Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
catalinpav66 a scris:Am o intrebare, vreunul din voi a vazut cum vine o masina noua la reprezentanta ? Pun pariu ca nu. Eu am lucrat la o reprezentanta opel 11 ani si nu vorbesc din auzite. Atunci cand vine o masina cu trailerul este acoperita cu un strat de ceara si are pe ea mai multe etichete de la controlul de calitate. Pe fiecare eticheta este scris ce anume a fost verificat. Etichetele contin note de la A la C. Masinile sunt de doua categorii, masini de stoc si masini facute pe comanda. Diferenta intre piata est si vest apare la masinile de stoc in sensul ca cele cu etichete care au nota A merg in vest iar cele cu notele B si C merg in est. Masinile facute pe comanda sunt din start lucrate mai ingrijit si rareori ai sa vezi nota B pe etichete. Ca o paranteza GTS-ul cu Z30DT pentru care am asteptat 3 luni sa se fabrice si sa ajunga in RO avea pe el numai A. Deci in concluzie sunt diferente doar la modul cum impart masinile de stoc. Nu vreau sa supar pe nimeni dar masinile de stoc au motoare din astea banale de 2000, cutii M32 in loc de F40, etrieri coreeni in loc de ATE(vezi insignia si astra j), in general entry level.

Multumesc pentru aceste detalii, exact asta credeam si eu ca se intampla relativ la productia de masini pentru piata de Vest, respectiv pentru piata de Est. Am vazut si condus masini fabricate pentru piata de Vest (ex. VW Golf cu alternator/demaror BOSCH) si acelasi model de masini pentru piata de Est (ex. WV Bora cu alternator/demaror Valeo, diverse plastice in bord ieftine care s-au cojit, etc). Acum am si confirmarea...

Cu stima.
  • Ily_GL

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2013

  • Mesaj Privat
ahappyuser - stiam asta de mult timp ... cine stie ... isi ia Renault din Franta si masina germana din Germania, de multe ori un SH din tara marcii e mai buna decat una noua adusa pe comanda in Romania O_o ... oricat de stupid suna ... e adevarat. Prima mea "supriza" de acest gen a fost cand am condus un Laguna 2 - made in France ... comparativ cu unul "for Romania". Asta e, trebuie sa acceptam adevarul.
  • varulea

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2012

  • Mesaj Privat
scuzatima dar etichetele cu note de la A la C se salveaza pe automobil cand el este vindut ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR