Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • geoX

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@Stoilescu Cristian-Daniel E Eu vroiam sa zic ca e subtire cablul pentru toate amplificatoarele alea. Numai pentru ala pentru subwoofer iti trebuie macar un 35mm, de preferat unul de 50mm. Si pentru celelalte 2 macar un 35 cu distribuitor la ambele.
Cand dai tare nu intra in protectie nici un amplificator?
Skip ads

  • Christian Irmscher

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Vorbim aici de cablu alimentare cu diametrul cat butonul de Start din Windows 7 (scuze de comparatie , dar poate nu te pricepi la filete ca sa iti zic M9 , poate chiar M10) , de acelasi diametru cu cablurile bornelor de bateria auto .
Nu pot intra in Sinus cu cablu mai gros , daca il subtiez la intrarea in borna (+) nu cred ca fac mai nimic , risc sa fuga izolatia si sa fac scurt in carcasa .
Nu intra niciunul in protectie , si cred ca daca o sa-mi faca vreo figura cel de sub o sa intre imediat pentru ca el ar "fura" cel mai mult curent .
Sinus Live vine de la producator la pachet cu cel de 25mm2 .

Pe langa faza cu cablurile , cred ca ar trebui si pe remote pus un releu ca sa nu fur prea mult din player si sa-l busesc , remote-ul sa-mi alimenteze doar bobina releului si un (+) din baterie pentru intrare si iesire releu , (-) luandu-l tot de pe caroserie .

Doacamdata nu se circula cu masina si nu am lasat muzica sa mearga mai mult de 10-15 min. ca sa pot vedea daca se si incalzesc , cel putin am tinut-o vrea 2 minute la vol. maxim sa vad daca se incalzesc bornele bateriei sau daca se incalzeste alternatorul si nu au fost probleme , dar acestea pot aparea de altfel foarte usor .

Multumesc pentru remarca facuta !
  • geoX

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Stiu ce inseamna cablu de 25mm. Eu am pe masina de 35 de mm numai pentru un amplificator de 800 W SPL Dynamics ICE800-D. Nu conteaza daca subtiezi putin cablul la intrarea in player, conteaza ca pana acolo diametrul cablului sa fie de 25. Daca vine cu cabluri de 25 inseamna ca nu prea are 1500W aia specificati. Si tu pe un cablu de 25 esti legat si cu inca 2 amplificatoare. Dar ma rog, cum crezi tu Smile

Numai bine !
  • Christian Irmscher

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
@geox uite :
http://www.sinuslive.com/sites/sla1500.htm
Skip ads

  • geoX

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Da, si ai vazut ce zice acolo? "An diesen kann problemlos und sicher unser empfohlenes 35 mm² Batteriekabel angeschlossen werden." Adica, cu google translate Smile : "La acestea cu ușurințã și în siguranțã nostru a sugerat 35 mm ² poate fi conectat cablul bateriei."
Deci numai pentru el iti trebuie un cablu de 35. Eu doar iti spun sa ai grija cu jucariile sa nu le arzi sau mai rau, sa iei foc.
Amplificatorul este bun si i-ar trebui alimentare buna si un difuzor mai bun decat Jensen.
Dar banuiesc ca nu te preocupa domeniul asta, si daca tie iti place cum suna e perfect.Asta conteaza cel mai mult. Chestia cu claburile tine de siguranta ta si a aparatelor.
  • Christian Irmscher

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
O sa vina si modificarile la nivel de sound , momentan "asteptam" bani pentru taxa , vreo 1050 Euro cu absolut toate cheltuielile , si masina se odihneste .
Pentru moment nu am cu sa le ard sau sa-i dau foc atat timp cat nu sunt in functiune si chiar daca le dau drumul eu nu trec volumul de 25% si nu "solicit" curent ; cablaje mai am , nu stiu sigur daca si de 35 (dar luam unul daca e necesar) si nu m-am mai deranjat Embarassed sa adaug altele , cel de 25 a fost montat din Germania impreuna cu 2 amplificatoare si eu doar am facut unele completari prin portbagaj (vezi pozele initiale cu masina in garaj) .
Oricum cablajele ramaneau in configuratia de fata pana la schimbarea subwooferului si la eliminarea difuzoarelor din polita , urma inlocuirea difuzoarelor din usi si alimntarea lor de la amplificatoarele mici sau inlocuirea acestora doua cu unul pe 4 canale (cam greu cu 3 , trebuiesc mai aerisite ) si un crossover electronic (deocamdata nu am reusit sa-i tai frecventa subwooferului cum vreau eu) .
Subwooferul meu degeaba e "cat porcul"ca nu are decat 400W RMS (si nici de astia nu sunt asa sigur)si o sa-l inlocuiesc cu un subwoofer cu un singur difuzor 2 x 2ohm de 12" , preferabil de 15" undeva la 1000-1200W RMS ca sa pot beneficia si de capacitatile amplificatorului si sa mai fac si ceva spatiu (portbagajul meu momentan e aproape inutilizabil) .
Sigur nu intentionez sa-i dau foc .
Chiar nu sesizasem faza din specifications !
Merci pentru atentionare ! Respect!
  • geoX

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu-ti trebuie 15' pentru ca nu ai loc sa-i faci incinta.
Un 10' potent ar fi perfect. Eu am un SPL Dynamics XTR-250D2 si o incinta de 50L doar pentru el, 75L in total si mi-a mancat 3 sferturi din portbagaj . E adevarat ca nu coboara si nu bubuie la fel ca un 15', dar daca l-ai auzi ai ramane surprins.
Ca un sfat, scoate tot ce ai pe polita, insonorizeaza usile (macar fata), pune Sioux Heat sa cante pe fata, spatele lasa-l pe casetofon (aici fiind vorba, daca poti ia-ti un player mai bun, chiar si sh, cu 2 iesiri preout si scapa de adaptoarele alea hi-low si filtrele de bass), ia-ti un difuzor de 10' puternic pentru bass (sau 12', dar din cate mi-am dat seama, vrei sa mai ai si loc in portbagaj nu? ), pune cabluri bine dimensionate si scoate condensatorul care si asa este supradimensionat (nu face altceva decat sa-ti manance bateria mai repede, in caz ca ai cabluri cum trebuie).
Acum tu faci ce crezi Smile Sper sa nu te superi ca ma bag unde nu-mi fierbe oala Smile
Si am terminat cu off-topicul. Scuze.
Va salut !
  • SB46MRS

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2012

  • Mesaj Privat
o inbunatatire la stock.. CD 70 NAVI.

Calu 6 Ga ( 20 mm cred ), siguranta pe cablu de 40, Statie mac 2x175 in punte ( statia e mai mult pt dif dar am luat'o la pachet), woofer mac 250 W rms , splitter curent in phase auriti, condensator JBL 1.5 F. Semnal de la boxele de spate cu un adaptor la 50 de lei, cel mai scump ce l`am gasit atunci. Shocked Plus intrerupator pe remote langa frana de mana, pt cand ma satur de el Embarassed
Urmeaza sa le aranjez putin in portbagaj, sa le bag toate cablurile prin tub flexibil de plastic, un fel de wire managment. Very Happy
Skip ads

  • darius 15

  • Mesaje scrise: 720
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Oare pot pune inca 2 difuzoare in polita de sub lunetaDOAR pe PLAYER? sau neaparat imi trebuie statie pusa Doar pentru cele doua?cum trebuie procedat?Pioneer DEH-2500UI.
  • bogdan07bog

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2001 zx16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2013

  • Mesaj Privat
cn are un cd-playaer original d vanzare cdr 500 , eu am philips car 400 si are doar radio si caseta , si as vrea sa pastrez comenzile d pe volan
  • id_gabi

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salut colegi. Am si eu o rugaminte. As vrea sa-mi montez in masina (Vectra C 2005 Break) un woofer si o statie. Nu vreau ceva foarte mare, undeva pe la 200-250 W. Intrebarea mea este, merita sa pun woofer in break? O sa faca vreo diferenta? Momentan am sistemul audio stock, compus din CD70 si 9 dif-uri. Mersi anticipat!
  • geoX

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Normal ca se merita sa pui subwoofer, mai ales in break Smile
Skip ads

  • maverik_ro

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
are cineva schema audio de la omega B ? am vazut ca am decat in usi boxe .... si am citit ca la dotarea full ar fi pe undeva pe la 10 boxe .... am vazut ca mai am in spate la geam, loc de 2 difuri .... de 13 .... 14 cm .... sunt facute predecupaturi .... dar nu stiu daca sunt si precablate masina este dotata cu un CDR 500 si am inteles ca pentru difurile din spate ar trebui si amplificator .... are cineva idee unde ar veni acest amplificator (daca ar fi montat din fabrica ?)
  • maverik_ro

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
dupa ceva sapari pe net si autodata , am reusit intr-un final sa fac rost de schema electrica .... in mare din CDR500 se leaga direct ampliful , care se duce din nou in boxe (amplificat ) si mai sunt inca 3 iesiri din amplif 2 iesiri auxiliare pentru boxele din spate de la geam si una pentru (cred eu ) subwoofer

mai ramane acum sa gasesc unde anume vine pus ampliful in masina .... eu am cautat mufa si nu o gasesc
  • Imre Becsek

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Vectra 2001 y20
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Eu am casetofon original ,CDR 500 ,statie Collins 1000 W ,subwoofer Pyle
  • Imre Becsek

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Vectra 2001 y20
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2013

  • Mesaj Privat
In legatura cu aceasta tema ,am comenzi volan si as vrea sa-mi schimb casetofonul ,ce casetofon trebuie sa-mi i-au casa imi mearga comenzile .Vreau sa-l schimb pentru ca nu citeste mp3
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Poti sa ei orice casetofon care are functia pentru comenziile de volan,doar ca pe langa asta mai trebuie sa iti ei si un adaptor pentru comenzii pe volan.
  • Heb65

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
La capitoul audio parerea mea este ca cel mai bun casetofon cu cea mai mare claritate si cred eu cele mai multe optiuni si reglaje este Opera cd 40 cu magazie de 6 cd. Sunetul este foarte clar cu boxele standard. Cu toate ca sunetul era multumitor eu am mai completat cu un un subwoofer alpine SBE-843BR o statie Ground-Zero 2x400W si Condensator de 1.5.
Singurul Minus al Casetofonului este ca nu are intrare audio externa. In rest nu am ce sa reprosez. Sunet excelent.
  • belgianu94

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2013

  • Mesaj Privat
salut am un Vectra b cu comenzi pe volan ce cd player imi pot lua sa nu mi le anuleze ?
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
numai de la VDO si nu stiu exact ce modele dar cred eu ca majoritatea de la vdo vin cu suport pt comenzi volan opel.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR