Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • CosminAurelian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Calarasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Sunt nou venit pe aceasta comunitate, deci va rog putina mila:)). Stiu ca s-a mai discutat aceasta problema, in nenumarate randuri, dar am intampinat si eu o mica eroare. Sa va povestesc: Am cumparat 2 becuri cu 2 filamente, am legat la + becului cate 2 fire pentru fiecare filament.Cel cu intensitate mica l-am legat la + pozitie si celalalt la + semnalizare si bineinteles un - pe bec. Toate bune si frumoase, dar cand am ajuns in stagiul sa-l probez am constatat ca nu era asa cum mi-am dorit eu: cand puneam pozitiile stateau aprinse amandoua filamente de la bec,iar cand dadeam semnal se vedea foarte foarte putin(doar daca erai atent). Cer un ajutor din partea voastra si va rog sa nu-mi condamnati postul pentu ca este primul pe aceasta comunitate.


Va multumesc !
Skip ads

  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
De ce nu cumperi direct un modul USA? E vreo 30 lei. Asa poti regla si intensitatea pe care o doresti.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
CosminAurelian, ai greºit ceva la realizarea montajului. Direct pe baterie ai încercat becurile?
  • CosminAurelian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Calarasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Am reusit intr-un final, am vazut la cineva in oras astazi cum si-a legat firele mai concret si in sfarsit am reusit, totul era de la un fir - legat aiurea, va multumesc frumos pentru timpul acordat si toate cele bune.

PS: Las o imagine pentru pareri

Stima !
Skip ads

  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Poti sa pui un filmulet te rog? Arata bine doar ca am impresia ca au aceeasi intensitate ca si semnalizarea, deci atunci cand semnalizezi nu prea o sa se observe. Modulul USA le tine cam la 50% din puterea lor iar atunci cand semnalizezi e mult mai vizibil. Plus ca p-astea le vede mai usor garcea Smile.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Ce sunt acestea modul USA?
Cine poate explica ce anume face si la ce ajuta?

Lumini pe semnalizare din cate inteleg | cum a spus si @Madalin1796 semnalizarea intentia de mers nu o va vedea nimeni vei fi in permaneta pe avarie, chiar daca nu au lumina intermitenta. Laughing


Ultima modificare facuta de T.ion la Sam 04 Jul, 2015 10:36 pm, modificat de 2 ori in total
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
In america vin din fabrica, de aceea producatorii au variante diferite pentru america si europa. In principiu sunt pentru vizibilitate, la noi se pun pentru look. Mie imi place cu arata, acum fiecare cu gusturile lui, multora nu le plac proiectoarele mele Smile.
Edit: d-asta zic ca modulul le tine aprinse la o intensitate de maxim 50% din semnal ca atunci cand semnalizezi sa se vada ca semnalizezi.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Si mie imi plac numai ca, cu ce mai semnalizam intentia de mers | cam are lipici pentru amenzi.
Skip ads

  • CosminAurelian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Calarasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Tin sa anunt ca se vede intensitatea foarte mare din cauza lipsei de lumina, cand dau semnal , semnalul respectiv este mult mai luminos, bec-ul pe pozitie are undeva la 5w daca nu ma insel iar cand este actionata semnalizarea functioneaza la 20w( nu stiu exact valorile) cert este ca se observa chiar foarte bine, las un filmulet maine pentru ca acum este tarziu si lenea este prea mare sa ma deplasez pana la masina Smile) Sper ca nu m-am exprimat gresit si am fost pe intelesul tuturor. :d
  • CosminAurelian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Calarasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2015

  • Mesaj Privat
VIDEO: http://www.youtube.com/watch?v=J4BOW8Ufo0o
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Da arata bine! Eu ma gandeam sa-mi iau modul dar cred ca solutia ta e mai buna.
  • CosminAurelian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Calarasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Am montat si modul pe masina lu` varmiu` si parca tot cum am facut eu imi place mai mult :d
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Poti sa faci o schema| desen ca sa priceapa fiecare care doreste, ce se leaga si unde, si de ce este nevoie pentru operatie.
Cum se face...
Mersi.
  • CosminAurelian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Calarasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Am intampinat o problema ce am observat-o foarte tarziu, cand dau semnal, avarie sau inchid/deschid masina cred ca undeva am gresit eu deoarece mi se aprind si bec-urile de pozitii de pe spate, ceea ce devine enervant plus de asta ca nu pot lasa asa( mi-e frica sa nu se intample ceva) o sa incerc sa mai ma uit o data in lux de amanunte si daca reusesc va spun exact ce trebuie facut dar sa mai treaca din caldura asta
  • GMaster

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1998 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Schema ar fi ceva de genul, dar nu ia garcea talonu pentru asta?
Este nevoie de: 1. Bec cu dublu filament
2. 6 fire
3. Un pistol de lipit si ceva fludor
4. Surubelnite si o cheie de 8.

Desfaci becul de pozitie si cu o lampa de control detectezi plusul, lipsti pe plusul de la pozitie un fir rosu iar pe minus unul negru, acestea le duci la filamentul mai slab al becului, firele originale ale semnalizatorului le lipesti asaȘ plusul in capatul becului iar minusul pe dulie.. Ca si in schema de mai sus, bafta !
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
O metoda pentru Astra H ai ? Smile
  • GMaster

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1998 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Salut, schema asta este valabila pentru aproximativ toate modelele, pe astra h o sa functioneze, tot ce ai de facut este sa gasesti firele de la becul de pozitie si sa cauti plusul, Da-ti si tu cu o parere aici te rog, sunt in plop si plopu-n aer Shocked https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=136391
  • GMaster

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1998 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Revin cu o completare la schema, daca nu vrei sa patesti ca atunci cand inchizi masina sa ti-se aprinda si pozitiile adaugati o dioda, uitati schema in stadiu complect
  • peski

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2015

  • Mesaj Privat
@CosminAurelian Unde ai gasit bec bifilament portocaliu pe 12v? Eu am cautat de am behait in Oradea si nu am gasit. Problema am s-o rezolv eu altfel. Pe moment eu mi-am bagat DRL switchback pe semnalizare. Sapt viitoare imi vin piesele si o sa fac si US style.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR