Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • darius2076

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut. acum 1 luna am cumparat de la Galati o Vectra C din 2004,1,9 cdti. a mers bine 200km(Galati-CTa),dar fix cand am ajuns acasa si s-o parchez,m-a lasat servo-directia,abia am reusit sa trag de volan si s-o parchet. in fine,era de la caseta de directie. am reconditionat-o acum vreo saptamana. doar ca acum am observat ca dak trag de volan stg /dr f repede(din diverse motive de trafic),sau dak o parchez si e nevoie de manevre volan stg/dr, merge iar greu servo. intrebarea mea e dak o fi prost reconditionata caci am garantie si o pot duce inapoi. ca sa nu mai zic ca aia de la service mi-au stricat coloana de directie si juca volanul sus jos ca la nebuni.pe-asta l-am rez la mecanicul meu, altul decat cei cu caseta de dir. ce ar putea fi cu servo? am inteles ca asa fac casetele reconditionate caci sunt mai stranse decat celelalte.
Skip ads

  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
E posibil ca uleiul sa fie mai vascos, ori pompa lenesa, ori sa fie stransa caseta prea tare sau intradevar au reconditionat-o prost . Cel mai bine e sa te uit intai in fiecare burduf in parte sa vezi daca ai urme de lichid, daca da inseamna ca iti scapa iar pe la simering.
  • darius2076

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2011

  • Mesaj Privat
si acum mi s-a aprins martorul volan!. in carte zice ceva de servo-directie.
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
E clar, nu ti'a facut reconditionarea calumea. Deobicei cand se aprinde martorul volan inseamna lipsa lichidului din vas (daca directia inca'ti mai merge,intr'un final nu va mai merge deloc pt ca pompa merge in gol).Uita'te cu o lanterna si vezi la caseta de directie unde ai scurgerile. Ca puncte de reper ai la coloana de directie, si la ambele capete ale casetei, unde sunt burdufurile cu bieletele de directie. Si ca un sfat, daca te mai folosesti de masina, scoate siguranta de la pompa servo, altfel vei arde pompa si te va costa mai mult dupa aceea pt ca merge in gol ca nebuna. Siguranta va arata ceva de genul, se afla in stanga bateriei cum te uiti de sub capota, poti urmari plusul gros care duce de la borna langa baterie.
Skip ads

  • darius2076

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2011

  • Mesaj Privat
mersi mult. ma uit azi si te anunt. mi-a mancat zilele masina asta.fac una, se strica alta.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
inainte de toate pune masina pe un tester sa vezi ce erori ai.
eu ma gandesc la CIM.
e problema des intalnita la aceste masini si poate fi cauza functionarii defectuoase a servodirectiei
  • darius2076

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2011

  • Mesaj Privat
cim asta este coloana de directie?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
da, se afla sub volan.
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Referitor la CIM , doar Steering angle senzor (senzor de ungi volan) are treaba cu directia, atat. Problema lui este de la simeringuri mii in suta, si eu am dat caseta de vreo 7 ori din cauza lor ca sunt prost facute. Intai sa verifice caseta daca e in regula , si apoi nivelul de lichid, mai ales ca abia a venit de la reconditionare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR