Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • acer

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Va salut cu respect stimati colegi ,

Am avut o intamplare "ciudata" cu Opelu meu Astra din 2003 1.7 diesel , ideea e ca in ultimul an a mai facut "figuri" cand acceleram se simntea cum intrerupe dar doar 2-3 sec apoi isi revenea , am gandit motorina proasta una alta nu am dat atentie , problema a disparut si a reaparut in ultimu an de n ori ideea a fost ca am stat nasol cu banii si nu am avut de investigat prea tare stiu ca am neglijat dar asta e.

Azi am fost pana la bucuresti si pa A2 pe la 160km\h a inceput iar sa de-a in nas aceleasi 3 sec apoi si-a revenit cand ma uit in oglinda vad un nor mare de fum negru cum ramanea in spatele meu , era clar de la mine nu avea cum sa trec prin el sa nu-l observ.

Dupa incident a mers perfect , ba chiar parca sa zic ca urca mai bine in ture , nu stiu ce sa intamplat dar daca a mai auzit cineva si ar putea sa-mi spuna si mie raman recunoscator
Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Calculator injectie, lipituri reci! Nesincrinizarea injectiei! Cam aici cred ca te situezi! Bafta!
  • acer

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Calculatorul de injetctie l.am schimbat cu unul reparat acu un an dar din cate am inteles e buba lor principala...o sa.mi fac timp si bani pt un tester

Ms de raspuns
  • petricanicolae

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2010

  • Mesaj Privat
mergi cu masina mai turat si o sasi revina bafta
Skip ads

  • petricanicolae

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2010

  • Mesaj Privat
asa a facut si a mea
  • nelutzul40

  • Mesaje scrise: 1,021
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ca si colegu" de mai sus banuiesc tot calculatorul de injectie, fa-i o testare (un opcom este suficient) si vezi ce erori ai, nu mai stiu exact, la mine era 0241 sau 0251, iar pentru depanare am intrat aici si am rezolvat-o singur:
https://www.clubopel.com/vie...asc&start=280
Bafta!
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
bucura-te ca nu a fost un nor de fum alb...
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
a ta mai duce peste 160 e bine, la mine de la 40 in sus cand ii dau forja, aud cum se tureaza motorul dupa care parca stagneaza o secunda si iarasi isi revine; eu zic ca e de la debitmetru, dar oricum astraul meu se opreste la 160, 170 daca e in panta
  • fan_florea

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cranckshaft senzor mai face necazuri de genul asta (asa pateam si eu in turatii mari ) .Este senzorul de turatie de la volanta . Nu cumva dupa ce i-si revine si motorul "rontaie " mai strident? Sau mai bine fa un test si vezi daca ai eroare stocata
  • sanikovacs

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2012

  • Mesaj Privat
buna .am aceasi simtpome la mine cand ii dau forja, aud cum se tureaza motorul dupa care parca stagneaza o secunda si iarasi isi revine si mai are fum negru.
nu site cineva unde este senzor de turometru de la volanta? astra y17dt,macar o poza?
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
motorul nu rontaie nici cum, dar se aude/simte diferenta cand taie puterea o secunda si o da inapoi, pana una alta nu e foarte deranjant, ca sunt obisnuit sa merg la croaziera de 80 kmh, iar la capitolul depasiri masina este o gluma buna
L.E: si am fost cu masinuta la diagnoza ca suiera si turbina un pic si singurele erori sau valori in afara sunt: la pompa baga 140 nu stiu ce fata de 150, martorul cheita + a/c pentru ca e spart radiatorul de la a/c
  • nelutzul40

  • Mesaje scrise: 1,021
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sanikovacs a scris:buna .am aceasi simtpome la mine cand ii dau forja, aud cum se tureaza motorul dupa care parca stagneaza o secunda si iarasi isi revine si mai are fum negru.
nu site cineva unde este senzor de turometru de la volanta? astra y17dt,macar o poza?


Uite aici, vezi ce a scris nicu.costinesti, este foarte detaliat:

https://www.clubopel.com/vie...asc&start=100
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR