Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Scaparici

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salutari la toti fanii Opel.Vreau sa va mentionez faptul ca de vreo cateva luni mi-am luat si eu o ''Corsica'' B din '95 cu un motor de 1.5 D , fara turbina si prea multa electronica pe ea.Vrea sa va cer si eu niste pareri ca sincer nu stiu ce sa mai cred ca pe la cati mecanici am fost toti isi dau cu presupusul.
La relantii cand este motorul rece dar si cand ajunge pe la 90 de grade apa, am o trepidatie destul de mare in bord care se transmite si la volan.Interesant este ca la o temp. de aproximativ 60 de grade motorul merge splendid, fara trepidatii.Unii mi-au zis ca ar di de la vreun injector, alti mecanici cica de la volanta ca ar fi pozibil sa fie ''ovalizata'' cea ce m-i se pare imposibil.Vreau si eu sa stiu daca s-a mai intalnit careva cu prob. asta si care ar fi rezolvarea, ca pana acum am ajuns sa dau bani numai pe vorbe.Precizez ca tampoanele sunt verificate de mine si sunt bune.
Skip ads

  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut si eu toti membrii clubului.
Am si eu o problema cu masina din semnatura.Cateodata,nu mereu,la relantiu face foarte urat,variatii de ~300rpm,scade si sub 500,are tendinta sa se opreasca,dar nu se opreste.Cand face asa,si in mers are anumite socuri,ingatuieli,de exemplu daca schimb din a 4-a a 5-a si iau piciorul de pe ambreiaj fara sa accelerez,cat de usor as face-o, intra in balans fata-spate,cum sa explic,ingatuie destul de nasol si nu se linisteste pana nu accelerez.Repet,nu face mereu,iar cand face se aude ceva la motor ca si cand ar trage aer fals,se aude un fasait destul de tare.Am verificat pe la furtune si nu am reusit sa depistez pe unde ar putea trage aer.
Multumesc anticipat!
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ai curatat egr si clapeta de acceleratie pana acum? daca nu iti recomand sa o faci
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Clapeta am curatat-o dar EGR nu l-am curatat ca nu am avut cu ce sa il desfac.O sa il curat si pe el.Apropo,in timp ce ma holbam pe la motor am vazut ca garnitura de la EGR era cazuta pe CV.Cine l-a curatat ultima oara a uitat sa puna si garnitura.Poate afecta in vreun fel functionarea motorului in cazul in care nu sufla pe langa el?
Multumesc pentru ajutor.
Skip ads

  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@Silviu1393: Tre sa vezi ce erori ai. La motorul asta z16xe , de obicei ecu este cel defect.
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
@mihaiadrian: Prin mai daca nu ma insel am pus-o pe tester si nu a iesit nicio eroare.Recent i-am facut si testul cu pedalele si din nou nimic.Ideea este ca arunci cand face figuri pe undeva trage aer fals,chestia este ca nu imi dau seama pe unde.Zilele astea ma voi ocupa si de EGR sa vad ce e de el.
  • Scaparici

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2013

  • Mesaj Privat
O intrebare catre colegii care cunosc mai bine modelul ISUZU 1.5 D motor clasic fara turbina...?Motorasul aasta al meu are si el EGR? ca sincer eu nu stiu unde sa ma uit...Va multumesc mult.
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Brook a scris:Pentru ca nu a raspuns nimeni raspund tot eu:
Map mare + timpi injectie mari = distributie decalata cu un dinte.

Problema rezolvata in proportie de 99%.

Multumesc pentru idei , sfaturi si propuneri.

Rog un admin sa scrie sub topic (rezolvat) si voi posta rezolvarea finala.

Salutari.


Problema e rezolvata 100% (aviz amatorilor) . Intre timp s-a schimbat si bobina inductie (Mobiletron) + bujii originale ...
Gaz . . . si sa vina noul proprietar Laughing
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Brook a scris:Pentru ca nu a raspuns nimeni raspund tot eu:
Map mare + timpi injectie mari = distributie decalata cu un dinte.

Problema rezolvata in proportie de 99%.

Multumesc pentru idei , sfaturi si propuneri.

Rog un admin sa scrie sub topic (rezolvat) si voi posta rezolvarea finala.

Salutari.

Spune-mi si mie, de unde era decalata. Am aceleasi simptome, fara erori, curatat si verificat tot, inclusiv distributie care e pusa recent insa fara nicio schimbare. Semnele la distributie sunt bine, vibrochenul la semn si axele cu came cu semnele cap in cap. Chiar nu stiu ce sa-i mai fac, imi vine sa-i dau foc.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR