Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • ionutz81

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Am o problema cu opelul meu astra h,motor 1,7 cdti 101 cai putere.in mers,intre 2500-3000 rot/min,incep sa mi apara trepidatii in volan.aceatea apar numai in mers,nu si in relanti.apar mai puternice trepidatii la urcarea unei pante,sau cand masina este mai incarcata(4 sau 5 persoane) .in afara acestor valori ale turatiei nu apar trepidatii,sub 2500 sau peste 3000.pe bord nu mi a aparut o eroare care sa persiste.cateodata apare doar martorul cu masina cu cheie,dar dispare in vreo 20 de secunde de pe bord.detin masina de o luna de zile,timp in care i am schimbat distrubutia(curea conti,role ina),ulei castrol magnatec 5w-40,filtrele (ulei,polen,aer ,motorina)toate marca mann.inainte sa fac schimbul de filtre si distributie am avut aceleasi simptome cu trepidatia.Rotile le am echilibrta toate 4,initial am crezut ca de la roti provin trepidatiile.daca ma puteti ajuta cu un sfat,sau daca cineva a mai intampinat aceasta problema,astept sfaturi si sugestii.in 2 zile ma voi duce la tester -reprezentanta opel,sa vad exact sursa problemei.va multumesc.
  • laurdark

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2012

  • Mesaj Privat
salut ai rezolvat prb cu trepidatul in sarcina si la turatie?!aceeasi prb am si eu ...cand ajung la 120-130 km/h sau knd masina e incarcata 4-5 pers incepe sa trepideze motorul....eu am opel astra h 1.9 150 cai din 09. in rest masina merge bn nu are nicio prb..nu se aprinde nici un bec in bord knd face treaba asta.ma interesa ce au zis cei de la reprezentanta daca ai ajuns la ei!ms
  • Mikarge

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2009

  • Mesaj Privat
trepidatiile in volan pot sa apara si de la unghiul de fuga.insa trepidatul motorului, nu stiu......poate vreun tampon dus.
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Dezechilibru in motor de la injectoare. Am patit chestia asta la un vito cu rampa comuna si injectoare cu bobina, pana nu am schimbat injectoarele nu s-a potolit vibratia din sarcina, desi schimbasem planetare, cutie, tampoane motor etc..
  • ionutz81

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Am fost la service si m i s a zis ca am o planetara(fata dreapta) care este uzata,si de acolo provin trepidatiile.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR