Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
nu imi dau seama cum pot face ca usa sa fie mai apropiata de caroserie,ptr ca imi vibreaza la relanti,iar daca trag un pic de ea,nu mai vibreaza.am vazut eu si pe usa 3 surubele si mai are 2 si la cremaliera de pe stalp,dar nu stiu care din cele 2 se regleaza.stima!
Skip ads

  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ai verificat chederul sa vezi daca nu e imbatranit, rupt sau distrus ? Deobicei nu ai cum sa reglezi pentru ca suruburile sunt fixe, doar la broasca din usa le poti desface si sa impingi spre exterior da e o distanta de cativa milimetri.
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Chederul sigur nu este rupt,murdar sau eu mai stiu ce,poate doar batran(daca o fi cel original din 2000),dar eu totusi sper sa fie ceva ca la batrana Dacie,o cremaliera pe stalp,reglabila.Nu imi intra curent,nu vajaie,doar ca daca trag din interior de ea,scap de zarnaiala si se vede ca ar trebui clar sa stea cativa mm mai lipita de cheder.Si daca imping in usa de afara,tot la fel,se mai preseaza cativa mm pana in cheder.Sa fie oare chederul imbatranit?Nu este subtiat sau ars de vreme.Multumesc de raspuns Alex!
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Geo89 a scris:nu imi dau seama cum pot face ca usa sa fie mai apropiata de caroserie,ptr ca imi vibreaza la relanti,iar daca trag un pic de ea,nu mai vibreaza.am vazut eu si pe usa 3 surubele si mai are 2 si la cremaliera de pe stalp,dar nu stiu care din cele 2 se regleaza.stima!


Umbla la cremaliera de pe stalp. Tii cu o mana de ea fix si cu torx desfaci cu grija cele doua suruburi si o "impingi" 2-3mm maxim spre cheder(spre interiorul masinii sau scaun ma rog) conform sagetii albastre din imagine. Sa nu misti de ea in sus si in jos deoarece iti v-a duce usa atat in sus cat si in jos(daca o "scapi"). Poza este pentru usa spate stanga, dar principiul este acelasi la toate usile.

Skip ads

  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns ksper,maine o sa incerc sa vad daca merge,daca nu,cred ca o sa ma interesez de niste chedere;app..unde ai facut acea mirositoare personalizata?like
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Off-topic. Omul a plecat inafara, nici eu nu mai pot sa le fac. Smile
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
off-topic...daca revine,poate nu ma uiti si pe mine.stima!
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cu siguranta o sa te ajute. Am facut un tutorial explicit.
https://www.clubopel.com/vie...p=1438572#1438572
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Foarte tare tutorialul,si pe intelesul fiecaruia.Eu am facut operatiunea ieri,dar nu sunt pe deplin multumit,pentru ca usa de pe dreapta fata nu mi se aliniaza sus cu cea de pe spate daca o mai apropii sa tina bine in cremaliera(sa nu mai vibreze la relanti).Cred ca este din cheder,este uzat!Stima si multumim de tutorial ksper!+1
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR