Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • love2calibra

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1992 c20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
@calibra-turbo: nice pics, nice car, so much power and NICE BLOW-OFF VALVE (noisy Very Happy)... Oricum, nu imi plac nici mie umbau-rile pe calibra, ii dau un aspect de balena... la fel si jantele foarte late... dar asta depinde de gusturi...

oricum, pozele si filmuletul sunt super... mersi mult pentru ele si sper sa vad si calibra din romania la fel de aratoase...

PS: eu caut sa o vopsesc si mi-e teama ca nu o saiasa uniforma, ce sa mai am pretentii sa iasa ca in poza... Very Happy
Skip ads

  • alex_t

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
eu ma refeream "umbau-auto" la faptul ca i s-a facut transplant de LET in loc de NE, cu adaptare 2WD. nu sunt mare fan al artificilor de ordin mecanic Smile dar oricum asta imi place super mult la nemti, ei lucreaza foarte mult si la partea mecanica, nu doar la estetica...evident este si o diferenta de putere financiara intre ei si noi.
dar cu toate aceastea e o masina super frumoasa. acum vorba ta, totul se rezuma la gusturile ficaruia (acest fenomen de balonare a aripilor este un fel "de traditie" in germania, unde stateam muult timp sa admir fiecare masina de acest gen ce o vedeam pe strada, si sincer arata super in realitate)
tchuss! Wink
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
http://www.youtube.com/watc...lated&search=
  • Cavalera

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Wink

Skip ads

  • alex_t

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
bestiala. super tare culoarea si kit-ul de caroserie discret (mai putin jantele, la cum arata, merita alte jante mai frumoase)
daca ar arata si a mea asa.... Rolling Eyes
  • BUBU87CALIBRA

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cat e de lasata Shocked
  • jaguar46

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sau poate asta Calibra asta ? Very Happy

  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
jaguar46 a scris:Sau poate asta Calibra asta ? Very Happy


Sincecer nu vad ce cauta porsche 911 Turbo " asta " aici ? Asa vrei sa-ti faci tu calibra ? sunt nedumerit ! Shocked
Skip ads

  • jaguar46

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ma asteptam sa primesc un raspuns de genul asta....Vorbeam de tunning aici right ? ia uitate matale la poza asta si fa diferenta si spunemi care este porsche 911 turbo si care este Opel Calibra?

  • BUBU87CALIBRA

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2006

  • Mesaj Privat
jaguar46 a scris:Ma asteptam sa primesc un raspuns de genul asta....Vorbeam de tunning aici right ? ia uitate matale la poza asta si fa diferenta si spunemi care este porsche 911 turbo si care este Opel Calibra?

poate TUNING... ma rog
lamureste-ne si pe noi Confused
  • jaguar46

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cu ce sa va lamuresc? ahhh da scuze...TUNING...mai greseste omu Very Happy
  • BUBU87CALIBRA

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pai cu poza de mai sus, ce legatura are Porsche 911 cu Cali?
Skip ads

  • jaguar46

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Hai omule....fii serios...te ai uitat la diferente? chiar crezi ca ala de sus este un porsche 911 turbo veritabil? Este o calibra transformata in Porsche 911 turbo Toata Ziua...uitate si tu cum arata un 911 turbo adevarat si uitate cum arata asta ...comparal cu o calibra ...ce draq nu vezi diferentele?
  • BUBU87CALIBRA

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Da omule m'am uitat mai sus si diferentele se vad de la jumate in sus, acuma... nu stiu de ce "draq" te bati tu asa cu pumnu in piept pentru poza aia, avand in vedere k topicu se numeste "cel mai reusit tuning la calibra" ar fi tebuit sa pui o poza cu o calibra tunata, nu o poza la care 99% dintre vizitatorii topicului asta ar zice "ce cauta porsche'u asta aici?", afla k aia nu se poate numi o calibra tunata, ar fi un kitch, dat fiind faptul ca porsche binenteles e considerat firma mai tare decat opel, deci kitch nu tuning.
p.s. baga niste poze cu calibre tunate daca vrei sa participi la topicul asta!
  • jaguar46

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Scuzama mai bubule....topicul nu suna : cel mai reusit Kitch ...am inteles asta ...Topicul suna : cel mai reusit Tuning pe calibra Acum eu nu ma bat cu pumnii in piept pe poza asta ...se poate sterge oricand insa daca tot era vorba de TUNING ...avand in vedere ca o calibra a fost transformata in Porsche ....inseamna ca a fost transformata cu ajutorul TUNINGULUI si nu al KITCH ului ....nu mai fi asa irascibil ...daca tot pretuiesti Calibra ar trebui sa o pretuiesti in hainele ei naturale si nu prin procese de tuning Din cate stiu eu un fan calibra nu este un oarecare care conduce un Opel Calibra ....parerea mea ca Masina trebuie intretinuta asa cum a lasato mama natura ...fara ajutorul firmelor de tuning
  • BUBU87CALIBRA

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2006

  • Mesaj Privat
jaguar46 a scris:Scuzama mai bubule....topicul nu suna : cel mai reusit Kitch ...am inteles asta ...Topicul suna : cel mai reusit Tuning pe calibra Acum eu nu ma bat cu pumnii in piept pe poza asta ...se poate sterge oricand insa daca tot era vorba de TUNING ...avand in vedere ca o calibra a fost transformata in Porsche ....inseamna ca a fost transformata cu ajutorul TUNINGULUI si nu al KITCH ului ....nu mai fi asa irascibil ...daca tot pretuiesti Calibra ar trebui sa o pretuiesti in hainele ei naturale si nu prin procese de tuning Din cate stiu eu un fan calibra nu este un oarecare care conduce un Opel Calibra ....parerea mea ca Masina trebuie intretinuta asa cum a lasato mama natura ...fara ajutorul firmelor de tuning

Laughing Laughing
eu ma retrag k n'are rost
salut numai bine Laughing
  • jaguar46

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sa traiesti Wink
  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@jaguar46 fi mai detaliat ca aia e o calibra, mai pune ceva poze ca altfel eu pot sa inteleg si invers ... omul cu porsche a dat-o peste cap si-a spart plafonul si sa iasa mai ieftin o taiat plafonul la o claibra si o iesit "ghiveciul" la care nu stiu cati o sa-i zica tuning ! ... sau poate fi si un Photoshop ca se practica ... sau ai lasat poza pe post de ghicitoare ?
  • Calibra-Turbo

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Germany
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2005

  • Mesaj Privat
A lot of confusions here.The first picture from jaguar46 is a modified calibra or like we call it here in germany "replika" which should look like a 911 turbo (996!).The engine is still from a calibra and at the front of the car.The original 911 turbo (996!) has 420hp.The second picture from jaguar46 with which you should compare the calibra replika is the current 911 turbo (997!)
with 480hp.So comparison here does not make much sense.
There is a firm in poland that offers this modifications on calibras.Here some pictures of the calibra replika,the 911 turbo (996) with 420 hp and the current 911 turbo (997) with 480hp.Take a special look at the form of the side windows and the distance between the air intake and the door split of the calibra replika and the real porsche 911 turbo (996).

Calibra Replika which should look like a porsche 911 turbo (996)


Real Porsche 911 turbo (996) with 420hp



Real Porsche 911 turbo (997) with 480hp,current model


More pictures from the Calibra Replika






  • jaguar46

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2007

  • Mesaj Privat
GODLESS ? daca ar fi taiat plafonul si inlocuit cu unul de calibra eu zic ca ar trebui schimbate si portierele care evident la calibra sunt mai mari + ca ar trebui modificate si aripile din spate prizele...etc etc ...oricum...nu cred ca sunt cel in masura sa dau explicatii despre cum se face un Tuning...Eu pur si simplu am pus o poza cu o calibra modificata (Tuning) daca altii prin tuning inteleg Kitch ..este treaba lor ...un kitch nu se face cu 20.000-30.000 euro Sa aduci o asemenea masina intro asa stare ...inseamna pasiune din partea celor care o construiesc / modifica sau dorinta celui care o are de a avea o masina mai speciala...si nu pe bani putini ....oricum ..se pare ca userul : Calibra-Turbo nea mai lamurit putin Smile

Topicul suna asa : Care e cel mai reusit tuning la calibra ? Raspunsul meu ar fi acesta si am pus poza ...ca e kitch sau nu ..este totusi un tuning pe care nu l face orice meserias* la marginea trotuarului
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR