Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • ticu66

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salut.De curand am aflat ca trebuie sa schimb sonda lambda 2-cea de dupa catalizator.Ultimele testari cu tech2 a dat confirmarea functionarii neconforme si eroare in ECU.Poate sa ma ajute cineva cu o indicatie in acest sens,un magazin si preturi?Multumesc anticipat.
Skip ads

  • ionut312

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2012

  • Mesaj Privat
salut, esti sigur ca e de la sonda? ce simptome are? mie imi dadea err de sonde si vinovat era ecu...
  • ticu66

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2011

  • Mesaj Privat
salut.Primele simptome erau oprirea masinii in mers normal-se oprea alimentarea cu benzina si masina continua sa ruleze din inertie pana la oprire fara smucituri sau alte miscari de natura sa forteze bunul mers.Pur si simplu nu mai aveam pedala.Am verificat si ECU intr-un service specializat unde unul din pinii de la sistemul de alimentare se pare ca facea probleme,Dupe remediere ,au aparut aceleasi simptome.Am schimbat si pompa de benzina,releul de alimentare,bobina de inductie astea toate de "meseriasi"doar care isi dadeau cu parerea.Dar ca sa elimin orice inconveninent,am schimbat toate astea.Rezultatul:acelasi simptom.Asa ca am fost la EDS in Bucuresti unde...nu au putut gasi nici o explicatie pt ca in acel moment nu puteau sa vada defectul,in schimb a aparut o noua eroare pe testerul lor:sonda lambda 2.Problema este ca ea apare cand activa ,cand pasiva,adica se pare ca lucreaza in suturi,asa ca m-am decis sa schimb si aceasta piesa.Am sa mai vad ce se va mai intampla dupa asta..Te voi anunta cand voi fi convins pe deplin ca am inlaturat definitive acest neajuns.
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Vezi ca snt cativa la publicitate.autoa si opelshop.poti sa le ceri o oferta de pret.le trimiti si vin-l masinii.sper sa fie asta ultima problema ticu.
Skip ads

  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Din cate am inteles de la un coleg de aici de pe forum poti sa pui orice fel de sonda lambda cu 4 fire care sa aiba acceasi plaja de masurare .
Si eu am aceeasi eroare in bord dar masina merge si functioneaza normal asa ca ar trebui sa te gandesti si la alte variante.
Verifica circuitul sondei lambda din ECU pana in mufa vezi daca ai continuitate.Iar simptomele nu par sa se asemene cu cele de sonda mai am un prieten la iasi care are eroare pe ambele sonde si masina merge si functioneaza normal .
  • ionutzzz07

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Si la mine da eroare ca ar fi sonda lambda 2 dar masina merge perfect!
  • ionut3390

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
scoate-o si ia un cod de original de pe ea
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR