Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • sirboby

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Poti folosi linistit ce vrei!Daca buretele a fost inclus in kit......! Referitor la zgarieturi si ,,pad"-urile de finish sunt tot bureti!Smile)
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu apasa prea tare, si nu o sa lasi "urme".
  • sirboby

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Cangri asta se subintelege, eu sper ca mai avem putina minte!
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Lasa am am mai vazut si oameni care au folosit toata cutia odata.
Eu am folosit-o cel putin de 5 ori pana am vandut masina si tot mai a ramas ceva.
Skip ads

  • Mafi0tul

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca a folosit buretele si a zgariat-o voi il sfatuiti sa il foloseascalinistit,ceva nu se leaga,foloseste o carpa de bumbac omule si nu o sama ai zgarieturi Smile
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Am citit pe un site in engleza(nu imi mai amintesc adresa) ca dupa aplicarea primului strat de ceara solida, se poate aplica un al doilea strat de ceara lichida.
Ma intreb oare daca ar "prinde" bine ceara lichida peste cea solida si ce avantaje as avea comparativ cu, sa spunem, sa aplic doua straturi de ceara solida.
  • Blackburn21

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Am cumparat o ceara solida\pasta din cora si am aplicat-p pe o suprafata mica,de test, iar buretele s-colorat in rosu,culoarea masinii.este normal?vopseaua este de 10 ani,albicioasa spalacita iar dupa aplicarea cu ceara pw suprafata mica de test se vedea f binw doar ca imi este frica sa nu decoloreze de tot masina.
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Inseamna ca nu ai luat doar ceara, ci o solutie polish+ceara.
Daca vrei ceara, recomand http://www.dedeman.ro/ro/au...a-abroch2501.html . Este cea mai ieftina ceara de calitate.
De mentionat ar mai fi "Formula 1" care o gasesti prin Selgros. Nu am testat-o, dar e destul de laudata.

Polishul e recomandat sa-l faci din cand in cand, la o vechime de 10 ani chiar se impune un polish ca sa arate masina bine, dar sincer nu stiu daca e bine sa-l faci singur... de-aia ti-a ramas culoarea masinii pe burete, pentru ca prin polishare se subtiaza stratul de vopsea( se "râcâie" stratul exterior uzat ca sa se vada stratul de sub el, neatins inca de elementele exterioare -ploi, zapada, praf, soare).

Vezi cat de costa un polish la un atelier auto, si daca e prea scump raportat la valoarea actuala a masinii, eu zic ca merita sa-i faci si singur polisharea...
  • Blackburn21

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Ok, merci alex2014, o sa incerc produsul recomandat. Polish in mod sigur nu o sa ii fac deoarece nu stiu cat de gros mai este stratul de vopsea rosie pe masina, avand in vedere ca in unele locuri (de ex in jurul antenei) este mai mult alba decat rosie. o sa o ceruiesc initial ,apoi in viitorul indelungat cred ca o vop vopsi
  • GianY01

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Polishul nu este recomandat sa vil faceti singuri ! Mai ales daca nu aveti masina de polish este un adevarat chin , cu masina de polisat dureaza 7 ore un polish ca la carte cu decontaminarea vopselei inainte cu argila si asa mai departe ... Ca si protectie pentru vopsea cea mai recomandata pentru romania este nano coating , un exemplu bun de astfel de protectie este Wolf Chemicals Bodyguard - google it. Ceara are grad mai mare de acoperire al zgarieturilor dar tine maxim 3 luni de zile una de calitate buna pe baza de carnauba , nano coatingul tine minim 1 an si maxim 3 , este alegerea voastra ce doriti. Nu va asteptati ca polishul sa faca minuni supranaturale din vopseaua voastra zgarieturile care se simt la trecerea cu unghia peste ele vor ramane intr o forma mai diminuata dar vor ramane ! pentru mai multe sfaturi : pm sau razvan_furtunescu@yahoo.com
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Eu am impresia ca tu crezi ca avem Lamborghini sau vreun Ferari ceva..........polish de 7 ore?Tu te auzi ce spui sau mai bine,.....te citesti!
:shock:Un vopsit profesional dureaza mai putin decit un polish la tine,.....ca banuiesc ca esti in domeniu si ai nevoie de clienti!
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
tase: Ai facut vreodata un polish la o masina? Prin faptul cum te miri sunt asbolut convins ca nu ai facut nimic,sau daca pretinzi ca ai facut un polish ai facut o mare prostie. o luam pe rand:
- prespalare(15 minute)
- spalare prin metoda 2bm (30-35 de minute)
- stergere (5 minute)
- decontaminarea cu clayul cu argila (40-50 de minute) - banuiesc ca stii ce inseamna o decontaminare si cat de migaloasa este
- polish (cel putin 4 ore) - daca polishezi si in 2 etape crestem timpul considerabil.
Acestia sunt pasii pentru a se ajunge sa polishezi masina,apoi daca mai adaugi si ceruirea inca 30-35 de minute...
Doua obicestii mai am de facut:
1. Atunci cand polishezi nu intinzi o pasta pe caroserie,spoiesti putin vopseaua si stergi rezidurile. Dca faci un polish cu cap vei folosi paste cat mai putin abrazive, in functie de duritatea lacului ,cat de zgariat este si care este principalul obiectiv(doar eliminarea panzei de paianjen sau si eliminarea zgarieturilor mai adanci - personal nu ma omor cu zgarieturile adanci ci doar polishez putin in zona aceea pentru a-i rotunji muchiile zgarieturii) pentru ca nu "musca" mai mult decat e necesar din lac.Astfel ajungi sa polishezi in zona aceea pana face praf polishul,stergi cu alcool izopropilic,urmaresti evolutia ,apoi iar polishezi daca este cazul si tot asa.
De asemenea ,daca lucrezi singur,fara sa ai pe cineva care macar sa iti dea la mana una alta sirezisti sa lucrezi continuu fara sa te doara spatele esti omul de fier.
Daca ati gasit vreun dorel la spalatorie si v-a promis ca polisheaza masina intr-o ora pentru 200 de lei si l-ati si crezut.......Acela va folosi un polish cu substanta de umplere,nu va fi necesar sa lucreze prea mult solutia,va avea rezultate rapide si uimitoare,dar pana la prima spalare,apoi o sa constatati ca de fapt ati dat banii degeaba.
2. Vopsitul dureaza mai putin zici? Corect,dureaza 30-35 de minute aplicarea vopselei,astepti putin timp apoi aplici si lacul. Intrebarea mea este urmatoarea: Cat timp dureaza pregatirea suprafetei,apoi eliminarea posibilelor defecte aparute in urma vopsirii (lac scurs,gunoaie,coaja de portocala etc.) Nu-mi spune ca exista vopsitori carora nu li se scurge vopseaua ca nu te cred nici in ruptul capului. Plus de asta vopseaua originala din fabrica nu se compara cu cea folosita ulterior,sau se poate compara dar aici vom discuta de niste scoruri de peste 1000 de euro si nu o sa ii convina nimanui.
Personal sunt o persoana tipicara,pretentioasa si tind spre perfectiune,pasionata si imi place sa fac orice personal si sa nu platesc pe nimeni sa imi faca vreun serviciu,astfel tot ce ti-am spus mai sus am vorbit din proprie experianta.
Nu ma lua in nume de rau pentru ceea ce am zis mai sus.
Cu ocazia asta urez sarbatori vericite si un an nou mai bun !
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR