Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • LucC
  • OP
  • 42 mesaje
  • din 04 Jul 2006
  • Vectra 1992 C16NZ
  • Piatra Neamt
  • LucC

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Salut!

Am vazut la TV la Top Gear un Mertan care avea un display gen oglinda retrovizoare pe care vedea in infrarosu pe unde mergea.

Are cineva asa ceva si daca da, de unde ca eu in ofertele de pe la noi vad doar camere infrarosu pentru parcare cu spatele in siguranta, si nu cred sa bata astea destul de mult incat sa fie de folos mai mare decat lumina farurilor.

Bafta!
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pe mercedesurile noi (e klasse, s klasse, etc) e dotare.
sincer mi se pare destul de ineficient (din perspectiva financiara).

nu cred ca sunt pachete de vanzare.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
sistemul se numeste "night vision" si are in dotare o camera cu infrarosu pozitionata langa senzorul de ploaie.
imaginea este proiectata pe un display (cel cu km-trajul) si este foarte eficienta....
in spate are o camera pt parcare.....camera functioneaza impreuna cu senzorii de parcare si sistemul distronic,pe display-ul central se afiseaza imagini din spatele masini si traiectoria de parcurs in functie de miscarea volanului si pozitia masini fata de obstacolele "citite" de sistem...
dupa ce efectuezi parcarea, poti vedea ce manevre ai facut.... Very Happy
PS:am condus un mertz s 500 nou cu toate chestiunile astea in dotare si multe altele....aaa!sa nu uit...140 000E pretu masini
@LucC camera pt mersu cu spatele este conventionala... reda in culori ca orice camera.
camera pt nightvision este o camera infrared/thermal,adica vedere pe timp de noapte si detectie a caldurii emanate de om,masina...ceva de genu' celei montate pe elicopter de supraveghere.


LE:legat de titlu si sumtitlu...costa enorm...
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
vezi http://www.edmundoptics.com...fm?categoryid=950

o camera IR e aprox 3000 EUR. din pacate nu are iesire video ca sa o poti conecta la un LCD sau TV. ai nevoie de o placa adaptoare, e si aia vreo 1200 EUR.

dar se poate Smile intrebarea e: chiar vrei? Question
Skip ads

  • LucC
  • OP
  • 42 mesaje
  • din 04 Jul 2006
  • Vectra 1992 C16NZ
  • Piatra Neamt
  • LucC

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Gata, cu preturile astea m-am linistit.

Oricum, desteapta chestie Evil or Very Mad
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Asa arata la BMW : senzorul este in bara fatza (seamana cu un proiector afumat)... cel din dreapta e camera-senzor infrared & temp-color, iar cel din stanga e pentru franare in modul cruise (in functie de masinile din fata).



Display in bord la bmw :


Display in bord la mertz :


Exista deja pe unele masini combinarea intre vizualul real al parbrizului si proiectia suprapusa pe intreaga sa suprafata a imaginii captate de 2 camere infrared, realizandu-se o imagine stereoscopica (ca in cazul proiectoarelor stereo 3D). Aceasta este o optiune foarte scumpa si se poate aplica doar masinilor prevazute cu HUD (head up display - proiectie pe parbriz) ca in cazul unor masini produse de BMW. (aceasta inovatie a fost descrisa la TopGear cu ceva timp in urma)

HUD cu indicatii normale realizat de Siemens VDO (actual Continental) pentru BMW :


HUD infrared proiectat partial pe parbriz :


HUD pe intreg parbrizul (in poza este prezentata proiectarea unui DivX dar pe timp de noapte se comuta pe camerele infrared si se suprapune imaginea cu realitatea vazand astfel obstacolele) :

  • geminigabi

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cenzurat. Reclama. Potoleste-te, sau vei fi potolit
  • geminigabi

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2010

  • Mesaj Privat
LucC a scris:Salut!

Am vazut la TV la Top Gear un Mertan care avea un display gen oglinda retrovizoare pe care vedea in infrarosu pe unde mergea.

Are cineva asa ceva si daca da, de unde ca eu in ofertele de pe la noi vad doar camere infrarosu pentru parcare cu spatele in siguranta, si nu cred sa bata astea destul de mult incat sa fie de folos mai mare decat lumina farurilor.

Bafta!


Se poate pune lejer cu preturi mici, am montat asa ceva ca asta imi este jobul preturile sunt in functie de distanta la care vrei sa bata ir-urile si rezolutia camerei cel mai scump a fost undeva pe la 1300 euro
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR