Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Am un vectra b fabricatie 1996, motor x20xev.Am pus testerul pe masina si mi-a aparut eroarea P1110 Prezent. (2) Ventil 1 galerie admisie - tensiune mica.Daca poate cineva sa ma ajute cu aceastra problema.Multumesc anticipat
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/rez...1110&sa=Cauta
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc Cangri dar din functia search nu gasesti nimic.P1110 la unele masini afiseaza : P1110 vacuum tube switching valve errors ...
Acelas cod apare si la diesel dar pe tester da alta eroare pentru acelas cod : p1110 - Variable Intake Air/Variable Swirl (Diesel) Circuit Open /// Variable Intake Air/Variable Swirl (Diesel) Circuit Open
DIN acel motiv am deschis un thread nou pt ca erorile difera de la o motorizare la alta. (2) Ventil 1 galerie admisie - tensiune mica
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
cred ca e dracul ala de valva purjare vapori.nu sunt 100% sigur.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu i-am facut diagnoza colegului AZZ si spre rusinea mea nu am apucat sa ma uit si pe inregistrari.
Din cate stiu(nu am apucat sa caut) la X20XEV P1110 se refera la senzorul din galeria de admisie.
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
De demontat nu ar fi problema doar cu instalatia de gpl care imi ingreuneaza considerabil munca, injectoarele de gpl sunt montate pe galerie prin gaurire si e durere mare daca e sa o dau jos.Dar la eroarea tensiune mica sa fie un contact imperfect sau sa fie senzorul ars?Deci de demontat nu este problema ca sunt artist Smile dar sa aflu exact care este problema sa stiu ce demontez.Ce se intampla cand este senzorul ala ars? Ce pateste motorul din cauza lui ca sincer motorul merge bine, este singura eroare prezenta.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@daniel care senzor din admisie?stiu ca e ceva pe acolo si parca si niste clapeti la cele dupa 98.ceva poze?
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Chestia e ca incerc sa dau de kasper ca el are tot x20xev si il stie cap-coada.Acum astept sa vad ce raspuns imi da.Chestia e ca nu imi dau seama, ori este ars ori ce dumnezeu are ca sa stiu ce e de facut.Oricum daca nu incomodeaza grav motorul, poate sa mai astepte, daca nu poate sa astepte sa ma anunte cineva Smile
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Codul de eroare, daca nu ma insel(daca ma insel rog sa fiu corectat) face referire la una dintre aceste doua electrovalve;-acestea actioneaza un set de 4 clapete din interiorul galeriei.

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Marius, P1110- Intake manifold air control solenoid 1 circuit malfunction.
Se numesc supape reglare aer admisie la magazin. Poze deocamdata nu am dar cred ca pot sa fac rost.
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Hmm cam greu de ajuns acolo fara sa desfac galeria, cumva in una din cele doua intra furtunasul de la egr?Rotita aia de pe egr din care poti regla cat debit sa se duca in admisie la mine este data la maxim, oare sa fie de acolo?Oricum multumesc de raspunsuri tuturor, o sa incerc sa ii dau debitul mai mic la egr in prima instanta si sa pun opcom-ul pe masina si daca nu rezolv nimic nu am decat varianta sa ma chinui sa dau jos admisia si sa verific valvele alea 2 cu un 12 v.

L.E poate este vorba si de ceva mizerie de la egr care a scapat pe furtun si poate a infundat supapa respectiva.O sa ma uit maine pe sub capota sa vad ce rezolv.Care e treaba cu reglajul egr-ului?
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Asta e?
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Acesta este YAC sau regulator relantiu...Pe el o sa ai eroare P0505
Din EGR nu intra niciun furtunas in acele electrovalve. Furtunasul de la EGR intra "direct" in galeria de admisie , linga racordul care duce spre frana.
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Am vazut ca in dreptul lui scria si YAC dar in acelas timp aparea si la Search pe google " supape reglare aer admisie " .In poza postata de tine cu galeria sunt valvele alea 2, in valva 1 intra 2 furtunase din cate vad, 1 vine din partea de sus pe sub galerie si se mai vede ca mai are un racord de cauciuc pentru furtunas, ala de unde vine?Stiu ca langa egr mai este o pompa de vacum, aia rotunda, pleaca si de acolo un furtunas, din cate m-am uitat eu fugitiv azi ala imi intra in galerie si cel de la egr intra in Valva nr 1 din poza.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=100746
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Da am fost la masina, furtunasul de la egr intra exact in admisie, cel de la valva aia rotunda intra in prima valva, mufa de este indreptata in sus.Deci bine sunt puse dar poate e una dintre ele arsa, poate contact imperfect, sper sa am timp in weekend sa pot sa ma duc pana la tara sa ma apuc sa o dezmembrez sa o verific.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
cred ca ajungi de sub masina la ele. care rotita de reglare debit egr? mai invat si eu ceva.o poza se poate?
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Laughing Dai o bere si iti arat poza.Notat cu 1 este un cap de surubelnita dreapta care se invarte, notat cu 2 este desenat un volum de la mare la mic.Nu stiu exact care este treaba cu reglatul si cum ar trebui sa fie reglat optim.


De ajuns la valvele alea 2 sa zicem ca ajungi de sub masina dar de desfacut cred ca sansele sunt 1 la 1 milion.Singurul inconvenient este instalatia de gaz care chiar a facut sa dispara si spatiul ala mic care mai era.Nu mai intelegi nimic din ce e acolo, fire peste fire, copex, furtune si furtunase, ceva de nedescris Smile
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Hai totusi sa nu amestecam lucrurile...Daca vrei date si sfaturi despre EGR, este topic pentru asa ceva...
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@azz merci.chiar nu stiam.oricum la mine egr e blindat si asa va ramane.
ontopic.cel mai ok dai admisia jos si ajungi la electrovalve.nu stiu cat de greu e la tine cu gpl dar fara se demonteaza destul de usor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR