Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • SbVampire

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut , am o bataie la caseta de directie (cand dau in gropi troncane ) cei de la service zic ca ar fi busca de teflon din dreapta casetei de directie . Acum stie cineva daca se poate gasi separat doar acea bucsa ? Am inteles ca sunt oameni care se ocupa la strung de ele stiti ceva ?
Skip ads

  • dda

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Combo 2007 1.3CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2011

  • Mesaj Privat
nu stiu daca o sa iti poti repara singur caseta de directie.se face intradevar la strung dar trebuie sa mergi cu caseta acolo sa iti ia masuri direct la caseta si la ax.
  • Gaby21990

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2012

  • Mesaj Privat
SbVampire bucsa nu este din "teflon" este un plastic mai dur, eu am schimbato singur acasa, am inlocuito cu una de caseta de dacie si am sigurantato cu siguranta care se pune la dacie la caseta pe partea dreapta.

stiu eu un magazin unde poti gasi kitul de reparatie care costa 160 ron, o sa caut adresa de site si am sa iti las pm.

la mine ca sa scot bucsa de pe caseta a durat cam 1 ora pentru ca este spatiul cam mic si te vei chinui... cel mai bine dai caseta jos.
  • MihaiGSM

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Am cautat si eu acest kit de reparatie in Focsani. Nu am gasit nicaieri, nici macar la reprezentanta. Doar pe net am gasit cateva site-uri, insa nu gasesc mecanic priceput in focsani care sa se bage la asa ceva.
Skip ads

  • SbVampire

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am gasit si eu kit de reparati original opel dar nea vasile ala de la service zice ca nu are bucsa aia .... acum probabil el se astepta la o bucsa din teflon dar daca tu zici ca e un plastic mai dur nu stiu ce sa zic ...
  • dda

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Combo 2007 1.3CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2011

  • Mesaj Privat
ai mare grija cu service ca pe mine m-au pus de am reparat caseta de directie degeaba.defectiunea in mare parte o vezi atunci cand dai caseta jos la rece.la mine problema era de la crucea cardanica de sub volan.la gropi aveai impresia ca iti cad rotile.studiaza bine problema inainte sa iei o decizie.
  • SbVampire

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
daca stateai pe loc si dateai de volan stanga dreapta aveai bataie ?
  • Gaby21990

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Si eu am un trosnit cand iau stanga sau dreapta de volan doar in mers cand sunt denivelari dar eu cred ca este de la bieletele antiruliu pentru ca masina nu trosneste cand este pe loc sau cu rotile ridicate si nu face tot timpul de exemplu daca iau un viraj normal si drumul este perfect plan nu se aude nimic.... Am schimbat flansele si rulmenti de la amortizoare, bucsi bara stabilizatoare, bucsi mari de la bascula, schimbat bucsa la caseta, verificat celebrul surub de la pedalier.
Skip ads

  • SbVampire

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
lamuriti-ma si pe mine pana la urma bucsa de la caseta de directie din ce material este bucsa la modelul corsa 13 cdti din 2004 ?
  • dda

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Combo 2007 1.3CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2011

  • Mesaj Privat
pe loc atunci cand virai indiferent de directie se auzea un zgomot ciudat si il simteam in volan.chiar daca e defecta caseata la miscare scurta stanga dreapta se aude acel zgomot specific.
  • abRoncs

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
bucsa originala din fabrica ii din plastic si chiar unul de proasta calitate. eu am reparat caseta de directie in timisoara cu 150 lei (schimbat bucsa de plastic cu unul de teflon + rulment nou) cu garantie 1 an pe lucrare. Bucsa se uzeaza foarte repede daca nu are destula vazelina. Merita o verificare odata pe an cel putin.
  • SbVampire

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Stii cumva de unde as putea face rost de o asemenea bucsa ? Si cam la ce pret ?
Skip ads

  • abRoncs

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
cel mai bine ii sa il faci la strung. daca vrei inlocuitor poti sa cumperi bucsa de dacie, dar e tot din plastic si se uzeaza rapid.
  • SbVampire

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
stie cineva dimensiunile care ar trebui date la strungar pentru bucsa ?
  • Gaby21990

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2012

  • Mesaj Privat
dute cu masina sa iti ia el dimensiunile sa nu ai surprize...
  • SbVampire

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu prea pot ma folosesc f mult de masina ...... maien imi trebuie sa pelc la bucuresti.. la buc sunt cu facultatea si nu am timp. la ce zici tu ar trebui sa las masina acolo
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Mai pe romaneste tu te astepti ca altcineva de pe forum sa-si desfaca masina, sa masoare cotele si sa le puna aici pe forum. Ca tu nu ai timp dar noi avem. Alte dorinte, o cafea ceva?
  • SbVampire

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu omule .... La corsa asta e o problema genereala si cred ca mai sunt oameni care au facut operatiunea asta si de aceea am cerut si eu niste date pe care ei le au ce este asa greu .... ?
  • ifrimg

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Cateva dimensiuni date de dmn barboo
Pentru Domnul Dan Cuciureanu

Nene am masurat cu sublerul bucsa si rezultatele sunt astea:

Interior = 22 mm
Exterior = 31.5 mm
Lungime = 24.5 mm

Sper sa te ajute informatia

Daca se potriveste si vrei chitul ti-l dau eu pe al meu ca eu nu l-am folosit ca nu am gasit un meserias care sa stie s-o schimbe
https://www.clubopel.com/vie...sc&start=180. uite aici o discutie despre "bucsa" buclucasa.
  • dda

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Combo 2007 1.3CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2011

  • Mesaj Privat
...in bucuresti am facut eu caseta de directie undeva prin berceni...stai cu masina acolo si in 4 ore ii gata.poti vedea cu ochii tai ce fac romanii aia....a nu se interpreta ca reclama.o face bucatele si piesele le face la strung.ma refer la bucsaraie .iti verifica axul central cu un ceas sa vada cat e de stramb cu un micrometru parca ii spune..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR