Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • marius_mx

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut ! nu stiu daca s-a mai dezbatut aceasta problema, am cautat dar nu am gasit nimik de genu>>>
Acum un an de zile am schimbat placute frana pe spate( astra g sedan, y20dth 2001), ca i-mi pareau cam uzate.Am dat comada de placute, toate bune si frumoase, au venit in aceeasi zi.M-am dus la un prieten sa faca lucrarea deoarece eu nu stiam cum este cu acel"chlichet", mai exact nu stiam cu se da inapoi.
A montat omu placutele ,toate bune si frumoase ,pana ieri!Se auzea un zgomot in masina la viteza peste 80 km/h ca si cum sau dus dragostei rulmentii de pe partea stanga spate.Am desfacut roata si surpriza.....placuta din exterior era uzata neuniform,era uzata in unghi de 45 grade.O parte a placutei s-a uzat pana a ajuns de freca fier pe fier, cealalta parte a placutei era aproape noua( cand am sa am timp am sa pun si foto).
Concluzia este ca acele sigurante"sarme" ca altfel nu stiu cum sa le zic nu lasa sa culiseze placuta pe lacasul care era destinat.Singurul lucru pe care am putut sa il fac ....nu am mai bagat acele sigurante la placuta din exterior.Acum am vazut ca a scazut si consumul de motorina...merge din inertie si mai mult si nu se mai incalzesc rotile de pe spate.Nu stiu daca e bine ce am facut eu...dar va rog sa comentati, sa argumentati si eventual daca ati patit la fel ce remedii ati facut voi!
L.E.
Rog moderatorii a strange toate probleme de frana la un loc!
Skip ads

  • cont-sters-60068

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2011

  • Mesaj Privat
asa am patit eu pe stanga fata placuta se uzase neuniform..mecanicul a gasit suruburile de la etrier bagate stramb suruburile find bagate stramb au stricat si filetul fuzetei a rezolvat schimband suruburile de 9 parca cu unele de 8 de golf 3(nu mai stiu sigur dimensiunile) si a rectificat filetul
  • marius_mx

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
La mine nu este vorba de suruburi,deoarece placuta din spatele discului este dreapra.....si nu este uzata aproape deloc.
Nu stiu ce sa mai cred!
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eu pun de fiecare data un pic de vaselina la urechile placutei si pana acum nu am avut probleme de acest gen, in schimb la masina de serviciu, la al trei-lea set de placute am patit la fel. fiind in garantie a trebuit sa duc masina la reprezentanta, unde la intrebarea mea "din ce cauza?" am primit raspunsul "se mai intampla". Motivul? A dat din umeri. Cel mai plauzibil e ceea ce a raspuns @Live Speedy. Poate placuta respectiva avea urechile mai late decat trebuia si asta nu permitea sa culiseze normal.
Acum ca ai scos sigurantele, nu ai zgomot cand franezi?
Skip ads

  • marius_mx

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
zgomot la franare?....nu am auzit , dar cred ca nu are cum sa faca zgomot.deoarece "clichetul"tine placuta aproape de disc.deci inca o data este vorba de placutele de pe spate nu cele de pe fata!
  • marius_mx

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Astazi am desfacut si placutele de pe fata....mai fratilor, astia de la opel se confrunta cu aceeasi problema ca aia de la daewo, sau invers...ca cielo a fost facuta dupa opel...ma rog!
Si placutele din fata tine pe loc discul de frana...adika nu se invarte cum ar trebuii...dar placutele de pe fata au ca 30 de mii si nu au ajuns la senzori...naspa situatie.
Am crezut initial ca sunt etrierii after market... dar sunt bosch sau cum se scrie ,cred ca pun etrieri de dacie sa revina si ei pe liber Laughing
Ma rog fata nu a uzat placutele asa rau... dar tot tine pe loc, sau sa fie de la planetare?!
  • DanutzBV

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z 18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2012

  • Mesaj Privat
salutare si bine v-am gasit aici, sper ca voi cei de pe forum sa stiti mult mai multe fata de ce stiu eu despre un opel.
Uite eu am un opel vectra b 2001 Z18XE si am avut o surpriza ptr mine ciudata, am incercat sa fac o depasire si din pacate nu am mai apucat sa o fac ca venea din fata, e problema e cand am pus frana pedala de frana s-a dus pana la capat (adica la fund) ... chestia am mai repetat-o inca odata si acelasi rezultat, pedala s-a dus la fund ... iar dupa toate astea am oprit m-am uitat pe dedesupt la furtune si conductele din spate de la frane si nu am observat nimic ca fie fisurat sau sa pierd lichid de frana pe acolo.

Intrebarea mea este daca a mai patit cineva problemele astea si ce este de facut in cazul asta ?
Mersi tuturor anticipat.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
adica daca franezi usor masina se comporta normal, si daca te "cantaresti" in frana se duce pedala la podea si nu are nici un efect?
Skip ads

  • moroshanu

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
dacã nu ai pierderi de lichid dar pedala se duce la fund, vezi garniturile din pompa centralã de frânã.
  • DanutzBV

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z 18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2012

  • Mesaj Privat
pai astea trebuie verificat la service sau se pot verifica si de catre mine ?
  • DanutzBV

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z 18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2012

  • Mesaj Privat
jE a scris:adica daca franezi usor masina se comporta normal, si daca te "cantaresti" in frana se duce pedala la podea si nu are nici un efect?



pai in momentul acela am pus frana mai brusc dar in prima parte cand am apasat pe frana a prins si dupa s-a dus la fund ca si cum ii faceam aerisire la frane
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La cum intrebi, as zice sa mergi intr-un service. Cu franele nu e de joaca, nu pui ceva cum trebuie acolo, si te vedem la stirile de la ora 5
Nu mai posta consecutiv, ca nu e frumos. Foloseste butonul Modifica, din coltul dreapta sus de la post.
Skip ads

  • mishu46

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut ! Am si eu cateva intrebari pentru cunoscatori.Am ramas fara frane la vectra b, am fost la un service si mi-au zis ca nu am lichid de frana, mi-au pus lichid ei ( nu am avut probleme pana atunci cu franele si am masina de 3 ani) am plecat la treaba cu ea dupa cativa km am ramas iar fara frana. M-am intors la service-ul unde am pus lichid am lasat masina la ei si au ajuns la concluzia ca este de vina pompa de frana. Aveam discurile putin ovalizate , iar placutele trebuiau schimbate da cred ca mai mergeau cca 10000 km si am hotarat ca daca tot schimb pompa sa schimb si discurile fata si placutele fata (pe spate schimbasem placutele de 5000 km iar discurile erau ok) am cumparat TRW tot de la ei si am zis rezolve problema. M-au sunat ca este gata, am ridicat masina, am dat o tura in zona a parut ok tot si am plecat la un drum mai lung cu ea. Pe parcurs am constatat ca nu mai trage cum trebuie si in final sa ajung la concluzia ca se infraneaza foarte tare de abia am reusit sa mai merg cu 50 km/h iar jantele erau fierbinti.Am continuat asa pana la destinatie, unde am apelat la alti mecanici mi-au spus ca trebuia sa schimb ceva garnituri pe la etrieri, e-au schimbat ei, am luat masina la fel se infrana in maxim 5-7 km daca era nevoie sa franezi des era infranata de abia mai puteai pleca din loc, am fost la ultimii mecanici au zis ca regleaza ceav la pompa de frana (le-am povestit intamplarea) au zis ca e din reglaj. Am luat masina de la ei am dat o tura am franat excesiv parea ok.Am facut cateva sute de km iar problema a revenit se infraneaza foarte tare stanga fata, iar celelalte ceva mai putin. Nu pot circula cu masina in momentul de fata decat noaptea sa fie drumul liber sa nu trebuiasca sa franez des, nu stiu ce poate sa aiba nu vreau sa ma mai duc la service pana nu aflu o parere de la voi, e un cosmar.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat!

Multumesc
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
mizerie pe circuitul de frana si a blocat garniturile si poate si rugina. Iti recomand sa cauti pe Maiandrei sa mergi la el la service sa iti desfaca totul si sa curete. Probabil ca tu nu ai schimbat niciodata lichidul de frana si mai mult cand ti-au lucrat pe la masina tot felul de mecanici nu au lucrat curat si cu atentie. Posibil sa nu fi asezat bine nici discurile si placutele de frana...
P.S. Lichidul de frana se schimba odata la 2 ani de zile obligatoriu!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR