Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • Vlady.

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.
Am un Opel Astra G Caravan 1.6 z16xe 2002, si de curand am schimbat luminile stock de la ceasurile din bord cu leduri albe. Totul a mers bine pana le-am montat si am vazut ca lumina rezultata e verzuie:(, din cauza acelor filtre de pe folie. Intrebarea mea este, stie cineva vreo solutie pentru a scapa de acele filtre, sa fac folia transparenta pentru a se putea vedea lumina aceea alba?
Uitati o poza cu rezultatul:

Skip ads

  • danii

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
smirgel de 400 si cureti tot filtrul galben, pina dai de alb
  • Vlady.

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Pai nu se strica folia daca dau cu smirgel? din cate am inteles modelele dupa 2004 au vopsit galbenu ala pe folie. Alea cred ca merg cu smirgel...ar avea eficienta si la modelul din 2002?
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
De ce nu e distribuita uniform lumina?
Skip ads

  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Iti recomand sa pui smd-uri rosii sa iese rosu, nu tiganii cu smirgel ca nu va iesi niciodata perfect fin. Mai bine schimbi ceasurile daca chiar vrei albe ca nu sunt o avere Smile
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sincer , nu imi place !
In primul rand lumina neuniforma , si apoi culoarea !
Parerea mea este sa cauti un bord de anglia si poate gasesti filtru alb si rezolvi problema !
  • Vlady.

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Bord de anglia?..la ce ajuta ala?..nu e acelasi?
  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu toate ceasurile au folia din spate galbena, iti trebuie unul cu folia alba daca vrei neaparat sa le faci albe.
Vad ca si colegul face acelasi lucru https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=105559
Skip ads

  • Vlady.

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2012

  • Mesaj Privat
cineva mi-a zis ca se pot sterge si cu acetona...e adevarat? :-s
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Si la cele de anglia poti gasi filtru galben diferenta constand in scrisul de pe ele. Pe langa km mai au si mile.
Filtru galben ii de 2 feluri, vopsea sau prisma(materialul de baza pe care vin imprimate simbolurile)
Vopseaua merge indepartata mecanic prin razuire,smirgluire,stearsa cu un solvent dizolvant.
Testate toate 3 cu rezultate ok, recomand varianta 2(smirglu 1000-1500,frecat cu simt.

Daca ai ghinionu si ai prisma galbena nu ai ce-i face.
p.s.din pacate ai prisma galbena.
  • photo.csp

  • Mesaje scrise: 590
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Iti recomand sa folosesti leduri smd cu cel putin 4 semedeuri in cap ... pt a-ti da o lumina cat mai puternica .... https://www.clubopel.com/vie...asc&start=180
  • Vlady.

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Am folosit smd-uri....dar ma deranjeaza acea folie ca imi face lumina verzuie...stie cineva unde pot gasi o folie din aceea?Sad am tot sunat pe la centre de dezmembrari prin tara..nu gasesc niciunde:(
Skip ads

  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Stiu ca topicul este despre schimabrea culorilor la bordul clasic si nu vreau sa va supar baieti, dar :
Oricat te chinui sa faci sa arate frumos in albastru sau rosu, tot monoton arata ceasurile de Astra G, parerea mea este ca mai bine nu arata decat sunt ele originale.
Inainte sa fac ceva modificari, fac poze si prelucrez in Photoshop, iar daca acolo nu arata bine, nu arata bine nici in realitate.

Ca sa ai lumina egal distribuita, trebuie sa faci modificari majore si sa lipesti leduri jur imprejur iar la ace separat leduri.
Efectul e doar ca ai cadranul cu cifrele de ex. albastre si acele rosii.
Am vazut pe net tot felul de aberatii colorate si combinati de toate culorile, dar asta poate ca arata bine acum 20 de ani cu un casetofon First in combinatie.
Pentru ca sa ai cifrele de o culoare si liniutele rosii sa ramana rosii, trebuie local leduri de culori diferite pentru ca distribuitorul de lumina distribuie doar o singura culoare pe tot bordul.

E am renuntat la idee si mi-am cumparat niste cadrane cu plasma, sunt acum la 160 lei, chiar frumoase.
Am ales un model destul de interesant si am lipit cate 2 leduri superflux in loc de fiecare bec, inseriate cu rezistor de 600 ohmi special calibrate sa bata exact in capul lupei tistribuitorului de lumina.
Rezultatul este un cadran cu Rosu albastru si alb care se poate comuta pe nuanta verzui sau albastru, iar acele sunt rosii, ziua albe.
La killometraj am lipit 2 leduri superflux una langa alta inseriate cu un rezistor de 500 ohmi.

Cine a vazut bordul, zice ca e "spectacol"
Revin cu poze din masina.
Acum doar pozele cu plasmele care imi plac mie. Sunt si altele dar acelea parca sunt prea aproape de cele clasice si sunt si scumpe rau.

Astea le am eu montate.
1.

2.

3.
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Zici ca e discoteca... Ultima de pe Pamant! Ce vezi frumos la ele? Plasme are tot cocalarul de pe 4t. Si rosu si albastru? E ultima combinatie de culori de pe lume?
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Arata mai mult spre StarTrek decat cantar de bucatarie, mie imi plac.
A spus cineva ca sunt ultimele de pe pamant ? Ce esti asa de vehement. Eu sunt multumit de cum arata ale mele fata de ce am vazut pe aici si ce am avut inainte, nu are nimic de a face cu cineva daca e cocalar, ce dracu de vorbe sunt astea?

Nu cunosc pe nimeni care sa aiba plasme, doar de astia care au modificat cu leduri.
Pune poze si tu cu ce zici tu ca sa terminat cu lumea de frumoase ce sunt, nu doar vorbe goale.


Ultima modificare facuta de aquagen la Lun 22 Oct, 2012 6:12 pm
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Unii sunt adeptii simplului.
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Atunci lasa-le cum sunt ca arata bine si stoc. Daca umbli la ele si schimbi culorile, chiar ca va arata ca la cocalari.
Eu m-am saturat de ele cum arata si de vreme ce nu imi schimb masina cu alta care are altfel cantaru ala, am facut o modificare macar sa fie altfel si recunosc ca imi si place, arata "future".
Voi pune poze maine si vei vedea ca nu e discoteca.
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare: becurile ce luminau inainte tot bordul, dupa montarea ceaurilor cu plasma vor lumina decat acele?
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Da, lumina veche e prea slaba, de aceea am lipit niste leduri superflux direct spre lupa care distribuie lumina spre cadran, rezultatul este acceptabil, avand in vedere ca nu am gaurit plasticul alb si nu am lipit fire prin el.
Uite am pus cateva poze cu noua modificare, imi pare rau dar sunt facute cu telefonul, in realitate arata mult mai bine toata treaba.



Puterea luminii se poate regla de la un buton, iar nuanta de albastru/verde de la un comutator.
In prima poza, lumina este aproape la minim, sa nu ma orbeasca atunci cand conduc.
In a 3-a poza se vede clar efectul ledurilor rosii care ilumineaza cadranul, in cele cu blitz, lumina rosie se vede mai slab, pentru ca acele le-am lasat albe.
Nu este nimic tipator sau prea luminat, arata totul finut si natural. Acele iluminate cu rosu nu deranjeaza nici pe intuneric, nu sunt supraluminate.
Ceasuri cu plasma se gasesc si modele mai simple, gen Golf5 sau Astra H.
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Crima consola centrala!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR