Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • dyavolo2004

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2012

  • Mesaj Privat
vreau sa imi montez si eu pe astra H z14xep 2007 tempomat. Din cate m-am uitat eu pe la pedale pe acolo nu vad niciun fir si nici swich.

poate cineva sa ma ajute?

Multumesc,
Skip ads

  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Te ajut eu, adica iti explic si faci singur montajul...Smile, pentru activare cauti pe cineva cu Op-Com/Tech2 si se rezolva. Primul pas, verifici existenta mufei switch-ului de la pedala de ambreaj, la masinile pe benzina switch-ul nu este montat in locasul special de deasupra pedalei iar mufa este cumva ascunsa in cablurile de langa stalpul soferului sau aceasta mufa nu exista deloc si atunci este mai greu si pe mine ma depaseste insa chiar si in situatia a 2-a exista ceva explicatii chiar pe forum.Deci, in prima faza scoti blocul de lumini, cel de unde aprinzi farurile, iese cu tot cu ornament, apesi pe butonul care aprinde farurile si cu el apasat rotesti spre dreapta pana in dreptul "pozitiilor", adica jumatate din cursa lui si tragi de ornament cu buton si iese usor, practic ai sa vezi ca aproape ramai cu el in mana. Sub acest bloc ai 2 suruburi torx de 25 parca pe care le demontezi. Deblochezi reglajul volanului de la maneta de sub el si demontezi toate suruburile masti de sub volan, sunt vreo 4 suruburi destul de greu accesibile dar te descurci cu o surubelnita cu cap torx tot de 25...ceva mai lunga. Deasupra pedalelor ai o masca ceva mai mica prinsa cu doua suruburi de plastic mari pe care le demontezi cu mana si dai si masca aia deoparte. Dupa ce ai dat masca mica deoparte, tragi cu incredere de masca mare de sub volan ( in partea dreapta, cum ar veni langa radio-cd, are un fel de clips de plastic care o tine si va da impresia ca mai are un surub, tu tragi usor de ea in jos si trebuie sa culiseze in jos. Atentie!!! nu trebuie demontat masca din spatele volanului, unde ai CIM-ul. Odata demontate aceste masti, pe stalpul din stanga al usi ai un manunchi de cabluri si de acest manunchi prins cu banda gen "leocoplast" vei avea o mufa maro cu doua fire, micuta...aia e mufa de la switch-ul pedalei de ambreaj. Daca o ai acolo, totul in ordine si continui lucrarea, daca nu...montezi tot la loc si cauti pe cineva sa-ti traga firele ( eu zic ca ai sansa foarte mari sa ai mufa...99%). Daca ai mufa, te apuci si cumperi asa: switch ambreaj si maneta cu tempomat( cea din dreapta volanului de unde semnalizezi Smile ). La switch verifici sa aiba ambele urechi de prindere/blocare intacte, unii nu stiu sa-l demonteze si rup una dintre urechi. Switchul are locas special deasupra pedalei, il montezi acolo si verifici ca atinge in pedala, oricum verifica cel care face activarea cu OpCom sau Tech2 ca functioneaza corect din interfata dar...monteaza-l corect cat ai toate alea date jos ca altfel te intinzi pe burta pe sub volan...Maneta, cu tempomat, dai la o parte protectia de cauciuc de la baza ei, asta la maneta ta, cea de pe masina fara tempomat, si in partea de jos a manetei ai o mica fanta, bagi acolo un imbus de 3, cel mai mic din trusa si-l impingi usor spre volan, cand ajunge la capat, fara sa fortezi/rotesti/sucesti de el, maneta se scoate practic cu 2 degete. Montezi maneta cu tempomat, o impingi pur si simplu in locul celei demontate, aparatorile de sub volan si cea de la pedale, blocul de lumini, in ordinea asta si mergi la activare. daca ai montat totul corect in 5-10 minute cat dureaza activarea o sa ai tempomat pe masina. Costuri : maneta=150-180 ron/sh, swicth pedala=30-50 ron/sh, activat= cat o vrea D-zeu.
Daca nu ai mufa switch-ul...ghinion, cauti electrician, schema pe aici pe forum, urmezi restul operatiunilor descrise de mine dupa ce in prealabil cineva face conexiunile pentru mufa si o sa ai tempomat dar la alte costuri.
Bafta!
  • dyavolo2004

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2012

  • Mesaj Privat
@sorindf2000 Multumesc mult! o sa verific in weekend:D
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Verifica, ca nu e mare inginerie si scutesti o gramada de bani...Vezi ca switch-ul are un fel de blocaj, un plastic rosu la culoare care merge in sus si in jos pe tija. Daca nu te prinzi cum functioneaza, monteaza doar mufa in switch insa nu baga switch-ul in locasul din pedala...lasa pana ajungi cu el la activare si-l montezi acolo...nu-l forta sa-l montezi si gresit ca iese greu dupa aia si mai si risti sa-i rupi urechile alea de fixare.
L.E piese sh ieftine gasesti la zecile de dezmembrari din Ploiesti...nu te obosi sa cauti in Bucuresti, pierdere de timp la preturi umflate...iti zic asta din experienta personala.
Skip ads

  • dyavolo2004

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2012

  • Mesaj Privat
acum mi-am cumparat un set de surubelnite torx si o sa ma apuc sa verific daca am cabluri trase..
ms man pt sfaturi:D
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
cu placere, daca mai ai neclaritati te rog intreaba...Apropo, maneta pentru tempomat se afla in stanga volanului...vad ca am scris aiurea in primul post si nu vreau sa te certi cu aia pe la dezmembrari ca tu ai maneta in dreapta si de acolo semnalizezi...Smile si tie pe aia sa ti-o dea...Daca ai luat trusa de torx-uri gen imbus, adica torx la ambele capete unul dintre capete indoit la 90grade, nu faci nimic cu ele...iti trebuie torx ori tip surubelnita si sa fie lunga, ori doar capete torx si o surubelnita lunga universala dar si asta s-ar putea sa nu fie buna ca sub volan e spatiul mic si suruburile sunt departe de unde ai acces...o sa te chinui...
  • doryx

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2011

  • Mesaj Privat
@ sorindf2000
Pt y17dt este aceeasi operatiune?
Multumesc.
  • dyavolo2004

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Smile) chiar vroiam sa imi iau dintralea gen imbus dar mi-am luat o surubelnita universala cu multe capete.. si se potriveste torx t20:D
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Nu, e doar pentru Astra H, motoare pe benzina, nimic din ce-am scris nu se potriveste pentru Astra G inclusiv cea cu motor Z14XEP.
  • dyavolo2004

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2012

  • Mesaj Privat
se pare ca am mufa. acum trebuie sa imi cumpar maneta si swich si sa il activez

  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
te-ai scos...ti-am zis ca ai sanse foarte mari sa ai mufa de la switch...Smile, piese sh gasesti in Ploiesti ( maneta si switch)...bafta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR