Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • Marshall

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1991 1.6i C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut toti toti membrii clubopel.com ! Sunt membru nou si as avea nevoie de 2 sugestii/sfaturi pentru urmatoarele probleme.
Am cumparat acum o saptamana un opel kadett 1.6i din 1990, masina functioneaza super bine cu exceptia unui lucru. La relanti, motorul are momente cind se accelereaza singur insa nu foarte mult ci doar cit sa simti o neregula. De la 1000 de ture cit e normal la relanti, mai urca undeva pe pe la 1100 ture ... deci extrem de putin dar nu cred ca ar fi normal. Asta ar fi o problema la care as vrea citeva sugestii si a doua problema, trebuie sa schimb uleiul la masina (cum e normal sa se faca la o masina cumparata de la second hand), si vreau sa`i pun ulei Aral 5w40. Este o alegere buna ? Multumesc si astept raspunsuri. Succes !
  • Osciompekus

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1989 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Salut Marshall si bine ai venit printre noi!
Pentru prima pb, cea cu relantiul nu stiu sa iti raspund (si la mine merge sacadat la relanti), pt a doua pb, eu ti-as sugera ceva cu 10 in fata avand in vedere vechimea motorului (depinde si cati km are motorul) si daca tot vrei sa respecti regula "masini cumparate second hand" ia si schimba si distributia. O curea de distrubutie e in jur de 40-50 Ron, oricum daca se rupe fi fara grija ca la motorul asta nu se intampla nimik (stiu din proprie expierenta Very Happy)

Numai bine,

P.S. Incearca sa pui in semnatura detaliile despre masina, ca sa nu repeti de fiecare data tipul masinii, motorului etc
  • Marshall

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1991 1.6i C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pentru sfaturi. De maine incep treaba la "bolid " Very Happy !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR