Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • pitty

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2008

  • Mesaj Privat
toate au reglaje manuale cauta-le bine!
Skip ads

  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Reglajul pe inaltime manual l-am gasit dar intrebam daca mai este vre-o posibilitate de a regla individual faza scurta - faza lunga. As vrea sa reglez doar faza lunga, iar faza scurta sa ramana in pozitia actuala.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nici un far nu are reglaje diferite pentru faza scurta si faza lunga. Ele se regleaza impreuna, pe 2 directii: sus-jos si stanga-dreapta. Daca faza scurta bate bine iar cea lunga aiurea, este din constructia farului si nu ai ce-i face exceptie facand desfacerea farului si pozitionarea corecta a oglinzii de faza lunga. Sunt putini care au curajul si abilitatea sa faca o astfel de operatiune.
  • popeye

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Tg-Jiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
eu am desfacut farurile, sunt FK, deoarece faza lunga imi batea prea jos. oglinzile nu le poti lasa sau ridica si asa ca am lasat putin lupele care sunt prinse in suruburi. astfel am compensat diferenta. acum e mult mai bine. iar farurile aste necesita xenon si pe faza scurta si pe cea lunga (pe scurta de preferat de 55W) ca sa poti conduce noaptea in siguranta..bine inteles ca reglajele iti mananca sufletul, dar....
Skip ads

  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Bandi a scris:Nici un far nu are reglaje diferite pentru faza scurta si faza lunga. ...

Te contrazic.....am reusit sa reglez independent faza lunga de cea scurta. Sonar-urile au la faza lunga 3 piulite de unde se regleaza, dar pozitia este destul de incomoda si trebuie dat jos farul si becul pt a putea ajunge la aceste piulite.
In tot acest timp cat am reglat faza lunga cea scurta a ramas asa cum era.
  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Are cineva faruri cu lupa de la Jom Daylinept Astra G 5 usi ?
vreau sa imi iau insa caut inainte impresii si pana acum nu am gasit Sad

merci
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Parerea mea personala este ca degeaba pui Angel eyes daca nu pu si instalatie de spalat farurile... altfel mizeria de pe far va obtura rapid zona unde lumineaza lupa de la faza scurta si nu vei vedea nimic chiar vei vedea mai rau decat cu farurile stock. Au aparut acum si varianta de far cu lumina de zi ca la Audi dar fabricat pentru masinile Opel (http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro/anunturi-auto/piese-auto/opel-astra-g-faruri-6734312.html#poze) sper ca nu va fi luata ca reclama pentru ca intentia nu este deloc aceasta... daca e luata ca reclama rog un moderator sa stearga link-ul sau ce am scris eu... Eu am xenon pe farurile originale din 2007 si merg super bine si daca sunt putin murdare. Le-am reglat la dispozitivul de reglat faruri si nu imi primesc blitz-uri si nu deranjeaza pe nimeni (testat de mine cu un prieten in masina mea si eu de pe contrasens cu masina lui)
  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu am gasit ceva similar de la JOM, insa nu am gasit pe nimeni care sa le fi cumparat si testat.
greu sa montezi spalator de far daca nu ai avut ... si eu sunt tentat rau sa montez xenon pe farul stoc ... ies mai ieftin si cu dureri mai mici de cap ...
sa mai caut la dezmembrari .. poate totusi o sa gasesc .. si apoi pe cineva care le monteze ...
Skip ads

  • Rynobyt

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X17DT (TC4EE1)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut

Am si eu o intrebare, poate considerata de uni timpita.

Cei de la ITP zic ceva sau trebuie sa ajungi la RAR dupa ce le-ai pus?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu au treaba nici unii nici altii cu faptul ca ti-ai pus XENON daca farurile sunt bine reglate si mai ales daca lumineaza si nu ai alte probleme. Este de fapt doar un bec si nimic mai mult si nici unii din cei doi susnumiti nu poate sa iti demonstreze ca nu este un bec... Cu alte cuvinte daca se leaga de tine le spui simplu: dom'le decat sa iau bec simplu romanesc sau cu halogen am cu xenon in rest nu am facut nici o modificare la instalatie sau la cablajul masinii... si daca fac pe nebunii spune-le sa iti demonstreze ca este interzis sa pui bec cu xenon pe far normal sau mai mult sa iti demonstreze ca e altceva decat un bec... Un prietene de-al meu asa a facut si cand a plecat de la aia cu ITP-ul luat ii ziceau buna ziua si mai poftiti pe la noi... Eu anul asta trebuie sa fac iar ITP-ul in noiembrie si in 2008 nu am avut probleme si aveam xenonul pe masina...
  • flo_bbi

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2009

  • Mesaj Privat
eu am faruri cu angel de 1 an si jumatate si sunt multumit de ele.. lumineaza bine (am xenon 6000k de 55w)
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Daca ar fi manie sa imi iau un set de faruri angel eyes, ce imi puteti recomanda! Momentan am xenon h7r, pe far stoc, se vad f bine, dar ma gandesc si la ceva mai special! Astept o parere! Merci mult!
Skip ads

  • kissfm2011

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2011

  • Mesaj Privat
am avut angel eyes de la dectane si sonar...fara xenon ZERO barat ! lumina slaba..cu xenon de 8000K era ziua pentru mine.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
8000 e deja albastru rau si numarul de lumeni e mai mic decat la 5000k Wink
  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu mai zic fata de 4300..
Arata bine 8000... insa doar atat...
Acum am 6000 .. au venit cu lupele... cele 4300 s-au consumat in ~ 35k km.. e adevarat ca am balast de 55w... si nu de 35w cum e si legal.

M-am obisnuit greu cu cele de 6000 .. f greu..
O sa le tin pana se duc si astea.. financiar acum nu imi permit sa iau iar altele de 4300..
Oricum se vede mai bine de n ori fata de farul stoc cu cel mai bun bec pe halogen.. si 2 becuri philips extreme costa aproape cat 2 becuri pt lupa bixenon..\
investitia se amortizeaza in cativa ani
  • misublu89

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2011

  • Mesaj Privat
pe astra h si'a pus cineva? cum se vede?
  • kissfm2011

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2011

  • Mesaj Privat
tin sa te contrazic...adica am avut aprox 1 an de 6000k..apoi 1 an 8000k...iar acum am alta astra g,far normal becuri de 12000k pe scurt si 6000k lunga..am lumina ok.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
12000k pe scurta? cum se poate sa ai lumina buna ca daca e putin umed pe jos si cu 6000k se vede mai prost apoi cu alea... nu cred ca se mai vede nimic...
pune o poza cu ele aprinse pe o aleie intunecata sa vedem si noi cum arata alea de 12000k...
  • oprisangabriel_17

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 Y17DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2010

  • Mesaj Privat
care sunt cele mai bune faruri angel eyes pentru opel astra g? FK, HELLA, DEPO, DECTANE
  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Hella !

Insa recomand mai degraba sa pui lupa bixenon in far Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR