Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am tot cautat si intrebat ce marci sunt mai bune pt disc ambreiaj,placa de presiune si rulment. dupa lungi discutii si informari asupra ofertelor de pret am luat decizia. astazi mi-am cumparat si eu pt un astra g 2002 z16xe disc+placa valeo 600 ron si rulment presiune luk 710 ron iar manopera negociata la 250-300 ron.cel mai ieftin rulment era lpr 450ron iar la placa si disc toate marcile se invarteau intre 500-600ron.
Skip ads

  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
merci mult pt raspunsuri.

as vrea sa cumpar kit-ul cat mai curand, asa ca, in concluzie, la o diferenta de aprox 700 ron intre sachs si valeo ( sachs mai scump), ce imi recomandati sa aleg?

p.s.: sursa pieselor nu prea am cum sa o verific, pt ca propunerile mi-au fost facute de catre service-uri, si nu stiu de unde si cum comanda
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Daca faci montajul in acelasi service care iti aduce piesele nu ai motive foarte mari de ingrijorare, beneficiezi de garantie. Eu as tine cu buzunarul meu.
  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
@aco_008 : mi s-a oferit o garantie de 18 luni...e o perioada standard, sau se poate si mai mult? Smile

Merci!
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu cunosc foarte bine legislatia. Normele UE prevad o garantie de 24 luni, insa nu stiu daca se aplica si pieselor auto. Cred ca astea sunt "consumabile".
  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
aceasi dilema am avut si eu ca si tine si am ales cum am zis mai sus placa si disc VALEO si LUK la rulment.eu unul pt 700 ron diferenta as alege clar valeo lucru care l-am si facut.
chiar si cei de la piese mi-ai spus ca luk sunt printre primii si sunt masini dotate din fabrica cu valeo.
legat de garantie ei spuneau ca la asa ceva e greu cu garantia din cauza ca, tu il poti forta si sa se duca repede.
spuneau ca in conditii normale ar trebui sa ma duca pana la 100 000 km fara probleme dat fiind faptul ca sunt noi.
mi-au atras atentia doar la faptul ca sa aleg un service nu un mecanic care lucreaza in fata unui garaj sau curte pt ca daca e montat gresit apar probleme si e normal sa nu tina.
in rest ce sa zic deact baftat in alegere.
  • moroshanu

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Dacã financiar nu ești în cea mai bunã formã poți cãuta și la dezmembrãri, mergi cu mecanicul (dacã ai gãsit unul) și alegi un rulment și o placã. Mulți colegi nu vor fi de acord cu mine, dar eu am încercat varianta asta și a mai mers vreo 100 000 de km. Uneori un ambreaj original din dezmembrãri duce mai mult decât un aftermarket dubios. Dacã vei cere pãrerea celor care se ocupã de comercializarea pieselor, desigur te vor lãmuri sã cumperi nou (e o industrie în care se câștigã bine din adaosurilor comerciale). Dacã vrei garanție, trebuie sã bagi adânc mâna-n buzunar, sã pãstrezi facturile și dacã este cazul nr. de telefon de protecția consumatorului.
  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salutare din nou,

In primul rand multumesc mult pentru sfaturi. Dupa o perioada destul de lunga in care am fost plecat, am revenit in tara si m-am ocupat si de masina. In cele din urma i-am pus un kit ambreiaj Sachs, la un service destul de mare din bucuresti, si toata treaba a costat 1720 RON, din care, 430 manopera, 1250 piesele, si restul spray de curatare si lichid de frana.
Ce parere aveti? M-am pacalit, sau e relativ bine?
Merci!
  • moroshanu

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Prețul la manoperã este O.K. mai ales cã este pe facturã +tva. Au câștigat destul de bine din adaosul pe piese.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
de curiozitate pedala de ambreiaj este tinuta sus de arc sau de pompa? nu de alta dar la mine are ceva joc pe verticala nimic dureros dar este deranjant cand sunt obosit
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR