Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Imi poate spune si mie cineva rapid cati litri de lichid de racire intra la Astra G Y20DTH... AM avut de curand o problema cu radiatorul, l-am schimbat, dupa care l-am umplut cu 3 litri de antigel si restu' apa distilata (cam vreo 2 litri jumatate, dar mai ramasese lichid pe circuit din cauza termostatului)

Intrebarea care ma doare: sunt suficienti 3 litri de antigel? (am pus din ala rosu-roz, UMI parca, nu mai tin minte exact)
Skip ads

  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
7.9 litri de lichid de racire, atata intra in instalatia unui Astra G Y20DTH.

De obicei un amestec de 50% - 50% asigura protectie la temperaturi de -40 grade. 3 litri antigel + ce mai era in instalatie ar trebui sa asigure protectie la approx -25 grade. Inca vreo juma de litru te-ar asigura ca iesi cu bine din iarna.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
merci pentru informatie...
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cand mi-a plesnit un furtun la radiator, m-am pregatit si eu cu 4l antigel si 4l apa distilata, dar am avut surpriza ca dupa remedierea defectului sa constat ca nu s-a scurs tot lichidul pe la dopul radiatorului, la umplere intrand 3+3. Ce am mai completat pe urma, dupa ce s-a facut aerisirea a fost nesemnificativ.
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Ca o atentionare pentru membrii asi vrea sa zic ca anul trecut, am neglijat faza cu antigelul la golf si m-am trezit intr-o dimineata ca nu baga caldura. M-am uitat , m-am sucit... ce o avea ba frate!!! Cand ridic capota tot uleiul era imprastiat pe la joja si numai avea in ea decat vreo 500ml. Nu vreti a stiti cat am stras sa o fac la loc. A trebuit sa duc masina tractata in parcarea subterana de la mall(cu spaga la paznic) ca sa se dezghete, am lasat-o o noapte acolo si apoi pune iar ulei de o gramada de bani, antigel, bani pe tractat, taxiuri si altele. Este o experienta de neuitat!
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Scuze anticipat love4cars, dar o data pe saptamana (macar), trebuie ridicata capota si verificat nivelul la ulei, nivelul la antigel, nivelul la lichidul de frana si macar o data pe luna nivelul la lichidul de servo! Poate si mai des, daca e nevoie sa pui lichid de spalare parbriz.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Ideea era ca mi-a inghetat apa in motor fiind foarte frig in noaptea respectiva si motorul s-a comportat in consecinta refuland tot uleiul in 2 km parcursi!
De altfel, am obiceiul sa ridic capota macar odata pe saptama, ma uit ca ... Very Happy la motorul meu diesel si o trantesc la loc. Nu prea am ce sa-i fac.
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
ldivora a scris:Scuze anticipat love4cars, dar o data pe saptamana (macar), trebuie ridicata capota si verificat nivelul la ulei, nivelul la antigel, nivelul la lichidul de frana si macar o data pe luna nivelul la lichidul de servo! Poate si mai des, daca e nevoie sa pui lichid de spalare parbriz.

ce vremuri erau astea cu dacia.... Rolling Eyes
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR