Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • satwien

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2012

  • Mesaj Privat
La masina din semnatura vreau sa-i inlocuiesc difuzoarele cu unele mai performante. Masina are DVD90.
1/ Puteti sa ma ajutati cu specificatiile difuzoarelor originale? Dimensiuni, putere, banda de frecventa si impedanta.
2/ Ce difuzoare noi imi recomandati?
Skip ads

  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
eu am MAC mp 2.16 sisteme si sunt foarte multumit de ele
  • satwien

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns dar totusi, unde gasesc specificatiile? In primul rand ma intereseaza dimensiunile (diametru, adancime montaj, distanta intre gaurile pentru prindere etc).
Dupa ce aflu dimensiunile, ma pot orienta si eu spre niste difuzoare adevarate.
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
iti trebuie difuzoare de 16 cm ca sa se potriveasca in locul celor originale
adancimea nu o stiu exact
Skip ads

  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Difuzoarele care incap in locul celor originale sunt de 16,5 cm dar poti sa pui fara probleme unele de 17. Eu mi-am pus 16,5cm de magnat . Astea mai exact : Difuzoare auto
Rms 120 w , am un radio/cd care scoate 50x4 rms . Si suna de mama focului!
  • satwien

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Difuzoarele de pe spate par a fi mai mici, ma insel eu?
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
yup! intradevar! in spate sunt de 13cm de diametru.
  • geoX

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Inainte de a schimba difuzoarele ti-as recomanda sa le asculti cu un alt player mai bun(Pioneer,Alpine) si o sa fii uimit. Daca schimbi difuzoarele nu o sa se auda neaparat mai bine, chiar se poate auzi mai prost, pentru ca sursa care produce sunetul ramane aceasi, si, in general, playere'le OEM sunt cam slabe in privinta calitatii sunetului. Daca schimbi difuzoarele o sa trebuiasca sa le si amplifici pentru ca amplificarea acelui DVD90 este slaba si o produca distorsiuni.
Si iti recomand prima data sa-ti insonorizezi usile. Nu o sa mai vrei sa schimbi difuzoarele Smile
Parerea mea... Smile
Skip ads

  • satwien

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Insonorizarea era deja pe lista. Sonorizarea de pe Signum suna chiar bine dar am o singura problema, difuzoarele sunt terminate.
La volum redus redau bass-ul excelent, dar daca cresc volumul, incep sa gajie si apar distorsiuni. Iar asta pare a proveni din difuzoare, cred ca sunt terminate.
La ce m-am orientat pana acum:
Pe fata: http://www.pioneer.eu/eur/p...172PRS/specs.html
Pe spate: http://www.pioneer.eu/eur/p...132PRS/specs.html
Am ales difuzoarele in functie de banda de frecventa redata, valorile sunt excelente, nu prea se gasesc nici macar la boxele "home use".
Imi aduc aminte ca la un moment dat gasisem o schema de conexiuni difuzoare pentru masina mea (cea din semnatura) si, daca am retinut bine, aparea numar impar de difuzoare.
Exista cumva si un difuzor montat pe undeva pe sub bord? De auzit nu se aude nimic, iar grilajele din bord (spre parbriz), par a fi doar pentru aer. Ma insel? Exista totusi un difuzor de bass montat pe undeva si nu-l vad/aud eu?
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
difuzoarele astea o sa le amplifici sau doar pe player le lasi?
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Hotaraste-te daca schimbi doar difuzoare sau vrei sa le si amplifici. Daca schimbi doar difuzoarele nu cauta modele care rezista la putere mare si care au sensibilitate mica. Alea trebuie neaparat amplificate ca nu le misca playerul. Iti trebuie ceva cu sensibilitate mare, 93dB si putere maxim 50W RMS. Sunt serii de difuzoare facute sa fie puse direct pe player.
Diferenta intre integratul din player si un amplificator e foarte mare. Nu se compara un amplificator care scoate 50W RMS pe canal cu un player 4x50W.
Acum daca te-ai lamurit ca iti trebuie amplificator, decide daca vrei subwoofer sau nu. Daca nu ai neaparat nevoie de spatiu, difuzoarele nu vor suplini un sub. Doar cu subwoofer o sa ai bas adevarat. Trebuie unul adevarat, prostiile alea mici care se pun sub scaun sunt degeaba. Trebuie macar 20cm sa aiba, preferabil 25-30. Nu ai bas fara sa muti mult aer. Diametrul subwooferului e esential, la fel si volumul cutiei. Fara subwoofer nu o sa simti in scaun basul.
Daca amplifici difuzoarele e bine sa izolezi si usile. O sa se auda mai bine si n-o sa mai zbarnaie tabla si capitonajul. Acum nu zbarnaie, dar cu 70W RMS pe difuzor o sa zbarnaie.

Cea mai eficienta solutie e un amplificator 4 canale, 2 le folosesti pentru difuzoarele fata si 2 pentru subwoofer in bridge.

Amplificator, subwoofer, 2 difuzoare competente de 16,5, insonorizare, cabluri costa cam 2000 ron, dar o sa ai muzica. Daca esti pretentios poti schimba si playerul, dar e ok si ala standard si sunt niste avantaje daca il pastrezi. Asta e suma minima pentru un sunet decent. Se poate mult mai bine, depinde de cati bani vrei sa investesti.
  • satwien

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Nu vreau subwoofer, ma incurca cand plec in vacanta Very Happy
Bugetul cred ca o sara consistent, numai cele 4 difuzoare Pioneer de care pomeneam mai sus, costa cca 4.000 RON.
Cred ca o sa fac asa:
1. Antifonare
2. Schimbat difuzoarele originale cu cele Pioneer.
Daca nu sunt multumit de rezultate, trec la punctul 3
3. Montat amplificator.

PS
Revin la o intrebare de mai sus: La Signum exista cumva un difuzor de bass montat pe undeva pe sub bord pe care nu-l vad/aud eu?
Skip ads

  • geoX

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Exista daca pe mijlocul bordului, intre gurile de aerisire ai o plasa ca de difuzor. Cica ar fi un difuzor acolo. Eu am un GTC cu CDC 40 Opera, am plasa aia dar nu mi se pare a se auzi ceva acolo. Dar cine stie.. Smile
Eu iti recomand sa schimbi sursa din care pleaca semnalul. Degeaba pui amplificator daca ii dai semnal prost din player. Si nu te arunca la difuzoare de mii de lei. Mai bine faci insonorizare si iti iei un player bun pentru inceput. Banii multi bagati nu iti garanteaza si o investitie buna.
Dar pentru mine, lipsa subwoofer-ului este un mare minus pentru ca daca nu ai bass bun nu prea ai o auditie buna. Bass-ul cam face toata muzica pentru ca el tine ritmul.
Acum cum crezi, ce muzica asculti, cat de tare... Oricum in car-audio nu o sa fii niciodata multumit si de fiecare daca o sa vrei mai mult si mai bun. E un drum fara sfarsit.
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
salut baieti . Am fost la "arhitect" si mi-a facut un plan.
Astra G BERTONE
Vreau sa schimb toate difuzoarele (adica fata si spate).
Vreau sa scot cablurile care ies din player si merg la difuzoare si sa le conectez la un amplificator de 100w rms x4
amplificatorul v-a fi amplasat in spatele torpedoului (am observat ca este loc suficient pentru el)

Astea sunt difuzoarele:

50 rms plus tweeter x4

Pretul total ar fi:
- difuzoare fata 16,5cm: 149 ron
-difuzoare spate 13cm: 144
-Amplificator Auto Cougar 4 canale: 200 ron
- Cablaj alimentare ampli:10 ron
total: 503 ron.

Ce ziceti despre idee?
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Amplificatorul e destul de greu, de obicei are cateva kg. Trebuie fixat bine pe ceva. De obicei se monteaza in portbagaj, pe spatarul banchetei. Se incalzeste la volum mare, trebuie pus intr-un loc ventilat. In spatele torpedoului nu-i cea mai fericita locatie.
Cam ieftine componentele. Difuzoarele alea nu sunt cine stie ce. Ia unele mai competente daca le amplifici. Pe spate poti lua coaxiale. Pe fata e preferabil sistem cu filtru. Cele ieftine au doar un condensator ca filtru pentru tweeter.
Daca nu izolezi usile tot nu vei avea bas. De fapt bas adevarat tot nu vei avea fara subwoofer.
Daca amplificatorul nu are intrare hi iti mai trebuie niste adaptoare hi-low.
Ia cablu de alimentare suficient de gros si sertizeaza/cositoreste papucii bine.
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Amplificatorul are 1,5 kg maxim. Si vreau sa il prind in holsuruburi de spatele torpedoului, doar ca ma preocupa problema cu ''caldurica".
daca se incalzeste prea tare se poate arde, nu?
Si daca nu-l folosesc la maxim adica din cei 100 rms am sa folosesc 50 rms , se mai incalzeste?
Cat despre subwoofer, nu vreau sa bag bani in bass. Cat timp suna 30% mai bine decat difuzoarele originale , e suficient. Smile
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ar trebui sa aiba 3-4kg. Daca e usor probabil si racirea e mai slaba, sau puterea nu e reala. Eu n-am auzit de amplificatoarele astea, nu ma pot pronunta. Teoretic intra in protectie cand se incalzeste.
Cat de tare se incalzeste o sa vezi. Depinde de constructia lui si de cat il forjezi. Al meu nu se incalzeste. Probabil ajunge la maxim 40 de grade daca e cald si e tinut la maxim. E un magnat edition 4 limited 4x75W rms si 2 canale le folosesc in bridge pe subwoofer.
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Vreau sa imi iau asa ceva

Click!
  • satwien

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2012

  • Mesaj Privat
marius.marius.2013 a scris:salut baieti . Am fost la "arhitect" si mi-a facut un plan.
Astra G BERTONE
Vreau sa schimb toate difuzoarele (adica fata si spate).
Vreau sa scot cablurile care ies din player si merg la difuzoare si sa le conectez la un amplificator de 100w rms x4
amplificatorul v-a fi amplasat in spatele torpedoului (am observat ca este loc suficient pentru el)

Astea sunt difuzoarele:

50 rms plus tweeter x4

Pretul total ar fi:
- difuzoare fata 16,5cm: 149 ron
-difuzoare spate 13cm: 144
-Amplificator Auto Cougar 4 canale: 200 ron
- Cablaj alimentare ampli:10 ron
total: 503 ron.

Ce ziceti despre idee?


Man, cred ca difuzoarele pe care le avea masina din fabrica suna cu mult mai bine decat cele propuse de tine. Parerea mea ...
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
pfff... nu stiu ce sa zic ... Dece crezi ca cele de fabriaca sunt mai bune?

Daca crezi ca pretul este prea mic , am o explicatie pentru asta . Poate sunt la reducere.
Deci cele de 16,5 scot 50w rms si cele de 13cm scot 45w rms , amandoua sunt pe componente.
Si m-as inclina spre magnat PRO power dar alea costa 100 ron in plus.

Asa ceva:



Astea scot : cele de 16,5 ; 80w rms
si cele de 13cm ; 50 w rms

Dar pretul urca mai mult de limita de bani care o am dispusa pentru difuzoare. Confused
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR