Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Asa cum spune si titlul, vreau sa trec de la farurile normale de vectra b2 la cele originale cu lupa si xenon. Problema este urmatoarea: cablajul. Mufele am vazut ca difera, de asemenea trebuie trase firele de la senzorii de autoleveling. Ma poate ajuta cineva cu o idee cum sa le cablez pe cele noi (cele cu lupa si xenon), o schema, nu stiu, oirce mi-ar de ajutor?
Multumesc anticipat
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sugestia mea.
Cumpara lupe universale si monteaza-le pe farul actualSe va vedea mult mai bine.
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Din ce cauza zici ca nu se vede bine? Din cauza lupei sau din cauza lor pt ca sunt slabe?
  • mackiss

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2009

  • Mesaj Privat
vezi ca iti trebuie si balasturile 2 buc. care se leaga la instalatia de xenon
te cam costa un pic cu becur,i instalatia electrica , balasturi, lupe si acei senzori
parerea mea este ca e prea multa munca si cheltuiala pentru putinul in plus
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
1.Nici becurile nu sunt stralucite.
2.Din cauza lupei.E prea mica si nu are capacitatea de a dispersa lumina asa cum trebuie.
  • andubalauru

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Braila
  • Masina: Frontera 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2012

  • Mesaj Privat
colegu scuze ca ma bag peste topicul tau, dar ca sa nu mai deschid alt topic intreb aici: aveti idee de unde pot cumpara niste faruri cu lupa oem sau aftermarket pt o Frontera B?
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
mackiss-am tot:far(cu lupa), bec, balast, senzori autoleveling(atat fata cat si spate), block lumini cu autoleveling.
cangri-daca pun lupele iar apoi pun alta instalatie, de ex 5000K cu 55w?
  • mackiss

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2009

  • Mesaj Privat
atunci cred ca ti-a ramas doar schema electrica si un bun electrician auto
bafta la montaj
Skip ads

  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
sa fie. sper sa iasa bine :-s
  • kostellyno_85

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1998 X2ODTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Sugestia mea.
Cumpara lupe universale si monteaza-le pe farul actualSe va vedea mult mai bine.

salut cangri dupa montarea lupelor lumina va fi mai buna? se poate pune lupa si pe lunga?
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Steffano: Eu iti spun sa stai potolit, daca ai urmarit la mine am facut eu aceasta isprava un far cum am eu si unul original cu lupa, am incercat xenon original, xenon 4300k, 5000k, 6000k, degeaba mult mai slab decat ce aveam. Parerea mea sincera, daca vrei lumina buna nu pune original, din pacate au cam esuat cu treaba asta. Design de milioane, lumina de r...t
kostellyno_85: Daca vei avea lumina mult mai buna decat ce ofera originalul, o lupa aftermarket. Poti pune si pe lunga insa cam greu sa gasesti lupa si pentru faza lunga si sa modifici e cam complicat mai ales cu masuratorile...
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Pai si se vad chiar asa rau? Nu pot sa fac 1-2 drumuri la mare si 5-6 la munte pe an?
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
E..ba da, dar eu am renuntat la ele, era o diferenta considerabila, adica se vedea clar cat producea lupa de la farurile mele aftermarket si cat producea lupa originala, raza mult mai "lata" acopera mult mai bine.
Acum tu sti cum vrei dar sincer iti spun nu se merita nici de numai erai nevoit sa muncesti la mufa..dar sa mai si muncesc sa fac si mufa eu unul zic pas, defapt am si zis:)) am ramas tot la ce aveam!
  • kostellyno_85

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1998 X2ODTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
PUSTIU daca adaptez la farul meu cel original o lupa universala sa zicem voi avea o lumina mai buna? Ma refer sa o imprastie mai bine pe sosea ca cele originale de b2 cu xenon pus de mine parca nu imprastie lumina pe toata soseaua, se merita sa pun lupa universala in farul de b2? nu pt design doar pt a avea o lumina mai buna, va salut
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Daca vrei lumina pui direct xenon pe oglinda si o imprestie peste tot, mai ales daca iti iei ceva gen 6000k si 55w.
Pe mine ma intereseaza si design-ul, sa fie frmoasa. Cum ziceai, 2 drumuri la mare pe an si cateva drumuri la munte creeaza probleme?
  • johnc

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Eu am pe vectra b cu xenon din fabrica si nu este extraordinar. Daca esti numai tu pe sosea vezi satisfacator, dar daca mai sunt si altii pe sosea iti acopera lumina ta cu lumina lor. Am schimbat becurile, care au adus o imbunatatire a gradului de iluminare dar degeaba. Luminile nu au destula intensitate. Noaptea mergi fara probleme majore cu ele, te obisnuiesti dar risti sa iei toate gropile de pe sosea Smile). O sa incerc sa schimb balasturile originale cu unele de 55 W poate se rezolva problema.
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
johnc-exact asta am zis si eu, o sa incerc sa pun 55w cu 5000k, sau poate tot cu 4300
sa ma tii la curent:D
  • aurel01

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
ma poate ajuta si pe mine cineva cu o schema de montaj de bixenon, am montat celebrele lupe in faruri dar nu schimba faza lupele astea, sigur ceva nu e montat cum trebuie, multumesc anticipat
  • kostellyno_85

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1998 X2ODTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
am gasit in autovit lupe universale pentru bec h7 cu xenon de 6000k si angel eyes,dupa parerea mea se potrivesc perfect in far ,bine cu conditia sa lucrezi putin la far(sa separi sticla din fata de oglinda si de restul farului ca sa le poti introduce in far), astept si eu sa imi revin putin cu banii si le achizitionez si le voi monta pe masina,sper ca vor face treaba buna,si cred ca si pe lunga vor fi eficiente,cand ma voi apuca de lucrare ma gandesc sa montez ambele lupe direct in far sai fac proba sa vad diferenta de lumina dintre faruri
  • aurel01

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
bafta, daca te misti repede le faci intr-o zi Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR