Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • costin87

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 z16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
buna ziua.de vreo 3 4 zile se aude un zgomot destul de puternic din zona curelei de distributie,si in mers si la relanti..zgomotul fiind mai de graba un rasuflat destul de puternic..prima data cand am auzit am crezut ca am facut pana Laughing Distributia a fost schimbata acum 4 5 ani,iar km sau facut aproximativ 6o 70 de mii..Am verificat toba,nu are nicio fisura,masina merge normal ca si pana acum..astept si parerile voastre pana ajung la mecanic sapt.viitoare.,multumesc!


Ultima modificare facuta de costin87 la Mar 02 Oct, 2012 3:46 pm
Skip ads

  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
clar ca trebuie inlocuita cureaua cat mai repede + role, RECOMANDARE: Schimba distributia ! Daca nu vrei sa te alegi cu paguba de 2000 ron prin ruperea curelei si indoirea supapelor..si altele
  • costin87

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 z16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
ms de raspuns..asa mi-au zis toti ce-i cu care am mai vorbit azi,distributia trebuie schimbata urgent..
  • costin87

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 z16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Va salut,am rezolvat problema mult mai usor decat mi-am imaginat,acel rasuflat era facut de furtunasul prin care trece aerul din filtru in motor.Era practic retezat la unul din capete,astfel motorul isi tragea aer mai mult,direct de afara,de acolo si zgomotul destul de puternic mai ales la relanti.
Skip ads

  • d_m_petre

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
aha deci cu asta sa rezolvat nu mai trebuie sa schimbi distributia acum poti sa stai linistit inca vreo 60000km..........................? Shocked Shocked
  • costin87

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 z16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
da,pe moment sa rezolvat si nu trebuie sa schimb distributia acum,abia la anu in iulie se implinesc 4 ani de cand sa schimbat si km sau facut aproximativ 60 000 ..multumit de raspuns la intrebarea ta ironica ? si acum nu ma lua,ca trebuie sa schimb distributia la 60 000,doar in Ro e 'chestia' asta..in tarile mai civilizate ca noi,se schimba la 90 000 sau chiar 120.000 de km sau dupa caz la 4 ani.Cunosc cazuri reale unde distributia sa sch.numai la 120 de mii..audi,ford,opel, bineinteles km.facandu-se in mai putin de 4 ani..
  • d_m_petre

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Ai dreptate numai in RO se schimba asa,cunosc si eu modele de masini cum ar fi DODGE NITRO la care producatorul zice cam asa,se schimba cureaua de distributie+role la 200000km sau 120de luni adica 10 ani dupa calculele mele da?Acum te intreb pe tine de ce dupa aproape 5 ani si 180000km sa rupt cureaua de distributie la o astfel de masina?Deci parerea mea este ca mai bine schimbi din timp distributia decat sa se intample alte neplaceri dupa,dar este doar o parere nu trebuie sa te iei dupa ce am zis eu,tu poti sa o schimbi ca in tarile civilizate si se poate sa nu se intample nimic,cunosc chiar un caz si din acesta un logan benzinar care are 190000km si el abea acum a aflat ca are curea de distributie nu lant ca cele vechi(dacia ma refer) si trebuie schimbata si uite ca nu a patit nimic dar de ce sa stai cu frica ca poate oricand sa se intample neprevazutul,parerea mea acum nu te supara ca nu asta a fost cu rea intentie. Drumuri bune.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR