Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • valy17valy17

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2009 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Am inteles de la cateva persoane ca daca resoftez motorul 17cdti 80 cai.Ca o sai creasca puterea semnicativ adica pe la 120cai!Eu sincer nu cred de asta intreb daca vreo unul stie despre ce e vorba mai precis sa ma lamureasca si pe mine?
Skip ads

  • koko69

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sincer nici eu nu cred ca obtii 120 CP,dar poti sa te lamuresti daca citesti aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=12856
Ce pot sa iti spun este ca este o diferenta Smile intre 80CP si ceea ce obtii dupa resoftare .
Bafta
  • cyber

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Din ceea ce stiu eu cam 24-25 cp + la resoft!
  • valy17valy17

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2009 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Da mersi mult pentru informatie mam lamurit
Skip ads

  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
daca vrei 130 de cai , schimba turbina cu una mai mare , trebuie sa schimbi intercooler-ul si sa-i pui un soft bun bun!
Un sfat prietenesc ( daca masina trage bine si nu este obosita deloc , atunci se merita sa-i faci o remapare daca nu trage , nu se merita , nu vei simti nici o diferenta)
  • d0m1n1c

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salutare,

As fi interesat de o remapare la astra mea(H), z17DTL din 2006, 205 000 km reali insa nu stiu sigur daca la km astia se merita.

Masina merge bine, trage bine in limita celor 80 de cai, si mi-as dori mult sa-i fac remaparea dar as vrea sa fiu convins ca nu ii apropii sfarsitul fortand-o prea tare.
  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Eu am o Astra G cu Z17DTL, motorul de 80cp și am acum 170k km.
Am fãcut remapare de la 11k de la 80cp la 104cp și am simțit difereța de la primele demaraje Smile
Remaparea este fãcutã din 2008 și masina merge extraordinar ! schimb uleiul la ~ 10k, undeva la 2 schimburi pe an.
Și la top speed am avut înbunãtãțire, înainte atingeam undeva la 185km/h, dupa ajung in functție de motorina la 199-200km/h Smile

Cosumul dupa remapare aratã cam asa : 3,8l/90km h, la 110km/h am cam 4,3l și la 130 km/h am undeva la 5,1l.
Consumuș este fãcut plin la plin, fac ceva drumuri afara si amvut ocazia sã merg pe cat mi-a permis drumul(orase si serpentine) constant cu aceste viteze.

La o mașinã întreținutã meritã !
Atenție la turbina... nu se scoate cheia instant când ai ajuns... mai lasi motorul 1 min minim... dacã ai foste pe autostrada chiar 2... vãd multi cu turbo care opresc pe autostrada si imediat ce s-a oprit roata pac scot cheia... sau pe cei care plecã din parcãri furiosi... la plecarea din parcare recomand a nu se depasi 2000-2200 rpm pana nu urcã temperatura... sau macar 2-3 minute sa urce uleiul la turbina calumea...

Spor !
  • peski

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Eu am facut remaparea la 105cp la 186k. Acum am 203k, dupa 1 an si ceva si merge perfect. La drum intins, maxim 120 km/h, 140 in depasiri imi ia undeva la 4,5 l/100 km. Consumu in oras 6,5 vara si pana in 7.5 iarna. Din pacate, iarna nu apuca motorul sa duca apa pana la 87 pentru ca merg preponderent pe distante scurte.

Merita facuta remaparea dupa parerea mea. Diferenta se vede in depasiri, iar daca cunosti masina bine de tot, faci linistit si un 320d la liniutza:)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR