Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • alexey_21

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2012

  • Mesaj Privat
buna.am si eu o problema cu masina...e astra f 1.6 16v x16xel din '97...nu d mult a inceput sa intrerupa...am schimbat bujiile,filtrul de benzina,fisele,bobina...din injectoare nu ar putea fi problema pt ca ar face tot timpul.in schimb nu imi face tot timpul figura,cel mai tare se simte cand e cald motorul la temp optima de functionare la 1500-2000 rpm,la rece ff putin se simte,doar daca stai atent..am scos mufa de la sonda lambda si tot la fel e...a mai ramas pompa de benzina.s-a mai intalnit cineva cu problema asta?astept o parere...multumesc
Skip ads

  • freenolf

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2007 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Din ceea ce stiu eu, sonda lambda intra in functiune cand motorul este la temperatura optima. Pana atunci calculatorul tine niste parametri prestabiliti. Daca ai scos sonda cu motorul cald si nu s-a modificat nimic probabil ca sonda e dusa. Sunt topicuri de verificare a sondei. nu te costa nimic sa incerci. la fel nu te costa nimic sa verifici saca sunt erori in memoria sistemului. si pt asta sunt topicuri. bafta in continuare
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Mie unul imi miroase a EGR cu depuneri de calamina. Trebuie dat jos si curatat temeinic si un sfat nu o prea tine sub 2000 de ture , este totusi un motor caruia ii place sa functioneze mai turat.
  • alexey_21

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Egr-ul a fost demontat si curatat de 2 sapt.motorul trage cand apesi pedala...doar intrerupe indiferent cu ce treapta mergi...k mergi ft incet k mergi cu 80 si ai 2500rpm tot asa face.ft tare se simte knd e cald motoru.dimineata de ex knd merg la servici...nu face deloc...dar dupa ce se incalzeste la temp optima...ma scoate din sarite
Skip ads

  • alexey_21

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2012

  • Mesaj Privat
freenolf a scris:Din ceea ce stiu eu, sonda lambda intra in functiune cand motorul este la temperatura optima. Pana atunci calculatorul tine niste parametri prestabiliti. Daca ai scos sonda cu motorul cald si nu s-a modificat nimic probabil ca sonda e dusa. Sunt topicuri de verificare a sondei. nu te costa nimic sa incerci. la fel nu te costa nimic sa verifici saca sunt erori in memoria sistemului. si pt asta sunt topicuri. bafta in continuare

am probat in aceasta seara cu sonda lambda.am scos mufa...si am facut o tura asa...m-am plimbat pana s-a incalzit normal...dar tot asa face.s-a aprins martorul de la motor o singura data...am intrat in peco,am alimentat,cand i-am dat cheie din nou era stins martorul...dar imi facea la fel
  • freenolf

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2007 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2012

  • Mesaj Privat
"daca ai scos sonda cu motorul cald si nu s-a modificat nimic probabil ca sonda e dusa"

"pana la atingerea temperaturii optime de functionare ECU are niste valori prestabilite" adica ECU nu "vede" sonda. sonda e vazuta doar dupa ce senzorul de temperatura transmite informatia la ECU ca motorul e cald (babeste spus)

Sunt tutoriale pt verificarea sondei.....
  • ionutz ryn

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2012

  • Mesaj Privat
salut nu stiu cat este de sigur ce iti spun dar cred ca s-a dus garnitura de chiuloasa ca si mie la fel imi facea cand se incalzea imi dadea in nas si am gasit garnitura dusa si chiuloasa bineinteles dusa de tot..
  • alexey_21

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2012

  • Mesaj Privat
am rezolvat probl.nu a fost garnitura de chiulasa,ci canistra de recirculare vapori de benzina.am reconditionat-o si merge brici.la garnitura de chiulasa sunt alte simptome,pe care le gasesti repede...dar la mine...am laut cam tot la rand si probat...bujii,fise,bobina,egr,sonda lambda,pompa de benzina...nu era niciuna.pe tester nu imi dadea absolut nici o eroare.de pe forum am aflat de canistra.s-a rezolvat
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR