Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@CSN ai un aici un link cu ce am facut eu la astra g X 16 XEL. Modulul este pozitionat langa baterie pe lonjeron.
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=113010
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,675
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pinul H este pentru a-l cupla la diagnoza sa poti sa vezi CC-ul activ in Op-Com (neinteresant pentru mine), pinul J este pentru motorizarile cu cutie automata (nu e cazul tau).
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Dupa toate modificarile... in bord apare semnul ca pilotul automat este activ, atunci cand il folosim? Sunt foarte interesat de subiect fiindca vreau neaparat sa imi montez. Eu circul cu masina 85?% pe autostrada Constanta-Medgidia si chiar imi este necesar asa ceva. Am condus multe masini cu CC si este foarte relaxant.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,675
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu implicit. Dar daca stii ceva electronica, cu siguranta vei gasi o cale sa alimentezi si becul din bord (nu e greu de facut).

Pe mine nu m-a interesat semnalizarea, ci doar functionalitatea solutiei. Si merge masina pe tempomat, de mi-e drag de ea. Prin Sibiu avem cateva strazi unde cu predilectie stau baietii cu radarul, si acolo il pui la 58km/h si apoi te uiti la ei cum stau in masina si te privesc cand te apropii de ei. Poti sa-i si saluti din mers. Mr. Green
Skip ads

  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Eu cu viteza in localitate incerc sa ma abtin ca am nevoie de carnet ca de apa. Vreau sa il pun ca sa imi fac viata mai usoara si poate ii scot consum sub 5 in afara Very Happy. O sa incep cautarile, mai discut si cu baietii la intalnirea de duminica si ma apuc de treaba.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,675
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Vad ca esti destul de hotarât sa-ti pui CC, asa ca nu-mi ramâne decât sa-ti urez 'Mult Succes!' Respect!
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Csn-ule am discutat la intalnire despre cc si noi toti de la CO CONSTANTA te sustinem si daca ai nevoie de ajutor,un sfat,o sugestie poti sa apelezi cu incredere.Spor la cautat/montaj.
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Nu gasesc switch ambreiaj cu 3 pini:(, restul de piese sunt pe drum. Daca auzi pe undeva de un switch. Multumesc
Skip ads

  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Am gasit si switch-ul de ambreiaj cu 3 fire. Acum astept sa vad cand ajung piesele. La ce e afara nu cred ca o sa fie curand.
Ma gandesc cum sa fac sa apara becul aprins in bord atunci cand este activ. Exista un tutorial, dar pentru cei la care se activeaza CC din ECU masinii, la cele cu acceleratia pe cablu cum am putea sa il semnalizam.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,675
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Vorbeste cu cineva care intelege electronica. Cand dai comanda din maneta, sa memoreze ca s-a dat comanda, apoi cand se calca ambreiajul si frana sa-ti stinga becul. Ceva cu 0 si 1 logic, un montaj care sa memoreze o variabila ce poate lua aceste valori, cand variabila e '1' sa alimenteze becul in bord, cand e '0' sa-l stinga.
  • io_buzau

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Ahappyuser te rog îmi poți explica cum si ce fire ai legat la switch'ul de frâna ( cel cu 2 contacte).am fãcut toatã Instalația de la zero si nu se activeazã cc-i-l. Tind sa cred ca acolo este problema. Multumesc anticipat. Si încã ceva... La activare ar trebui sa se aprindã becul cc in bord?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,675
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu mai stiu acum exact ce am legat ca nu mi-am afcut o schema sa am pentru istoric, dar stiu sigur ca am folosit schema din tutorial.

Nu se aprinde becul din bord atunci cand activezi CC sau folosesti CC - decat poate la cele cu cutie automata.
Skip ads

  • io_buzau

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Aceeași schema am folosit'o si eu .nu pot sa îmi dau seama ce nu am fãcut bine
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,675
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Vezi ca am scris si cum testezi fiecare conexiune cu piesele componente la montaj, daca nu ies toate testele interne pe care si le face unitatea cu motoras, aceasta nu se va mai activa!

Chiar si azi am folosit unitatea CC, mai nou decelerez din maneta cand ma apropii din spate de un TIR care merge la 88km/h, e mai comod pentru pasageri sa faci asa... decat sa calci scurt ambreiajul ca sa-ti intre motorul in frana de motor si sa incetinesti fara a mai calca frana.


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Joi 01 Mai, 2014 8:38 pm
  • io_buzau

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2013

  • Mesaj Privat
OK.ms pt rãspuns. O sa fac testele si o sa îți cer o pãrere. Numai bine...
  • io_buzau

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema. Acum pilotul meu este perfect functional si e super.problema era la switch-i-l de ambreiaj,era defect,momentan am fãcut strap între cele 2 fire. Are cineva vreunul functional de vânzare?
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR