabil Razz ) sa o monteze pe masina si functioneaza ok;

Acum este in teste pentru a observa eventualele nereguli in functionare, dar cred ca am rez. problema;

Salutari!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR