Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
In cazul lui asta ar fi prima vinovata,totusi masina are 12 ani,eu zic ca unei bucati de cauciuc cum e garnitura aia i-au ajuns anii astia in carca
Skip ads

  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
mi-am facut putin timp liber zilele astea si am fost la un mecanic sa imi schimbe radiatorul ca era fisurat si i-am zis de faza cu maioneza... a desfacut capacul de la motor si arata ceva de genu Shocked Shocked

dupa ce am curatat capacul de la motor am depistat si garnitura rigida si rupta

astazi am schimbat garnitura si mecanicul mi-a zis sa mai astept o saptamana sa vedem daca se depune iar maioneza. parerea lui a fost ca daca reapare acea maioneza inseamna ca este de la garnitura de chiulasa. eu tind sa cred din ce am citit aici pe forum si ce mi-ar fi spus colegul vallyyy ca ar fi garnitura capac distributie. acum astept opiniile voastre

offtopic: am auzit ca este mai usor de schimbat garnitura capac distributie decat garnitura de chiulasa. este adevarat? Very Happy
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ca sa schimbi garnitura de chiulasa trebuie sa umbli la distributie, sa planezi chiulasa, sa schimbi simeringurile supapelor, nu-i simplu si nici ieftin.
  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
poi din ce am citit pe aici nu vad sa am problema la garnitura de chiulasa. mai mult reiese de la garnitura capac distributie. mentionez ca am distributia pe lant
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Maioneza ta este ulei amestecat cu antigel si apa. Nu cred ca garnitura de la capacul distributiei e de vina ci garnitura de chiulasa ciupita. Verifica daca iti scade nivelul in vasul de expansiune.
  • nelutzul40

  • Mesaje scrise: 1,021
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu cunosc tipul tau de motorizare, dar uitandu-ma atent la ultima poza am observat ca garnitura este rupta si pare ca ,,maioneza,, este doar in cele doua locasuri, daca prin gaurile din chiulasa acoperite de aceste locasuri circula antigel, s-ar putea sa ai noroc!
Bafta!
  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
@nelutzul40 nu stiu daca curge pe acolo antigel (marcat cu 2)dar unde am incercuit si marcat cu 1 se fixeaza niste suruburi plus ca, garnitura era rigida si in zona suruburilor era asa ca o "planie" nu era neted. am schimbat ieri garnitura si am facut cam 30km de ieri si astazi am zis sa ma uit la buson. nu mai era ca inainte, avea foarte putina "maioneza". acum sa speram sa fi fost aia problema. trebuie sa urmaresc sa vad daca mai face la fel ; daca este sa faca la fel trebuie sa scot banii din buzunar Sad ori pentru chiulasa ori pentru garnitura de distributie

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Au fost si cazuri de garnitura de chiulasa arsa,dar in prima faza la tipul asta de motor asta e prima care baga antigelul in ulei si apoi urmeaza garnitura de chiulasa.Chiar daca acum nu mai face multa" maioneza",e din simplu fapt ca abia ai curatat capacul,uita-te peste o saptamana ca sa vezi cum sta treaba,cel putin astazi la cum e temperatura afara motorul tau nu are voie sa faca "maioneza".Prin garnitura aia de la capacul culbutorilor din ce stiu eu nu circula antigel.
Skip ads

  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
@vallyyy mi-a curat tatal lui florin capacul de la motor si apoi mi-a pus aceeasi garnitura (dadusem comanda si nu venise). A 2 a zi aveam "maioneza" pe buson de parca nici nu curatase capacul. astazi nu era nici 10% cat era atunci cand a pus capacul curatat cu garnitura veche. ma mai uit la buson si maine si postez o poza sa vedem in ce stadiu se afla
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Fa un drum in exterior,sa zicem undeva la 30 de km,daca ai maioneza si dupa atatia km si in special pe vremea de astazi, inca e o problema Sad
  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
hai ca fac luni ca ma duc la munca Very Happy maine ma duc la facultate. cat sa fie pana pe Teilor? max 7km. va anunt atunci luni cand vin de la servici
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Luni cand te duci la munca ia-o pe autostrada si tine-o in 130 constant,cred ca ai cel putin 10 km,nu ar trebui sa mai ai maioneza pentru ca motorul se incalzeste destul in km astia in special tinut in ture
Skip ads

  • moroshanu

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Dacã urmãrești discuțiile din secțiunea Corsa șau Agila legate de motorul de 1,2, vei observa mai multe discuții pe tema asta. Majoritatea problemelor de genul acesta provin de la garnitura capacului de distribuție, mai exact locul de trecere a lichidului de rãcire prin capacul de distribuție.
  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
@moroshanu am citit si acolo tot. am vazut ca ar fi problema la garnitura de distributie dar pana sa ajung acolo vreau sa iau totul pap cu pas. daca nu imi trece "maioneza" in cateva zile, este 100% de la garnitura de distributie
  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
asa cum am promis am facut poze la buson. parerea mea este ca este din ce in ce mai bine. atasat va arat pozele cum arata busonul dupa 5 zile de la schimbarea garniturii capacului de la motor.(130km facuti dupa schimbarea garniturii)


  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pacat de motorul ala de 1,2.
Ai apa in ulei, cam cat crezi ca o sa mai mearga ?
  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
dar te-ai gandit sa fie oare resturi ("maioneza")ce a mai ramas prin motor si ies la suprafata? zic asta pentru ca nu pierd apa. si de cand am schimbat garnitura cap motor s-a diminuat spuma in proportie de 85%
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
NU stiuc e vad altii dar eu vad o MARE uzura la axa cu came .
  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
nu este uzura. Este calamina si daca dau cu o carpa se ia usor
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Uzura din ce am dat cu unghia nu parea a fi,insa calamina este,cel putin in zona culbutorilor se vede clar un strat de "mal"..........Dupa cati km ai facut poza? nu e bine cu spuma,eu imi mentin optiunea :garnitura de distributie e dusa.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR