Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • DoTy

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema nu prea are mare legatura cu forum poate a mai patit cineva si stie sa imi dea 1 sfat ceva... apoi se poate sterge topic


Acum 1 luna ma busit 1 nanac... am duso la reprezentanta opel sa o repar ... cik maxim 2 sapt e gata s-au apucat baieti si dupa 3 sapt ... abia au terminato acum ... a mai trecut 1 sapt ... de cand e gata nu imi da masina ca vezi doamne nu le-a venit confirmarea de plata de la asigurari .. baieti sunt de la EUROINS ... habar n-am ce mama lor dureaza atat e de aprobat o suma de 80 mil ...atat a facut reparatia ... as putea face ceva sa iau masina ... sau singura solutie e sa astept ca 1 tampit 2-3 / 2-3 si tot asa de cand tot ma amana de 2 sapt imi zice lafel 2-3 domne 2-3 .... si au trecut 14 pana acu....
Skip ads

  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

In primul rand incearca sa scrii mai clar, nu se intelege mai nimic din ce ai vrut sa scrii.
Din cate am inteles eu, masina ta a fost reparata pe polita RCA facuta la Euroins a celui care te-a lovit. In mod normal, daca service-ul unde ai reparat-o nu are conventie cu Euroins, iti va da masina abia dupa ce primeste acceptul de plata al reparatiei transmis de la Euroins. Mai exista o varianta, platesti tu reparatia, si cu dosarul de dauna impreuna cu devizul de reparatie si factura achitata de tine mergi la Euroins si le ceri banii. In mod normal in maxim 1 luna ar trebui sa iti dea banii inapoi.
Asa se intampla cand vine vorba de Euroins, Carpatica, Astra, etc, platile reparatiilor sunt intarziate voit catre service, iar clientii au de suferit. Este o politica marsava a asiguratorilor cand vine vorba de plata daunelor.
Ceea ce te sfatuiesc sa faci este sa mergi la Euroins si sa faci scandal ca nu au platit reparatia si astfel sa ii fortezi putin, greu de crezut ca vei reusi rapid, dar merita sa incerci.
Totodata, te sfatuiesc sa verifici devizul de reparatie al masinii tale. E posibil sa ramai surprins de ce au acceptat ca service-ul sa faca. Exista cazuri in care tabla se indreapta si se chituieste desi ar trebui schimbata, sau mai rau se utilizeaza cele mai proaste piese din after-market sau chiar piese sh.
Bafta mai departe.
  • DoTy

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Partea ciudata aici ... omu care a incheiat dosaru de la Euroins ... e reprezentant OPEL ... ei m-au trimis acolo direct cu dosaru ... a zis ceva de genu " Da o facem nici o problema in 2 sapt e gata " ... de schimbat mi-au schimbat bara fata [ 30 mil varianta GTS noua .... etc au cautat mult... cel putin asa spun ei dar am vaz ca e noua ... ] + vopsit si alte chesti sa ajuns la 80 mil deci ... acum service-ul asta asteapta OK-ul de la euroins ... eu de unde naiba sa scot 80 bete Smile) doar nu cresc in copacei atatia bani Smile) ma gandeam ca pot sa o iau sub alta forma o declaratie pe propria rasp ceva acolo sa nu stau eu dupa ei inca 1 luna sa zicem ... pana da OK-ul retarzi de la euro
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
E o practica a firmelor de asigurari, e destul de probabil ca sa vina si sa zica faptul ca e umflat devizul si ca vor despagubi partial urmand ca restul sa suporti tu. Sau ca din dinamica accidentului e imposibil sa ai asemenea daune etc ...

Oricum stau si ma uit ca un tampit, bara fata de GTS 30 de milioane originala noua ? pe un amarat de plastic ordinar
Skip ads

  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Greu de crezut ca un angajat Opel este si inspector daune (cel care deschide dosarele), in fine.........
In cazul acesta sunt 2 variante, ori Euroins-ul nu a dat acord de plata ca nu vor ei, ca asa obisnuiesc, ori factura este umflata si Euroins-ul nu este de acord cu aceasta. In ambele cazuri, trebuie sa mergi la Euroins si sa faci scandal, sau sa astepti sa iti dea masina.........in principiu, Euroins Bucuresti da accept de plata si nu cei de la Buzau.
Revenind la avarii, o bara de GTS plus vopsit alte 3-4 elemente sa coste 8000 RON?! Nu e de mirare ca aia nu vor sa plateasca.
  • DoTy

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Nu a fost chiar asa ... eu am lovito cu aripa dreapta bara ... si apoi am zgariat ambele usi dreapta si bara spate ... iar roata dreapta facuta praf. .. cel putina sa ziceau cei de la service ca sunt probleme acolo au schimbat tot ce tine de roata ... au pus bara noua fata si aripa dreapta fata noua ... au indreaptat usa dreapta fata + vopsit .. si au vopsit usa spate + bara spate ... + far nou fata ... cam astea au fost asa in mare ... cred ca daca le luam pe rand ajunge undeva in 80 ala ...

Chiar asa este cu muncitoru angajatu opel este inspector la EuroINs .... si asa au spus cei de la serivce ca asteapta Ok-ul de la bucuresti ... credeam ca pot sa dau ceva in scris sa iau masina si sa se rezolve cum vor ei ... sunt .f.multumit de cum au scos masinuta .. pe langa asta pot sa zic ca muncitoru de acolo a fost dragut [ si eu cu el ] sapt asta cat a stat degeaba mi-a mai reparat cate ceva pe la ea ... senzor de temperatura la reparat nu functiona ... [ STATIA + SUBwoofer ia schimbat niste sigurante si cablaraie... acu functioneaza ... numai mergea ] a legat bricheta ca nu avea cablu tras la ea deci a mai miscat ceva ceva nebunu ala ... dar fara masina de 1 luna deja disper si cam numai are ce sa i faca .. e ca noua Very Happy
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Nu cred ca trebuie sa ma bag dar cu ai lovit-o tu? ca eu nu inteleg ! Si mai e ceva ...sigur ai permis ca dupa cum scrii nu prea ai fost la scoala generala .... sa nu cer mai mult!
  • DoTy

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Mda ... am permis de 5 ani si stai linistit ca am fost la scoala daca scriu pe forum poate putin mai neglijent asta nu inseamna ca nu am carte..eram foarte nervos si de aceea am scris mai incorect ... pana la urma nu sunt aici la scoala sa scriu f.corect gramatical cumva ma notezi? E important sa intelegi ceea ce scriu sa-ti raspund si la intrebarea cu lovitura ...
Nu mi-a acordat prioritate si l-am acrosat cu dreapta fata si cum la sucit ca mi-am zgariat toata masina cu el ... dar sa reparat total si foarte bine acum astept doar sa accepte NOTA Razz EuroIns-u ...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
doty, tipul de la reprezentanta nu e angajat euroins. Insa, daca sevice-ul are decontare directa, o seama de hatii se plimba intre service si asigurator, fara sa stii tu de ele.
Cazul meu, lovit masina in vara, mers la Allianz, facut deviz estimativ. Nu am deschis capota ca nu o mai puteam inchide apoi, si trebuia sa merg din Turda in Cluj. Mers apoi la service, baietii de la service au desfacut masina, au suplimentat devizul (s-a adaugat un far, radiatoarele, inca o seama de plastice, etc) EU NU AM VAZUT DEVIZUL NOU! l-a trimis service-ul direct la Allianz, a negociat cu Allianz acceptul. Venit piesele, s-au apucat sa le monteze, descoperim ca un modul de AFL si un igniter nu mai functioneaza, din nou service-ul a facut suplimentare de deviz, din nou pe mine nu m-a durut capul.
Asa e normal sa se intample, dupa ce ca nu am masina ar trebui sa ma cheme tot la 2-3 zile sa imi mai dea niste hartii sa le duc la asigurator?
  • cecenia

  • Mesaje scrise: 195
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Da'le mail , suna'i , dute la ei ( la euroins) si amenintai cu CSA , asa am rezolvat eu cu cei de la Generali , pt un amarat de far si bara ..
Joi i-am sunat i-am amenintat cu CSA , le-am dat mail seara , tot legat de CSA , vineri m-au sunat ca au acceptat plata , luni am ridicat masina Twisted Evil
LE : Data viitoare ( sper sa nu mai fie cazul ) dute la un service care are decontare directa cu asigurarea vinovatului , si asa scapi de chinurile astea
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR