Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Voi incepe acest topic cu abaterea vitezometrului. Intr-unul din drumurile prin tara, am vrut din curiozitate sa testez gps-ul la diverse viteze comparativ cu vitezometrul si nu intelegeti gresit, nu prea folosesc gps-ul decat in rare ocazii, preferand harta romaniei pentru a ma ghida prin diversele trasee efectuate. Nu vreau sa se inceapa o polemica legata de acuratetea vitezometrului vs acuratetea gps-ului pentru ca discutiile ar fi interminabile. Vreau doar sa postati ce diferente ati vazut voi intre gps si vitezometru si sa specificati dimensiunile anvelopelor, eventual tipul motorului. Desigur, se pot adauga orice alte erori sau abateri pe care le-ati sesizat.
Iata cateva exemple (14NET): la 100 km/h pe vitezometru gps-ul indica cam 93, la 115 gps-ul spune 107, iar la 122 aveam 114 pe gps. Se poate observa o diferenta de 7-8 km/h la aceste viteze. Cauciucurile sunt de dimensiune 215/50 R17. Pentru cei care nu sunt familiarizati, aceste abateri sunt introduse datorita reglementarilor europene si sunt prezente la toate masinile.
Skip ads

  • Sorin_cta

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Aceleiasi abateri le am si eu.
Motorizare A16XER , cauciucuri 215/50 R17
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
De curiozitate, despre ce reglementare europeana vorbim? As vrea sa o citesc.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Aantonio nu ai de ce sa fii suparat pe kilometraju masinii,toate masinile indiferent de marca/constructor arata viteza mai mare decat cea reala,de ce?nu stiu,poate altii stiu dar nu zic nimic,dar din experienta si cautat pe net,,,,,asa face toate,,,,la masinile pe care le-am avut toate aveau aceeasi problema,aratau mai mult decat GPS-ul,dar distanta parcursa este aratata corect
Skip ads

  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
cam aceleasi deviatii le-am observat si eu la aceleasi viteze

motor 1,4 turbo cauciucuri 215/50 R17....o sa incerc sa vad si cu cele de iarna care e diferenta.

ar fi interesant de vazut procentul de eroare, din cate stiu eu toate cu cat creste viteza cu atat mai mare eroarea, adica la 100 in bord tu ai 95 pe gps iar la 200 sa ai defapt 180 pe gps. (cifrele le-am zis din burta, sper ca s-a inteles ideea)

era o emisiune interesanta despre masini, la National tv apoi la hulitul OTV cu prezentatorul ala praf, dar faceau teste de viteza reala vs viteza pe kilometraj.....


LE : hai ca am gasit siteul Very Happy

http://www.automobiletv.ro/promotion.php?id=34
http://www.automobiletv.ro/promotion.php?id=35
din pacate cu astra J direct nu au facut dar au facut cu alte 2 din grup

pt cine vrea sa vada si pe alte modele http://www.automobiletv.ro/...ions.php?offset=0

pacat de emisiune ca era OK ca si continut informativ dar prezentatorul era praf si pulbere Smile
  • klod
  • **
  • 207 mesaje
  • din 22 Jan 2011
  • Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Alta tara
  • klod

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2011

  • Mesaj Privat
am observat si eu chestia asta la masina mea,, cu rotile de 16" (cauciucuri de iarna) se vede diferenta de km intre navigator si vitezometru, in schimb cu roti de 18" (cauciucuri de vara, precizez ca masina a venit cu roti de 18" )am observat ca merge exact...oricum cum zice mai sus nicunicu chestia asta cu diferenta intre navigator si vitezometru este la toate masinile , indiferent de marca....
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Este vorba despre reglementarea europeana Unece 39 care prevede abaterile minime si maxime ale unui vitezometru. Acestei reglementari trebuie sa se supuna toti producatorii auto care au piata de desfacere in UE, pentru americani fiind alte norme. Daca nu ma insel, viteza indicata nu trebuie sa fie mai mica decat cea reala, iar limita superioara este de 110% + 4 sau 6 km/h (n-am retinut) din viteza reala. Am descoperit ca intr-una din paginile meniului ascuns este afisata si viteza reala de deplasare a autovehicului.
  • robinsa

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Unde ai gasit meniu secret la astra J? Eu am gasit optiunea de care povesteti tu doar la astra h(viteza reala).
Skip ads

  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Eu nu am vazut diferente gps / vitezometru. Valorile sunt identice. Imediat cum e un pic peste 50 acu vitezometrului in oras, incepe sa vb gps ul: ati depasit limita de viteza.
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Abaterile cresc o data cu viteza. Poate la 50 km/h diferenta e f mica, dar peste 100 km/h ai diferenta cam de 3 - 4 km/h. La 200 km/h aveam 194 km/h pe GPS parca.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Trebuie apasata tasta "Config" lung si va intra in acel meniu. E un parametru S in pagina 4, daca-mi aduc bine aminte.
  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Asa cum spui tu apare " Test Mode Active'' si Inactive nu intra in nici un meniu secret,nu cred ca J-ul are vreun meniu ascuns.
Skip ads

  • Sorin_cta

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Uite aici
  • robinsa

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Si cei care nu au navigatie?
La cei fara navigatie nu cred ca apare.
  • Sorin_cta

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu cred
http://www.youtube.com/watch?v=u8krNMNiOIk
  • robinsa

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Am cd400 si intradevar intra in meniul de test dar nu afiseaza nimic relevant, doar informatii legate de radio, nimic de videza reala, temperatura motor sau alte informatii cum apare la astra H de exemplu.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Cum am spus, viteza este afisata in dreptul parametrului S (probabil speed) din pagina 4 a acelui meniu. Este indicata si o temperatura in josul paginii, dar nu stiu exact ce reprezinta.
  • robinsa

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Corect.
Apare si la cd 400 doar ca trebuia sa casc ochii ma bine. Mersi.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
De curiozitate, cat inregistreaza odometrul vostru la 100 km de autostrada sau dn, desi unele borne am vazut ca sunt destul de haotic puse? In acest caz este relevanta si dimensiunea anvelopelor.

De asemenea, mici variatii sunt normale si firesti pentru orice masina, este doar o curiozitate si nu vreau sa ne pierdem in detalii.
  • Kickazz

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Ce reprezinta "test mode active / inactive" ? Poti seta sa iti arate viteza reala (de gps) sau ce?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR