Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Va salut dragi colegi. De curand am ajuns in UK si vreau sa imi cumpar jante, masinei mele Astra g caravan. Am gasit un model frumos pe 17", de pe A 58 Plate Suzuki Swift Attitude !
Ma intereseaza daca se potriveste la dimensiune sau nu. Propietarul mi-a spus ca se potriveste, fiind 4x100 !
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
vezi ca janta se aseaza perfect si pe butuc (capacul de ungere).. deci si diametrul gaurii centrale e important...
si jante de 17 toli nu sunt permise la Astra G
  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Cum a spus domnul Luci Raica sa fii atent la gaura centrala,aprox 65 daca e in 5 prezoane sau 56,5 daca e in 4 prezoane, dar si la ET si J -ul jantei.Daca sa zicem prin absurd ca janta de pe swift are ET 49 si J 8 atunci eu cred ca va lovi in telescop.Ideal ar fi sa te uiti pe janta si sa ne spui exact ce scrie pe interiorul acesteia.

Sanatate
  • constantin pricope

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca merge. Eu am incercat sa pun jante cu 4 prezoane de pe Audi la Opel Meriva si chiar daca erau la fel nu a mers, nu s-a potrivit la prezoane cu circa 1 mm.
Skip ads

  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Jantele de la audi cu 4 prezoane din cate stiu eu sunt 4X108
  • constantin pricope

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Cel care a incercat sa mi le vanda probabil ca stia, dar nu mi-a spus.
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Momentan nu am deloc cum sa asez janta pe butuc,masina e acasa si eu sunt in UK. Si daca cu siguranta ajung la proprietar acasa,le voi si cumpara,distanta e 4x100 despre ele este vorba !!!
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Jante de 17' pe Astra G.
Vor atinge sigur.Sunt prea mari in diametru.Poate sa pui pe ele 225/10/17.Dar atunci cu balonul ala asa mic o sa simti si aerul de pe asfalt.Nu numai gropile.
Skip ads

  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu, sigur nu atinge. Am un prieten care are bertone, cu arcuri sport, si atinge putin doar cu 45. Aceste jante pe care doresc sa le cumpar sunt 215/40/17. Cu siguranta pe stok nu atinge, probat !
  • marius_mx

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Chiar daca nu atinge....cei de la opel nu are sa i-ti omologheze aceste jeante...uitate in cartea ca o ai de la masina si ai sa vezi ce jante i-ti omologheaza pe modelul tau de masina.
  • constantin pricope

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Sigur vor fi probleme la omologarea individuala de la RAR sau la ITP. Dupa aceia poti avea probleme pe parcurs la un control al politiei rutiere. Gasesti in trafic un agent mai atent se uita in CI si apoi la roata si iti poate retine CI pana la conformare cu cartea tehnica.
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
aiss a scris:Nu, sigur nu atinge. Am un prieten care are bertone, cu arcuri sport, si atinge putin doar cu 45. Aceste jante pe care doresc sa le cumpar sunt 215/40/17. Cu siguranta pe stok nu atinge, probat !

La Bertone nu atinge dar dimensiunea pe 17' e din fabrica la Bertone , ar trebui sa vezi daca jantele pe care vrei sa le achizitionezi au aceleasi specificatii ca si unele de Bertone si tot nu poti fi sigur.
Skip ads

  • Snnek

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2011

  • Mesaj Privat
@aiss Eu am un astra g in 2 usi si am jante pe 17 cauciucuri pe ele am 205/55/17 si nu atinge de loc daca vrei pun si o poza
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Am patit si eu la fel cu diametrul gaurii centrale la niste jante de 14" de tabla, vreau sa le iau la strung dar e chiar asa de important sa pice la fix janta cu butucul? gaura aia are si rol de fixare sau ce e cu ea?
Diametrul butucului la Opel Corsa C (2001), patru prezoane, este de 57.5mm, sper sa nu fi gresit ca era cam seara la masurat, daca e important mai masor inca o data.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu cum vei lua la strung jantele mai ales ca sunt de tabla. E important acel diametru pentru centrare. Posibil, in timp sa se largeasca suprafata conica pe care strange piulita/prezonul si atunci o sa ai vibratii la viteze mari. La jantele de aluminiu exista inele de centrare tocmai pentru acest motiv.
Daca tot vrei sa faci o ajustare, sfatul meu este sa iei la strung din fuzeta daca aceasta permite (are suficienta "carne" - limbaj de strungar)
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Deci e totusi important - am sa mai masor inca o data, pe lumina si revin cu diametrul exact.
Ma gândesc sa prind janta pe un strung pe interior, as zice ca am de dat jos aprox. 0.75mm pe raza. Chiar daca e de tabla, ar trebui sa mearga.
Din fuzeta n-as lua, am deja o pereche de jenti de aluminiu, bune, cu cauciucurile de vara si vreau sa-mi fac inca o pereche de tabla pentru cauciucurile de iarna, pe astea vreau sa le strunjesc.
  • cont-sters-60068

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2011

  • Mesaj Privat
am strunjit si eu niste jante de tabla tot pe gaura pt un pegeout 207 si a fost foarte ok nici nu zici ca a fost luat din ele
  • crispi

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2009

  • Mesaj Privat
eu am astra bertone si am roti de 17" si ating, si in fata si in spate. (225/17"), asa ca nu stiu ce sa zic... este adevarat am si flanse de aprox 15 mm, dar cred ca sunt necesare sa nu atinga roata pe interior...
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
La Opel Corsa C din 2001, 1.2 benzina, patru prezoane, diametrul fuzetei masurat cu sublerul este 56.5mm, dar gaura de centrare de pe jenti ar trebui sa aiba un pic de toleranta, probabil diametrul 56.6mm dupa cum scrie pe inelul de centrare de la jentile de aliaj.
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Snnek a scris:@aiss Eu am un astra g in 2 usi si am jante pe 17 cauciucuri pe ele am 205/55/17 si nu atinge de loc daca vrei pun si o poza


In nici un caz nu voi pune pe 55, asta inseamna sa numai pot cara pe niemni in masina:)).
Am gasit un set de peugeot 607 la 120lire, dar se pare ca-s 4x108.
Maine plec de dimineata pe strazile Londrei si sper ca voi gasi ceea ce-mi doresc ! Raman tot la ideea de 215/40 or 45 / 17. O seara buna !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR