Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Va salut....Trebuie sa-mi schimb amortizoarele pe fata si am deschis discutia la o bere cu un prieten,iar cu noi la masa era si un mecanic care mi-a spus ca amortizoarele de la opel sunt pe "cartus" si ca se pot desface cele vechi si se inlocuieste doar "cartusul" acela....Si ca crede el ca ar merge "cartusle" de cielo...Sincer ma cam ia rasul,dar ma roade ideea si am zis sa va intreb si pe voi!Stiti ceva de asta?Si daca prin absurd ar functiona,merge si pe astra H?
Skip ads

  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Astra H e model mult prea nou, cielo a fost facut dupa kadett, in afara de bot si spate cele doua sunt identice. Cu cartusul nu stiu ce sa zic.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Asta stiam si eu cu kadettul...Ma interesa aia cu amortizoarele!Multam oricum!
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Amortizoarele fata pentru Astra H nu sunt de tip cartus si in niciun caz nu se potrivesc cele de Cielo.
Intr-adevar, Cielo are un Opel la baza, dar e o diferenta mai mare de 20 de ani intre ele si nu prea mai exista piese compatibile intre cele doua.
Asa arata un amortizor pentru Astra H:

Skip ads

  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Ia in calcul si varianta de amortizoare SH. Sunt pe aici pe forum niste baieti care vand piese din dezmembrari si poti prinde si tu 2 amortizoare putin uzate la un pret bun. Colegii care se ocupa cu vanzarea de astfel de piese, ofera si garantie in limitele bunului simt 6 luni sau un anumit nr de km. Daca-mi amintesc bine, eu am dat 150 ron pe un amortizor fata stanga, de pe un H cu 50.000 km lovit in spate.
Un amortizor nou original e minim 350 ron. Acum, depinde si ce vrei, ce stil de condus ai, cati km vrei sa mai tii masina, cati banuti esti dispus sa investesti in ea.
Nu stiu sigur daca merg reconditionate amortizoarele de Opel Astra H, dar, de asemenea e o varianta de luat in calcul. Am un Ford Fiesta din 2001, caruia i-am reconditionat toate amortizoarele in anul 2009 si de atunci am facut vreo 20.000 km cu ea si nu dau absolut nici un semn de oboseala inca. Costul a fost atunci cam 400 ron daca-mi amintesc bine, iar 4 amortizoare noi m-ar fi costat circa 1200 ron.
Decizia iti apartine, noi doar iti dam variante!
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Da,multumesc de sfat...
Eu oricum le reconditionez !Pana acum am mai refacut 2 seturi la alte doua masini si cu ambele am trecut de 30.000km(cu una mi se pare ca trecusem si de 50.000,dar nu mai stiu exact)....Iar ca pret,acum e undeva la 250 lei(doar fata) cu tot cu montat-demontat....Garantie dau 6 luni,dar la mine dupa un an jumate functionau perfect!
Pe mine m-a facut curios mecanicul ala si ma "rodea" problema,de-aia am initiat topicul....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR