Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • Liviugugu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Buna seara, bucsile sunt din poliamida am facut prima oara din teflon si nu am fost foarte multumit de ele, singura solutie pentru a depista din ce material sunt facute cele originale era sa fac rost de o bucse uzata si sa merg cu ea la cei care comercializeaza mase plastice sa-mi spuna ce fel de material sunt facute, asa am aflat ca sunt din poliamida. Smile
Skip ads

  • ifrimg

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Eu nu am facut doar am citi si vazusem persoane interesate, pe viitor o sa pun si eu in practica.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Poliamida este net superioara teflonului.
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
si daca as lua bucsele din poliamida imi pot refacece caseta de directie cea originala ... ca asta ce am luat-o nu inspira incredere
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Poliamida este un material cu caracteristici fizice si chimice foarte bune. Rezistenta mecanica, rigiditate si duritate, rezistenta buna la oboseala, proprietati bune de alunecare, rezistenta la uzura, bun de izolator electric, se prelucreaza usor

Teflon cu rezistenta la temperaturi foarte scazute si foarte ridicate, -200 la +260 gr C, rezistenta la actiunea agentilor chimici, nu absoarbe apa, are proprietati izolatoare si de alunecare excelente, este rezistent la radiatii UV .
  • Liviugugu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Se poate reface fara probleme, dar pentru a fi siguri 100% verificati daca axul este curat, sa nu fie ruginit. Se desface colierul de pe burduf se trage de burduf,se ia maxim stanga de volan si se verifica axul daca este curat.
  • Liviugugu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Ps: StefanTolos, M-ai exista un material si m-ai bun decat aceasta poliamida dar care m-ai are in plus fata de aceasta ulei in compozitie, dar este de 2 ori si ceva m-ai scump materialul, testat si verificat de mine. Daca are cineva nevoie de bucse fac si la comanda,discutam pe PM.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Te referi la poliacetal,probabil .

Very Happy
Skip ads

  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Problema la mine la caseta veche este ca era plina de rugina troncanea asa de tare incat nu o mai suportam si nu stiu sigur daca se mai merita sa o fac .. :-S aici sunt in dubii tare
  • Liviugugu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2013

  • Mesaj Privat
StefanTolos, Nylatron se numeste cel cu ulei. Smile Pentru kinderasu, daca caseta este ruginita ai 3 variante. (1) Reconditionata. (2) Desfacuta si curatata cu smirghel foarte fin ( granulatie 2000 ) pana cand axul va fi curat, caz in care bucsa nu va m-ai tine la fel de mult ca cea originala datorita curatari cu smirghel axul se va zgaria foarte fin,axul este foaaaaarte fin din fabrica precum pistonul de la elevator, daca o caseta de exemplu a picat la 100.000 km, cu axul astfel curatat este posibil sa nu tina m-ai mult de 20.000-30.000 km. (3) Alta caseta. In cazul tau din pacate datorita gradului mare de rugina, banuiesc ca rugina a intrat si in profunzimea axului din punctul meu de vedere cea m-ai buna varianta ar fi schimbarea ei.
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Ok bun am sa incerc sa o desfac si sa o prezint si dupa ce imi ve-ti spune si voi parerea poate se poate face .. vad ca cea noua deja incep sa o aud .. ma incanta maxim ca am dat 7 mil sa o schimb .. Smile
  • SbVampire

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am gasit si am comandat bucsa Very Happy . M-a costat 106 cu tot cu transport . O sa pun is cateva poze . Cateva sfaturi pentru demontarea casetei de directie ?


Skip ads

  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Iti pot spune cam din amintiri ce am vazut la demontarea casetei mele la mecanic:
1 Se desface de sub volan la podul pedalier.
2 Capetele de bara de pe fuzeta
3 Pt usurarea scoateri a scos si bratele ce ies din caseta apoi le-a remontat pe cea noua.
operatiunea a durat cam o ora m-a costat 270 ron inclus si reglajul directiei .
masina a fost pusa pe elevator, iar sa lucrezi pe coate mi se pare destul de dificil .
  • SbVampire

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
NU mai tin minte . Prentru bielete trebuie o cheie special pentru asta sau merge gen si cu cheia fanceza ?
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Nu cheie normala nu am vazut la mecanic sa aibe ceva special merge si franceza daca nu are joc la mecanism , dar vezi ca trebuie sa reglezi directia daca modifici pe acolo , daca schimbi numai bucsele poate scapi fara sa refaci directia, dar din moment ce ai umblat la trenul de rulare bucse/pivoti/capete de bara trebuie refacuta automat directia
  • SbVampire

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
SbVampire a scris:Am gasit si am comandat bucsa Very Happy . M-a costat 106 cu tot cu transport . O sa pun is cateva poze . Cateva sfaturi pentru demontarea casetei de directie ?




Bucsa nu a fost buna . a trebuit sa fac comanda de caseta de directie ... Bucsa originala :
  • Liviugugu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salut SbVampire, i-mi pare rau ca nu sa potrivit bucsa daca as fi stiut ca este cealalta bucse de Opel 1,7 din 2001-2005 daca nu m-a insel, as fi postat si cum se poate rezolva un strungar bun o poate face, eu am facut-o si merge foarte bine nu m-ai stiu care sunt cotele bucsei dar se poate lua dupa cea veche, incearca sa o repari pe cea veche ca sa ai de schimb.
  • SbVampire

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Oricum trebuia schimbata caseta ... erau cremaliera si melcul mancate de rugina in ultimul hal ..... parca au stat in ploaie asa aratau . Acum dupa ce am schimbat-o e foarte silentioasa ... parca e alta masina
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Da da asa si la mine nu pricep cum a intrat apa in caseta ... stau si ma uit la ea ..... si nu pricep am verificato nu are crapaturi nimic ...
iar de reconditionare nu stiu daca se merita ...
sunt tare curios daca le reconditioneaza cineva si cat ar costa .. ar fi buna ca piesa de rezerva.
  • Liviugugu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Singurul loc pe unde intra apa este pe la burdufuri, daca sunt crapate, rupte s-au gaurite pe acolo intra apa si usor usor ruginesc in timp. Kinderasu am inteles ca se reconditioneaza casete pe la Targoviste, iar ca pret cred ca este pe undeva la 700 lei, oricum daca este ruginit pinionul melcat si cremaliera axului nu ai ce sa m-ai repari la ea din pacate. Verificati de cate ori aveti drum prin service si burdufurile de la bielete.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR