Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • IonutDaniel

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Care sunt argumentele pro si contra vis a vis de cele doua modele? Sa zicem Vectra 2.0 DTI si Passat 1.9 TDI cam cu acelasi dotari.
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Intre cele 2 strict passat. (2.0 vs 1.9)
  • IonutDaniel

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
De ce Passat? Ce aduce in plus la aceleasi dotari? Smile
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Motorul si confortul. In rest nu comentez, o sa intru in polemici inutile. Daca era vb de passat 2.0 iti recomandam vectra benzina 1.8 sau 2.0turbo.
Skip ads

  • IonutDaniel

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Am mai auzit de modelul 2.0 de la Passat ca n ar fi tocmai ok. De ce oare?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pasat B6 2.0 TDI cu PD are in general probleme cu injectoarele, turbina, volanta, consumul de ulei si ungerea componentelor interne, asta in numar relativ mare si km destul de putini. 1,9 TDI nu are multe probleme dar putem spune ca si aici mai pica volante. Totusi, e un motor depasit.
Vectra cu 2,0 DTI sau 2,2 DTI are probleme cu pompa de injectie, dar asta dupa multi km. La fel si cu volanta. Ca si 1,9 de la VAG este un motor depasit, dar as puncta ca 1,9 TDI pe B6 este E4. Demn in toate variantele este de luat in calcul doar 1,9 CDTI de la Opel, preferabil versiunea de 200 cp(150 fara resoftare) unde apar probleme repede doar pe volanta, are un consum decent, intretinere ieftina.
In ecuatie nu as pune doar decat Vectra C 1,9 CDTI si Pasat 2,0 TDI CR, unde castiga poate Pasatul fiind de conceptie mai noua cu mai multe inovatii si o tinuta de drum mai buna, totusi la cat costa pe piata second, deja ne incadram la Insignia.
Benzinarele celor 2 nu sunt demne de luat in seama deorece au un consum ridicat la performante modeste(aici e cazul de GPL). In rest, fiabile. Ca si restul componentelor, ambele modele nu au probleme grave.
  • IonutDaniel

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
E ok punctul tau de vedere, doar ca dince stiu eu si din auzite, motoarele Y20DTH si Y22DTR de la Vectra au un mare plus prin faptul ca au transmisia pe lant in loc de curea. Am mai auzit de eventuale probleme cu volanta si pompa de injectie , dar pana la urma orice masina are punctele ei minus pe langa cele bune. Este adevarat ca modelele 1.9 sunt mai performante , dar dupa parerea mea doar ca sunt mai puternice de 120, respectiv 150 cai. Oricum , sunt masini ok per ansamblu si destul de confortabile, spatioase si cu o buna tinuta de drum. Despre Passat uri stiu mai putine , dar e clar ca sunt si ele masini bune cu bune si cu rele. Salutare si mai vb! Smile
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Asa este, motoarele diesel X/Y20 si X/Y22 au distributia pe lant. Este un mare plus, dar nu cel mai important. In 2000 erau motoare reusite.
  • autoph12

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Passatul este o clasa peste Vectra. Pretul mai mare nu se reflecta doar in numele firmei (care dupa multi ziaristi este vazuta mai bine) ci se relecta si in materialele folosite, si atentia la detalii. Ca sa fac o mica comparatie, este o diferenta intre Passat si Vectra cum este intre Passat si Audi A4 (chiar daca la baza folosesc aceleasi platforme si aceleasi motoare, materialele sunt mai fine la Audi, si un alt detaliu care imi vine acum in minte este ca la A4 se folosesc aproape dublu cleme de prindere, la diferite elemente de la interior)
Cam aceeasi poveste este si intre Passat si Vectra. Un alt amanunt care mi-l aduc aminte acum, este suspensia fata. Daca la Passat foloseste un ansablu de mai multe brate, cu 5 articulatii, la Vectra , din cate stiu eu, se foloseste un brat cu 2 articulatii - nu stiu daca m-am facut inteles cu explicatia mea Very Happy. Si lista poate continua
Motorul de Passat in opinia mea este mai silentios. Cuplu se simte mai bine in Passat
Ca plusuri la Vectra as nota designul mai futurist
  • Mephistoo

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Corect autoph12. am avut passat inainte si intradevar materialele din interior erau mai de calitate, iarasi passatu mi se parea mai inchegat...dar bratele alea sunt un blestem, daca nu pui unele da calitate le schimbi la 3 luni.
  • autoph12

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Eu inca mai am un Passat, din 2008 si pana acum nu am bagat 500 lei in el, cu exceptia consumabilelor. Si cea mai mare piesa care a picat a fost bascula pe dreapta, care a costat 200 lei.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR