Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pana acum nu am auzit pe nimeni sa fie intrebat de rovineta, doar cazuri de plutonier capsuna din comuna cucuiata din deal, ca sa se bage in seama.
Nu o platesc, iar daca voi fi intrebat de ea, scot janta de pe masina si il bat cu ea ..... cred.
Conform carui cod rutier ii este necesara unei masini rovineta pentru a circula pe x drumuri. Daia un echipaj serios de la rutiera nu te intreaba, dar in schimb poate solicita administratorul drumului sa ia masuri.

Cred ca ar trebui sa mai se gaseasca la posta.
Skip ads

  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
nu se mai gasesc pe nicaieri rovinete in buc. parca din 15 aug o sa intre noile rovinete in vigoare pana atunci astia se gandesc cum sa faca cu distributia.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ce e de facut in cazul in care Berilă si-a achizitionat rovignieta vietii, are in continuare chitanta achizitionarii, dar a pierdut cu talent stickerul?
1. Ma fac ca ploua, in caz ca imi este solicitat stickerul pe parbriz, dau cu chitanta in cap solicitatorului? (mai am si stickerul vechi la loc vizibil, ca poate se uita doar superficial, nu si la perioada)
2. Ma agit si umblu pe la drumuri si poduri sa-mi dea alt sticker? (n.r. de la benzinaria de unde-am luat-o m-au trimis la plimbare)
3. Varianta voastra...
  • vyo81_speed

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Asa ziceam si eu ca pe la noi nu te intreaba nimeni de rovineta si... dupa 2 ani de umblat asa pe data de 10 .07. am primit 10milioane amenda am fost oprit la ora 2 dimineata de un agent de la rutiera care a chemat inginer de la ARR(control trafic) care era prin zona(de servici) si ma taxat,faza cea mai dura a fost ca in dupa amiaza aceia am cautat rovineta in tot focsaniu, in afara de posta ca nu stiam; fiinca a 2 zi plecam la mare si nu vroiam sa ma risc. sfat:Platit-o fratilor ca de obicei cind tie lumea mai draga atunci te ard nenorocitii' nu mai spun ca vroia sa-mi ia si certificatul de inmatriculare.
Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu zic ca e mai bine sa fii prevazator.De astazi,Politia Romana are dreptul de a taxa (amenda) neplata rovinietei...Drumuri bune fara echipaje ale politiei. Wink
  • Ciuby

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am facut ieri rivinieta la posta. In jur de 100 lei (mi se pare ca e aceeasi taxa pentru toate masinile acum - si eu si tata am platit la fel, chiar daca eu am motor de 1.4 si el de 1.2)
  • hotbird

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Unde mai pot gasi roviniete pe un an in Bucuresti?

Am tot cautat la Rompetrol, Petrom, Agip, Posta si nu am gasit decat pe cel mult o luna.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Se spune ca trebuie sa apara si cea de un an, dar deocamdata e mai profitabila (ptr ei) cea de o saptamana sau de o luna, ca doar e plin sezon, nu-i asa?
Drum bun si fara rovinieta!
Skip ads

  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Pt cei interesati, am gasit acest site:
http://www.roviniete.ro/
Spune ca rovinieta se poate comanda on line si o primesti in 48h dupa confirmarea platii.
Plata cu OP sau cu card on line
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
salutari, in legatura cu rovinieta, eu am gasit la petrom..si cred ca mai sunt si la alte benzinarii,dar doar pe o luna de zile. pe o saptamana sau un an nu gasiti.. mie asa mi s-a spus.este destul de aberant.. mai ales atunci cand nu gasesti deloc. oricum parca s-a modificat legea.. iar amenzile se anunta a fi foarte usturatoare (2000 lei).drive safe!
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Care sunt organele ,ca sa le zic asa Very Happy , care te pot lua la rost pe rovinieta ? inainte stiam ca politistii de la rutiera nu au dreptul ... acuma ii diferit ?
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
politia rutiera in colaborare cu cei de la drumurile nationale.. nu stiu exact care este denumirea..
Skip ads

  • hotbird

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cei care nu au inca rovinieta pot rasufla usurati (cel putin pentru moment):

Ministrul Transportului a dat ordin ca, până la 1 septembrie, şoferii să nu fie amendaţi dacă n-au rovinietă. Şoferii vor putea circula din nou fără să fie amendaţi pentru lipsa rovinietei, până la 1 septembrie, din cauza problemelor cu distribuţia noilor modele, o astfel de decizie fiind adoptată şi la finele lunii iulie, pentru aproape două săptămâni. Anunţul a fost făcut de ministrul Transporturilor, Ludovic Orban.

  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
unde eram cand s-a scris postul asta ? de curand am fost pana la sinaia si mi-am facut rovigneta pe o luna de zile , de altfel vroiam sa fac pe un an si nu am gasit , si nici pe o saptamana.am fost fortat pe o luna. Mad
  • Cristi_09

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut.azi mi-a venit o amenda prin posta pt rovigneta.m-a pozat inca in luna aprilie iar mi-e mi-a venit acum..in august!
Cat de ok e treaba asta?A venit si fara proba foto
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Asa vin amenzile la rovinieta cam dupa 6 luni. Proba foto o aduc doar in justitie daca contesti amenda
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Era greu sa o platesti? Bine a si facut ca ti-a venit amenda.
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Azi mi-a venit amenta pentru rovinieta. In 19 noiembrie am inmatriculat masina. Am uitat complet sa imi cumpar rovinieta. Am cumparat abia in 21 decembrie.
Astazi mi-a venit amenda pentru data de 21 noiembrie , constatata in 18 mai. Am platit rapid 125 ron si am trimis prin posta copiile.
Am sunat si la ei si am vb cu un operator si mi-a spus ca de cand am mers fara si m-au prins ( 21 noiembrie) si pana primesc plicul, adica astazi, nu se mai da alta amenda. Voi ce stiti?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Da. Cam asa e. Vine amenda și apoi o perioada de câteva luni te iartã....
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Aha. Mersi. M-am mai linistit. Cap sec si eu cum am uitat
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR