Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • RamonaG

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Buna, tuturor!
Am citit toate postarile referitoare la bobina de inductie si nu am gasit un raspuns la intrebarile mele.
Am un opel vectra b din 97 1.6 16 v, si in ultimele doua luni s-au dus doua bobine de inductie.
Da rateuri la relantiv si nu mai are putere la urcare, trebuind sa urc cu a-ntaia.
Este vreo piesa care da impulsuri la bobina de inductie?
Trebuie resetat ecu?
Imi poate spune cineva dupa ce principiu funcitoneaza bobina de inductie de pe masina mea? (la dacie stiu ca distanta dintre platini produce impulsul care se transmite la bobina)
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Esti sigura ca e numai bobina? Uite o problema asemanatoare am patit eu vineri seara, abia puteam sa ma misc de pe loc,sa nu mai zic ca am facut 150 m in 10 min cu spatele ca nu mai puteam sa ma misc. Banuiam mai multe chestii atunci,asa ca am fost decis sa schimb bobina,dar am schimbat si filtru de benzina pt ca nu stiam cand a fost schimbat ultima data. In timp ce am dat jos bobina am constat ca la bujii e ulei,cauza fiind o garnitura de la axu cu came sau cum ii se zice. Fiindca era deja sambata dupa masa cand am constat ca am ulei la bujii si nu mai aveam de unde sa iau o garnitura am curatat bujiile (si acestea is negre ca taciunea) si locasurile acestora,am pus bobina si alt filtru,si am reusit sa vin cu masina acasa,si se simtea ca trage mult mai bine masina fata de cand am cumparat-o. Dimineata urmeaza sa schimb si eu garnitura si bujiile. Eu nu te sfatuiesc sa schimbi piese pt ca nu is mecanic,doar sa verifici sa nu ai si tu ulei pe acolo si sa fie bune bujiile. Dar cel mai bine du-te cu masina la un tester sau la o intalnire la voi in judet si cu siguranta e cineva acolo care sa te ajute.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR