Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Clujeanul

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salutare, luna viitoare vreau sa-mi iau un vectra C z18xe, din Anglia. Cautand pe site-uri am gasit diferite variante, la aceasta motorizare, si anume, LS, SXI, SRI, CLUB.
Ma intereseaza daca fiecare din acestea au acelasi motor de 1.8 Ecotec.
Este posibil sa fie acelasi motor iar aceasta clasificare sa fie doar in functie de dotarile masinii, jante, lumini de ceata ... ?
Mentionez ca doresc acest motor pentru ca detin o vectra b2 2002 cu z18xe si sunt f multumit de el, in toate privintele.

Totodata, in ultima vreme s-a auzit de scoaterea taxei de prima inmatriculare, iar o varianta similara pentru z18xe ar fi 1.9 cdti. E un motor cu probleme?
Cu toate ca are consumul mai mic, merita sa renunt la 1.8 benzina in favoarea unui 1.9 diesel?
Multumesc, si in cer scuze daca am pus prea multe intrebari, sau unele fara sens.

Numai bine.
Skip ads

  • ianc sergiu

  • Mesaje scrise: 478
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut, motorul e acelasi, ceea ce ai scris tu acolo sunt variantele de echipare LS fiind varianta de baza si ai omis ELITE care e varianta de top full options sau cum vrei sa ii spui. Eu am momentat un vauxhall si intentionez sa il vind si sa imi iau altul tot diesel dar 1.9 cdti pentru simplul fapt ca e mai puternic. Il iei din tara sau mergi personal in uk? ps am uitat sa iti specific faptul ca modelele peste 2006 au un alt motor de 1.8 care e de 140 cai.
  • Clujeanul

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ms ianc sergiu, de lamuriri.
Merg eu personal dupa masina in uk, si dupa asta actuala tot asa am facut.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pe Vauxhall gasim destul de des diferite versiuni ale motorului Z18. Uzual Gasim XE, dar si XE1 si XEL. Toate sunt E4
Cat despre LS, SXI, SRI, CLUB corect, la ei sunt versiuni de echipare/dotari.
Skip ads

  • Clujeanul

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu intentionez sa iau masina din 2002-2004. Daca bine stiu, doar mai recent s-au introdus XE1 si XEL.
  • kafercj

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Ai cumparat masina? Eu am luat una SRI. Pe 1.8 nu am gasit Elite la ei. Elite e pe 2.2. SXI e echiparea medie, SRI e sport( GTS) si Elite e top cu piele.... LS e cheala. Motorul e la fel.
  • Clujeanul

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Da Kafercj, Smile am luat una LS, cheala Smile. Mi se pare ca am gasit Elite si de 1.8.
Speram si eu la un SRI, sau macar un Sxi, dar am gasit-o asta cu 84 000 de mile, din 2002, si mi-a convenit mai ales ca am dat 740 de lire pe ea.
Tu cum te-ai descurcat?
  • kafercj

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Pai eu am luat o SRI din 2003 cu 98.000 de mile( probleme destule chiar daca milele nu-s multe)... la 1500 de lire... neaparat am vrut sri:) din 2003.... am gasit si chele cu facelift la 1600 aproximativ.... dar nu am vrut fara dotari... avusesem inainte astra sxi si bmw 523i model sport cu piele... si am vrut ceva dotari.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
vreau sa va intreb unde gasiti voi preturile astea la vectra c?
eu am cautat pe net si preturile cam sar de 2000 la masinile de acolo
preturile masinilor care nu sunt pe net sunt mai mici?

ma tenteaza si pe mine sa-mi iau inca o masina (pentru sotie) si as prefera o berlina (exclus GTS) sau un break cu 1.8 benzina 125 CP sau 1.9 cu 120 CP si sa o "metamorfozez" (sa-i pun volan pe stanga)
ca dotari nu ma intereseaza decat ABS+ESP, AC, un CDPpayer si eventual un BC (nu tin neaparat la BC).
aveti idee cam la ce pret ajung?
  • Clujeanul

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut jgyprime,
Cauta pe www.autotrader.co.uk, eu acolo le-am gasit. Eu am cautat strict 1.8 benzina, incepand cu anul 2002. Stiu ca astea-s euro 4, si ca e motor fiabil. Pe site-ul asta trebuie sa bagi un post code, adica adresa in jururl careia vrei sa cauti masini, si mai trebuie sa alegi pe ce raza in jurul acestei adrese sa-ti afiseze rezultatele cautarii. Iti dau un cod, NG10 1EW, asta e o adresa din nottingham. Sunt mai multe meniuri si poti configura masina pe care vrei s-o cauti. Varianta LS, cea cu dotari de baza, o gasesti de la 750 de lire in sus. Pe la 1000 iei masina chiar cu km putini.
Daca te mai pot ajuta cumva, scrie-mi pe privat.
O zi faina.
  • autoph12

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2012

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:vreau sa va intreb unde gasiti voi preturile astea la vectra c?
eu am cautat pe net si preturile cam sar de 2000 la masinile de acolo
preturile masinilor care nu sunt pe net sunt mai mici?

ma tenteaza si pe mine sa-mi iau inca o masina (pentru sotie) si as prefera o berlina (exclus GTS) sau un break cu 1.8 benzina 125 CP sau 1.9 cu 120 CP si sa o "metamorfozez" (sa-i pun volan pe stanga)
ca dotari nu ma intereseaza decat ABS+ESP, AC, un CDPpayer si eventual un BC (nu tin neaparat la BC).
aveti idee cam la ce pret ajung?


Sunt cat de cat multe masini aduse in tara care se vand la 1200-1300 Euro (nu lire). Deci iti inchipui cu cat le iau ei, daca peste pretul de achizitie mai sunt taxe si transport, plus o mica marja de profit
  • Clujeanul

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
autoph12, daca dai masina cu 1300 de euro, nu ai cum sa ai profit, iesi in pierdere. Gandeste-te ca ferry si mototrina sau benzina ajunge la 300 de euro. Drumul incolo plus cat cheltui pana ajungi la masina ... mai strici 200. Nu cred ca iei masina valabila la 500 de lire. Cine merge pana in anglia pentru profit de 100 de euro?
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Clujeanul, am cunostinte care fac cumva si vin cu masina d-aia cu platforme incarcata full de masini second, si imediat cum ajung acasa, se face coada la poarta lor. Au ei ceva combinatii si platesc doar 80-100 euro de transport/masina. Desigur ca stau prin comunitate si cate 3 saptamani pana gasesc masinile la pretul care le convine si pana cand fac de un trailer din ala. Iau masini doar daca sunt siguri ca profitul e de minim 300 euro/masina. De aici puteti fi siguri ca manareala masinilor incepe dinainte de intrarea lor in tara Very Happy
  • autoph12

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Chiar azi m-am intalnit cu un prieten care a lucrat cativa ani in Anglia, si imi spunea ca un vecin al lui si-a vandut Vectra C 1,9 Cdti din 2005 cu 620 lire. Deci iti dai seama ca unele pe benzina, eventual un an mai prost sunt si mai ieftine. Daca se mai intampla sa aiba road tax expirate si Mot-ul urmeaza sa expire in curand, cu siguranta pretul lor scade si mai mult. Toata chestia este sa ai habar cum merg treburile pe acolo, sa cunosti locurile si sa stii licitatiile care se fac, si iesi bine. Daca te duci ca un simplu necunoscator, sunt mari sanse sa iesi pe pierdere
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR