Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
6203.2rsr.c3 asta e varianta cu camasa dubla, dar nu e obligatoriu.
Skip ads

  • emilvef

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Inreb si eu ,nu se poate inlocui bucsa doar dand bieleta directe dreapta jos? Daca are siguranta ma gandeam ca iese fara sa scoti cremaliera... Sau tocmai aceasta nu lasa bucsa sa iasa..
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Forma bucsei nu te lasa sa o scoti de acolo....are niste umeri pe lateral care intra in carcasa casetei
  • Liviugugu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Bucsa originala are 8 aripioare sau pinteni cum vreti sa ii spuneti, care intra intr-un canal din interiorul casetei si astfel bucsa este asigurata, practic cele 8 aripioare au rol de siguranta.
Din pacate pentru a schimba bucsa trebie demontata caseta de pe masina pusa pe banc demontata si apoi se poate schimba bucsa,aceasta operatiune dureaza in jur de 3 ore, demontat si montat inapoi caseta.
Daca aveti un strungar bun poate face bucsa la fel ca cea originala, eu am reusit, am sa va pun si cateva poze pentru a intelege mai bine.
Skip ads

  • Dany3lLs

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2000 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salutare , am si eu o problema la directie si nu stiu excat ce poate fi ,cand intorc de volan se aud de undeva din fata niste scartaituri ca si cum freaca un cauciuc ceva , cineva de la un service mi-a zis ca e din caseta , am pus un video
https://youtube.com/watch?v=ATCEcMWHHfk
  • nastasaflorin

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Suna a arc rupt pe fata....
  • alica89

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1995 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Salut baieti am si eu o corsa b si cind pun frina la o viteza putin mai mare trepideaza masina de la ce sa fie ? Va rog am schimbat ieri bucsele de la bascule
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Discuri frana ovalizate...jante neechilibrate
Skip ads

  • Dany3lLs

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2000 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2014

  • Mesaj Privat
alica89 a scris:Salut baieti am si eu o corsa b si cind pun frina la o viteza putin mai mare trepideaza masina de la ce sa fie ? Va rog am schimbat ieri bucsele de la bascule

Inainte sa schimbi bucsele facea la fel.. daca nu mergi cu ea la service poate nu au strans ceva bine
  • nastasaflorin

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am inlocuit si eu bucsa la caseta. Ia cam 3 ore demontajul de pe masina, reparatia casetei si montajul la loc.
La mine, bucsa fusese inlocuita probabil de vechiul proprietar - care n-a mai bagat si siguranta (bucsa din aia neagra, cu O-ring-uri pe ea.
Am reusit sa scot vechea bucsa fara sa mai desfac toata caseta - insa nu reuseam sa bag noua bucsa......asa ca am gasit si o solutie - am tras cremaliera spre dreapta, am bagat bucsa pe ea, am infiletat o piulita+saiba la capatul din dreapta...apoi, cu o cheie de 15 am invartit de pinion in asa fel incat saiba si piulita de pe cremaliera sa functioneze ca o presa.
Am pus si siguranta, montat la loc pe masina - acum nu mai trancane deloc.

Cine face operatiunea asta singur sa nu se sperie daca dupa montajul noii bucse caseta merge ceva mai greu.
  • kxz
  • **
  • 98 mesaje
  • din 15 Jan 2011
  • Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Botosani
  • kxz

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ce caseta de directie recomdati sa cumpar? Momentan nu am gasit mecanici ci doar schimbatori de piese. As lua una noua, si cand gasesc mecanic sa o fac pe aia data jos, sa fie pe viitor.
Vad ca sunt multe marci, multe preturi...
Corsa 1.4, servo electric, desi nu cred ca are asta importanta.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
De pe ce magazin vrei sa cumperi?
Skip ads

  • richi_e

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@kyz: am cumparat de la autokarma una reconditionata si merge de 2-3 ani(>35k km) perfect! cred ca la vremea aia a fost cam 700 lei!
  • Calin29

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Dany3lLs a scris:Salutare , am si eu o problema la directie si nu stiu excat ce poate fi ,cand intorc de volan se aud de undeva din fata niste scartaituri ca si cum freaca un cauciuc ceva , cineva de la un service mi-a zis ca e din caseta , am pus un video
https://youtube.com/watch?v=ATCEcMWHHfk


Salut,
ma gandesc ca pot fi rulmentii de la amortizoarele fata.
  • ZEM

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Olt
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pot fi arcurile pe fata care se rasucesc in suport.
  • Dany3lLs

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2000 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salutare , acu ceva timp in urma am postat un filmulet cu scartaitul volanului , deabea acum recent am rezolvat si problema asta , doar ca m-am apucat sa fac mai multe inlocuiri la suspensia fata si nu am reusit sa aflu cauza exacta , dar am inlocuit :bascule ce contin si bieleta inferioara , capete bara , bielete superioare , toate bucsile cauciuc bara stabilizatoare , amortizoare , rulmeti sarcina , flanse , am uns cu vesilina etc , suspectez ca acel scartait era din bielete sau capete de bara... acel scartait a disparut definitiv
  • Chitu Razvan

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Salutare Corsari!.O problema similara cu ce am citit pe aici are si buburuza mea: un zgomot( o trepidatie sã spun mai exact) se aude numai când merg pe drum pietruit sau iau vreo groapã mai mare sau vreo gura de canal mai serios(în Ploiești nu ai cum sa eviți așa ceva).Menționez cã amortizoarele sunt schimbate împreunã cu flansele si au pana-n 10000 km,caseta de direcție este si ea schimbatã impreuna cu biletele si capetele de bara,au pana-n 6000km.Am dus mașinã la service(la mai multe) iar toți au ridicat din umeri.....cicã caseta este boboc biletele la fel dar nu înțeleg de unde zgomotul.Un singur mecanic a spus ceva despre o articulație la coloana de direcție parcã dar nu pãrea foarte sigur.Ce sã mai fac ce sa mai schimb? Pãreri va rog.O zi buna va doresc
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salut. Bataie sau trepidatie poate sa se auda si de la bieletele de la bara stabilizatoare sau de la crucea cardanica de pe coloana de directie. Bataia se aude in exterior sau in interior de sub bord?
  • Chitu Razvan

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Din ce aud eu se aude undeva jos sub bord în zona pedalelor.Daca vorbești de biletele antiruliu sunt schimbate si acelea.Eu zic ca am schimbat toatã direcția mai puțin coloana de directie,nu stiu ce sã-i mai fac
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Desfaceti plasticurile din zona pedalelor si verificati crucile cardanice, sant doua. Daca nu este de acolo, atunci se complica problema, poate fi din amsamblu motoras/ melc/ rotita plastic, de pe coloana de directie. Ar fi buna o inregistrare life a zgomotelor din zona aceea.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR