Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • rinus

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salut
Am schimbat sonda lambda Bosch 0258006171 , a mers normal cam 2 zile dupa care tensiunea de semnal sa dus pe 0 volti
cind e rece sta constant pe la 0.25 volti dupa care treptat cind se incalzeste coboara pe 0 volti.

Daca decuplez nulul (firul gri ) atunci valoarea creste instantaneu la 1.5 volti , daca l cuplez iar coboara instantaneu la 0 volti.

Stie cineva de ce se comporta asa ?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
un scurt pe undeva?
  • rinus

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Teoretic asa pare , daca faci contact intre nul si semnal (la ECU) semnalu sta pe 0 volti , deci pare un scurt in sonda
o sa incerc sa probez pe alta masina.
Nu stiu ce ar trebui sa mi arate pe aparatul de masura cind masor intre cele doua fire (nul si semnal ) la ECU cu sonda decuplata , la masina mea imi arata aproape 1 volt
si nu stiu daca e corecta valoarea
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sonda lambda nu o masori cu multimetrul, ca nu iese nimic. Oscilatiile sondei sunt cam prea rapide ca sa le vezi pe un multimetru de ala chinezesc luat de la rusi cu 15 lei. Ti-ar trebui osciloscop.
Sonda-i noua, deci garantie. Eu as fi tentat sa zic ca sonda e defecta...
Skip ads

  • dorinnb

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Verifica cablajele ar putea fi un fir intrerupt
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
la sonda firul gri este cel de semnal, negru este masa...
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu stiu ca daca pui aparat de masura pe firele de semnal se arde sonda, pt. ca aparatul functioneaza cu o baterie de 9v.
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
nu se arde sonda caci curentul este f. mic... dar sonda se masoara conectata.... adica se face o improvizatie sa fie aparatul de masura in paralel.. daca multimetrul este digital are o impedanta mare si citeste o medie..adica valoarea in jurul careia oscileaza tensiunea
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
[editat] a scris:eu stiu ca daca pui aparat de masura pe firele de semnal se arde sonda, pt. ca aparatul functioneaza cu o baterie de 9v.
Daca-i pui un alimentator,ce se alimenteaza la 220v si scoate 9v,aparatul va functiona indirect alimentat la 220v,acest lucru nu are nici o importanta.Pe scala voltilor aparatul(instrumentul) are o rezistenta interna mai mare de 20kohmi/volt,deci nu pune in pericol montajele sau componentele masurate. In curent continuu,nu exista NUL,ci doar MASA.Se poate masura cu un instument chinezesc,o sonda lambda.Motorul sa fie cald,instrumentul conectat(pe volti) intre masa si semnal,va trebui sa indice valori intre 0,1 si 0,9v aleatoriu in timp(asa e normal si corect la sonda dinainte de catalizator).Pe scala ohmilor,la instrumentele model vechi(magnetoelectrice,electromagnetice),aveau baterie de 1,5 si de 9v,care pot pune in pericol sonda lambda de zirconiu(e foarte sensibila).la instrumente de masura digitale,nu se mai pune problema...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR