Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • bodo 2010

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
tocmai ce mi s-a terminat garantia si as dori sa stiu pentru viitor, ce ulei de motor folositi cei ce aveti motoare aspirate pe benzina,mergeti pe dexos 2 sau pe altceva ?Eu m-am cam orientat catre MOTUL 8100 x-clean 5w-40,ce parere aveti?
Skip ads

  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Eu folosesc uleiul mentionat de tine, este chiar Dexos 2, masina mea fiind in garantie. Ma declar multumit pana acum, avand in vedere ca zgomotul motorului a scazut si la rece si la cald si mersul este parca mai rotund. Acum, de protectie nu pot sa zic nimic, comparativ cu GM Dexos 2, nu am idee ce se intampla in interior.
Eu am optat pentru uleiul asta deoarece vara au fost temperaturi foarte mari si am preferat un ulei mai vascos putin.
  • bodo 2010

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@poseidon06
Scuze, dar nu am inteles,folosesti MOTUL sau GM?
  • bodo 2010

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
aveti idee,MOTUL 8100 x-clean 5w-40se incadreaza ca specificatii in norma agreata de GM?
Skip ads

  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Da, Motul 8100 X-Clean 5W-40 Dexos 2 folosesc Smile. Este printre putinele uleiuri cu certificare GM Dexos 2 si vascozitate 5W-40 de la noi de pe piata. Eu am diesel, deci e posibil ca diminuarea zgomotului motorului sa fie mai putin sesizabila la un motor pe benzina.
  • bodo 2010

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@ poseidon06 trebuie sa recunosc ca sunt in ceata. Ar trebui in curind sa schimb uleiul si dupa cum spuneam as prefera motul 5w-40.Pe situl oficial motul figureaza 8100 x-cess 5w-40 cu specificatii OPEL/GM Diesel LL B-025 dar si cu STANDARDE ACEA A3 / B3 / B4 in care se incadreaza si motoare benzina(cazul meu).Motul specific dexos 2 5w 30:standarde ACEA C3 conform manual e recomandat numai pentru motoare diesel DPF, dar oricum nu mai vreau w 30.Pe scurt uleiul asta 5w-40 e ok si pt diesel si pt benzina?Pe bidon nu specifica parca nimic de dexos2 sau GM-LL-A-025
  • Sorin_cta

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nici nu are cum sa specifice pe bidon, deoarece Motul 8100 x-cess 5w40 nu este specific Dexos2.
Singurul ulei 5w40 de la motul care e specific Dexos2 este Motul 8100 X-clean 5w40.

Alte uleiuri 5w40 specifice Dexos2 sunt
- BP Visco 7000 C 5w40
- Castrol Edge 5w40
- Castrol Magnatec 5w40 C3
- Castrol Magnatec Professional OE 5w40
- Elf Excellium C3 5w40
- Elf Solaris LSX 5w40
- Havoline Ultra S 5w40
- Lukoil Genesis Premium 5w40
- Mobil Super 3000 Formula G 5w40
- Total Quartz Ineo MC3 5w40
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
@bodo, da un search pe google asa: "motul 8100 x-clean dexos 2". Al treilea rezultat este un magazin online de unde am luat si eu uleiul. Are norma dexos 2 trecuta pe ambalaj. Trebuie sa te orientezi spre 8100 X-Clean, nu X-Cess. Iar daca il schimbi la reprezentanta, zi-le sa iti bifeze ca e dexos 2 uleiul pe caietul de service, ca sa nu ai probleme mai tarziu Smile

L.E. Mi-a luat-o inainte @Sorin_cta Razz
Skip ads

  • bodo 2010

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ok nici eu nu am fost suficient de explicit,ma gindeam la x-cess daca e in regula pt motor benzina GM pt ca are standarte:ACEA A3/B4, nu neaparat pt specificatie DExOS 2.Intradevar ei recomanda x-clean specific aproape pt toate motoarele indiferent de care.Conform al treilea rezultat search google> motul 8100 x-clean standarte: ACEA-C3;API SM\CF.Conform manual utilizare ,service si intretinere>ACEA-A3/B3 sau A3/B4=Motoare benzina;ACEA-C3 =motoare diesel cu DPF.Concluzie stranie: uleiurile specifice dexos 2 nu respecta clasele de calitate din manual.Merci sorin_cta & poseidon06 pt exemplificari ,de reprezentanta nu cred pt ca nu mai este in garantie.
  • nini_dintras

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salutare, eu ce sa mai spun.....ca la prima schimbare de ulei mi-au pus Liqui Molly .

Oare asta e bun?
CE sa fac la a doua revizie? Merge sa merg eu cu uleiul meu?
  • konstantin9

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2013

  • Mesaj Privat
salutare!foloseste cineva la schimbul de ulei Metabond?urmeaza sa fac revizia de 45.000km si as vrea sa stiu daca este indicat sa folosesc!
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@konstantin9

foloseste metabond in motorina, nu pune nimic in uleiul de motor
Skip ads

  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
konstantin9 a scris:salutare!foloseste cineva la schimbul de ulei Metabond?urmeaza sa fac revizia de 45.000km si as vrea sa stiu daca este indicat sa folosesc!


Am pus eu jumate de flacon tip M la revizia de 15 000km...Ca prima observatie a fost ca nu a mai vazut regenerare la FP, inainte de asta facea cam la fiecare 1000km...probabil face el ceva p'acolo.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Legat de Liqui Molly am auzit ca e destul de bun. Personal nu am folosit, dar multa lume il lauda si se pare ca ar fi fabricat doar in Germania (din ce-am mai citit), insa nu stiu daca e neaparat un indicativ al calitatii.
  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Pentru UN Opel astra J cu motor 1.4 100 CP ce ulei folositi?
  • victormarius

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Am pus Castrol Edge 5w30 pe 1.6(115cp). Am facut schimbul la aprox 12000, nu mi-a placut cum arata uleiul GM dupa ce l-am scos. Deocamdata incerc orice altceva in afara de GM.
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Uleiul GM este facut de Castrol, doar ca dai mai putin pe el pentru ca nu scrie pe el renumita firma de uleiuri. Acelasi lucru si cu filtrele de aer. Ca iti cumperi MANN sau GM, tot aia e, diferenta e pretul si numele.
  • victormarius

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Adica vrei sa spui ca 5l GM 5w30 aprox 100 lei = 5l Castrol edge 5w30 aprox 200 lei. Deci Castrol vinde GM pe la vreo 10-15 lei litru de 5w30, mai ramane sa puna clientu' vinu sa iasa de-un spritz.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@bamo
esti sigur ca GM5w30 e facut de Castrol?
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu am gasit date relevante pe internet cum ca aceasta firma este furnizor pt gm, dar pot garanta ca pana in 2011 inclusib exxonmobil brands furniza ulei pentru gm, cunoscut sub numele de mobil1. In functie de zona unde se livreaza si de stoc au mai cativa furnizori, printre care si Castrol. Sa nu credeti ca gm s-a apucat sa-si produca propriul ulei. Era o discutie pe alt topic despre o piesa "fuel tank ventil", pe unele masini este stantat bosch pe altele gm, cum e si in cazul meu, dar piesa este aceeasi. Acelasi caz si cu filtrele, cum am spus si mai sus. Asta e globalizarea, nu vreau sa intru in polemici cu nimeni, dar lucrurile astea se intampla in toate industriile, fie auto, fie textile, sau mai stiu eu ce.

Ca si recomandare daca tot vreti sa dati bani pe un ulei, va recomand cu caldura motul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR